Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  3. Mic Dictionar Explicativ
  • ADYcruceanu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: GT 2009 10TBY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2011

  • Mesaj Privat
bame a scris:Am montat eu pe Astra H. Am avut oglinzi "full manuale" si am pus "full electrice".
Trebuie schimbat panoul de comanda cu unul care sa aiba in plus buton de pliere - nou > 100 E, sh ~ 40 E
Corp oglinda SH ~50 E/bucata, capacele si geamurile raman aceleasi
Ca instalatia (cablaj) ar trebui sa tragi in plus cate 2 fire care pleaca din panoul de comanda in fiecare oglinga un fir de alimentare protejat de o siguranta de 7,5A care merge tot in panoul de comanda, cred ca si un fir de masa.

Eu mi-am pus ulterior si geamuri electrice pe spate si am schimbat de 2 ori panoul de comanda Very Happy


Salut bame,

Am o astra H cu oglinzi incalzite si reglabile electric, si vrea sa montez un set care se si rabateaza. Am oglinzile rabatabile si panoul de comnada pentru ele. De asemenea panoul cel nou are butoane si pentru geamurile de pe spate, geamuri care la mine sunt manuale. Crezi ca este vreo problema acest lucru? Oare se poate trage vreun fir si din inchiderea centralizata pentru pliere/depliere la inchiderea/deschiderea masinii?

Poti sa ma ajuti cu mai multe detalii legat de firele care trebuiesc trase pentru alimentarea plierii oglinzilor? De unde anume pot sa trag alimentarea? Cum pot face rost de o schema a mufei din comanda, respectiv a mufelor din oglinzi? Pe ce pini ar trebui sa trag firele? E posibil sa am cablajul deja facut, desi masina nu a venit din fabrica cu pliere electrica?

De asemenea orice sfat din partea oricarui coleg este bine venit.

Multumesc.
Skip ads

  • dragomir claudiu

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2012

  • Mesaj Privat
ma poate ajuta cineva am un vectra c 2005 si de ceva timp nu imi mai functioneaza dezaburirea la oglinda din stinga,am puso pe tester si imi apare circuit intrerupt,am verificat oglinda si circuitul de pe ea nu este intrerupt se incalzeste cind o pun pe direct.
  • mihai vmv

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Salut. Am un astra h caravan cu oglinzi incalzite, dar cind apas butonul de degivrare, luneta se dezgheata, dar oglinzile nu. Care ar putea fi cauza.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Ai siguranta de 7.5A, separat pentru incalzirea oglinzilor. Daca ai REC este siguranta FR21 si daca nu ai REC este siguranta F53.
Ar mai putea fi rezistentele defecte in ambele oglinzi.
Sau sticlele schimbate cu unele fara incalzire.
Sau fire rupte.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Sau sticla dezlipita (partea din spate) de pe rezistentele de incalzire.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Daca este asa, in curand le va pierde Smile
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu am scris din experienta proprie. Cineva a relipit (prin Germania) oglinda la Astra H a mea si a facut-o prost. Cand am luat-o eu nu se dezaburea deloc oglinda soferului, am demontat sa vad ce e si desi oglinda statea bine in rama contactul cu rezistentele era slab si nu dezaburea oglinda deloc. S-a rezolvat la un centru de parbrize (dupa ce mai intai am curatat lipiciul de pe rama).
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale
  3. Mic Dictionar Explicativ

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR