Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • transporter

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
mi sa dus servo dar mi sa aprins becul de la acumulator am un astra 1,7 dty ma poate ajuta cineva
Skip ads

  • iulex80

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@transporter - dute si schimba blocul de diode al alternatorului
  • steff

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: IASI
  • Masina: Vectra 2005 2.2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Acum 3 zile mi s-a intamplat problema cu servodirectia. In doar cateva ore a trecut de la operare normala la una foarte greoaie, cu zgomot, fara sa mi se aprinda becul in bord.
Am completat cu aprox 600 ml de lichi 2x2 si instantaneu directia a inviat, parca era masina nou nouta.
Astazi iar a inceput sa fie greoaie.
E clar ca am scurgeri. Va rog sa-mi spuneti unde sa ma uit, sa verific. Poate aveti vreo poza careva.
Ma voi duce in service insa vreau sa ma informez inainte sa ma convinga mecanicii sa schimb toata caseta cand de fapt era altceva.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
wow!ai pierderi mari,inseamna ca poti sa te uiti pe sub masina:caseta,burduf planetara,conducte,pompa servo...
poate sa te ajute un prieten ,care sa vireze stanga /dreapta,iar tu sa te uiti pe sub masina
Skip ads

  • bobbi

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Referitor la ce s-a spus mai sus, se preciza ca daca fluctueaza luminile la virare brusca stanga-dreapta e posibil o problema cu bateria. Eu nu stiu ce sa mai cred, am fluctuatii slabe, dar vizibile in cazul luminilor (ext + int) la viraje pe loc, dar nu asa e normal dat fiind faptul ca este vorba despre servo electro?
  • steff

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: IASI
  • Masina: Vectra 2005 2.2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Baieti, treaba e nasoala! Am fost la service si mi-au spus ca burdufurile de la bieletele de directie sunt pline cu ulei, ceea ce inseamna ca am "pierderi prin semeringurile de la caseta de directie". Ei zic ca nu exista kit de reparatie si ca trebuie sa iau o caseta noua care ma costa 30 de milioane. Ce ma fac? Chiar nu exista alta solutie?
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
vezi poate se rezolva aici https://www.clubopel.com/lin...ami.eu/page6.html
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cum sa nu existe kit de reparatie, te inseli! Ia legatura cu trami de pe forum, el reconditioneaza, sau iti trimite o caseta reconditionata.
Problema este des intalnita la vectra c, ia si verifica lichidul de servo, daca nu pierde rau, pot sa fie ude de ulei burdufurile alea, si stai linistit asa ca nu o sa patesti nimic, nu se agraveaza rau ! Tu asigurate sa ai mereu lichid de servo in bidonasul de la pompa, ca sa nu strici pompa de servo, pt ca este mai scumpa decat caseta! Vezi ca am eu un topic detaliat referitor la schimbarea uleiului de servo, si la caseta, si o sa te mai linistesti...
succes...
Skip ads

  • gsly75

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2008

  • Mesaj Privat
te rog frumos daca poti ajuta-ma si pe mine cu ceva .am un opel vectra c 2.2 /2003 de o perioada de timp in timp ce de exemplu dau sa ies dintr-o parcare si virez maxim stinga imi apare si mie acelasi semn volan cu semnul exclamarii . ajutama si pe mine , spune-mi si mie unde este bidonul respectiv de lichid ca nu-l gasesc sau ceva lamuriri despre aceasta problema ca am vazut ca le sti.te rog daca poti .mersi frumos .pot sa-ti las un nr de telefon 0766447071 da-mi un bip si te sun eu daca nu deranjez .
  • gsly75

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2008

  • Mesaj Privat
gsly75 a scris:te rog frumos daca poti ajuta-ma si pe mine cu ceva .am un opel vectra c 2.2 /2003 de o perioada de timp in timp ce de exemplu dau sa ies dintr-o parcare si virez maxim stinga imi apare si mie acelasi semn volan cu semnul exclamarii . ajutama si pe mine , spune-mi si mie unde este bidonul respectiv de lichid ca nu-l gasesc sau ceva lamuriri despre aceasta problema ca am vazut ca le sti.te rog daca poti .mersi frumos .pot sa-ti las un nr de telefon 0766447071 da-mi un bip si te sun eu daca nu deranjez .


pentru nydu2007
  • gsly75

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2008

  • Mesaj Privat
nydu2007 a scris:Cum sa nu existe kit de reparatie, te inseli! Ia legatura cu trami de pe forum, el reconditioneaza, sau iti trimite o caseta reconditionata.
Problema este des intalnita la vectra c, ia si verifica lichidul de servo, daca nu pierde rau, pot sa fie ude de ulei burdufurile alea, si stai linistit asa ca nu o sa patesti nimic, nu se agraveaza rau ! Tu asigurate sa ai mereu lichid de servo in bidonasul de la pompa, ca sa nu strici pompa de servo, pt ca este mai scumpa decat caseta! Vezi ca am eu un topic detaliat referitor la schimbarea uleiului de servo, si la caseta, si o sa te mai linistesti...
succes...



te rog frumos daca poti ajuta-ma si pe mine cu ceva .am un opel vectra c 2.2 /2003 de o perioada de timp in timp ce de exemplu dau sa ies dintr-o parcare si virez maxim stinga imi apare si mie acelasi semn volan cu semnul exclamarii . ajutama si pe mine , spune-mi si mie unde este bidonul respectiv de lichid ca nu-l gasesc sau ceva lamuriri despre aceasta problema ca am vazut ca le sti.te rog daca poti .mersi frumos .pot sa-ti las un nr de telefon 0766447071 da-mi un bip si te sun eu daca nu deranjez .
  • DIAGNOSTICMAN

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
pe partea dreapta,jos, inspre picioare gasesti bidonul si partea electronica..........de obicei se schimba cu totul,uneori se si repara dar nu prea iese reparatia,mai bine inlocuit.
Skip ads

  • gsly75

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2008

  • Mesaj Privat
DIAGNOSTICMAN a scris:pe partea dreapta,jos, inspre picioare gasesti bidonul si partea electronica..........de obicei se schimba cu totul,uneori se si repara dar nu prea iese reparatia,mai bine inlocuit.


mersi am gasit-o si rezolvat-o .
era vb despre nivelul foarte scazut al lichidului.
e ok. mersi.
  • KRYSS

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sall all, am un vectra c 1,8 16 v benzina....si de doua zile mi s-a aprins in bord martorul cu volanul si semnul excalamarii...,la benzinare...unde este bidonul? ca am unul pe oala de servo...si laa e in regula ...,pierderi nu se vad...,la un test cu op-com-ul a iesit eroare U 2193...sper sa nu gresesc ..ca nu am notat eroarea...,sa fie si la minee acel vas ca la voi la diesel intr-o alta zona decat cel de pe oala de servo?,multumesc
  • Freakdriver

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
pentru cei care au probleme cu caseta de directie si au auzit ca ii costa enorm, va dau un sfat sa incercati sa cumparati din strainatate la SH,vb cu rudele,prietenii din stainatate sa va ajute si nu va costa mai mult de 100-150 E o caseta...bafta
  • KRYSS

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sall,ce tip de ulei trebuie pt pompa de servo?, Z18 XE,multumesc
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat

  • adrian24

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
nydu2007 a scris:Cum sa nu existe kit de reparatie, te inseli! Ia legatura cu trami de pe forum, el reconditioneaza, sau iti trimite o caseta reconditionata.
Problema este des intalnita la vectra c, ia si verifica lichidul de servo, daca nu pierde rau, pot sa fie ude de ulei burdufurile alea, si stai linistit asa ca nu o sa patesti nimic, nu se agraveaza rau ! Tu asigurate sa ai mereu lichid de servo in bidonasul de la pompa, ca sa nu strici pompa de servo, pt ca este mai scumpa decat caseta! Vezi ca am eu un topic detaliat referitor la schimbarea uleiului de servo, si la caseta, si o sa te mai linistesti...
succes...


salut la toata lumea nu ma prea pricep unde si cum sa cer ajutor aici pe forum ,dar am o vectra c din 2004 motor z19 dt si m-a lasat servodirectia ,s-a aprins volanul cu semnul exclamarii si nu si-a mai revenit deloc.tin sa mentionez ca lichid este in bidonas ,este aproape plin nu stiu cat este nivelul,am verificat bateria este ok,la tester nu poate sa intre pe pompa ,mi-a zis mecanicul ca este totul mort acolo si de-asta nu poate sa intre pe ea sa vada ce are exact ,siguranta de la borna plus este ok din cate am vazut eu ,cablurile care duc la ea sunt masurate deci sunt ok,as vrea sa-mi spune-ti dac mai este ceva de facut pana sa fac pasul de a achizitiona o noua pompa ,astept rasp ,multumesc
  • razvan.5

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Freakdriver a scris:pentru cei care au probleme cu caseta de directie si au auzit ca ii costa enorm, va dau un sfat sa incercati sa cumparati din strainatate la SH,vb cu rudele,prietenii din stainatate sa va ajute si nu va costa mai mult de 100-150 E o caseta...bafta


Nu cred ca e problema de caseta, e o problema de fabricatie adica si daca o schimbi o sa ai probleme intrucat toata masina a fost conceputa cu aceasat problema. Si mie imi curge si ce daca? pun alt ulei.
Bineinteles ca pana sa ma prind de smecherie am platit la diagnoze, am platit la mecanici etc, pana am citit aici putin, in alta aprte putin si am ajus sa imi pun ulei servo singur in parcare.
1. Desfaci 3 suruburi in cruce de pe contra-aripa rotii din dreapta soferului, tragi pusin masca cat sa ajungi cu mana pe capacel ca sa il desurubezi (daca te uti de sus se vede putin capacelul, tot pe acolo, pe sus, o sa bagi un furtin cauciucat pana la borcanel.)
2. Uleilul de angrenaje il gasesti online sau la magazine, te duci le dai codul motor si ei cauta in programele lor ce ulei iti trebe - eu am luat acum o sticla verde, cu un unlei tot verzui, pe care scrie mai multe marci inclusiv a mea.
3. Am un furtun cam de un metru, il bag pe sus si cineva ma ajuta sa imi tina capatul in borcanel ca altfel nu sta bine, si pe sus tot, 300 ml apoi intorc putin de roti, mai da si pe afara putin, apoi mai astept si torn iarasi.
4. Deja volanul se simte altfel Smile;

Multumesc tuturor celor care au postat, fara ei nu m-as fi descurcat.

Ok, daca apar si alte simptome mai intai citesc aici si apoi la doctor Smile
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ce lichid se foloseste la servodirectie la o vectra C ! ce cod sau ce marca? Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR