Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • isvflorin

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2007

  • Mesaj Privat
la mine se inchid si se deschid si din telecom., am obs asta abia dupa ca am facut prima revizie (inainte nu incercasem)
dc aveti probleme, mergeti la service, ca se poate reprograma functia
Skip ads

  • alecsandrius

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
alex1891 a scris:Astazi am fost la Opel Victoria Brasov ca sa ma lamureasc in privinta mecanismului de inchidere al masinii. Acum cateva zile am constatat ca masina mea Corsa D achizitionata in iulie se incuie doar de la butonul de pe telecomanda. Am incercat sa incui masina cu cheia dar se incuie doar usa soferului nu si usile din spate sau cea de pe partea dreapta.
Cei de la Opel mi-au spus ca asa sunt totate modelele Corsa D, asa sunt ele fabricate. In concluzie cheia de rezerva care am primit-o o am oarecum degeabba, pentru ca in cazul in care pierd telecomanda sau se termina bateria din ea trebuie sa stau langa ea sau in ea sa o pazesc. Shocked Nu prea mi se pare normala treaba.
Astept si parerile voastre.



Ai dreptate ! Azi am probat si eu cu cheia se incuie/descuie doar usa soferului....ciudat de-a dreptul !
  • BabaLulu

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
isvflorin a scris:la mine se inchid si se deschid si din telecom., am obs asta abia dupa ca am facut prima revizie (inainte nu incercasem)
dc aveti probleme, mergeti la service, ca se poate reprograma functia



...si cum faci exact sa se deschida? Question


pisi12 a scris:
Ce bine ca mi-am luat masina in 3 usi.... Smile


...si daca e in 3 usi tot aia e, cred.. pt ca usa din dreapta e la fel cu cele din spate la modelele cu 5 usi, nu? tot nu se inchide de la cheie; deci tot din interior o inchizi.. io asa zic..
  • isvflorin

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2007

  • Mesaj Privat
pt deschiderea/inchiderea geamurilor din telecom. tineti apasat butonul respectiv (inchis/deshis)
in caz ca este programata functia...
Skip ads

  • alex1891

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Batman a scris:Chiar si cum spui tu ca ti se intampla, masina se poate incuia foarte usor: in mers masina ar trebui sa aiba usile blocate (fie automat, fie din buton). Atunci cand iesi din ea, nu se descuie decat usa ta (a soferului). Iesi si incui cu cheia.

Problema apare cand la oprire sunt deschise si alte usi, nu numai cea a soferului. Rezolvare: astepti sa iasa, le blochezi din interior, iesi si incui cu cheia.

Oricum, masina descuiata nu ramane.


degeaba blochezi din interior usile pentru ca atunci cand deschizi usa soferului se deschid toate usile. Incearca sa vezi.
Deci masina nu se incuie din cheie. Varianta ta cu blocatul din interior merge doar daca iesi pe geam eventual. Ramane de vzut daca poti iesi pe acolo si ulterior daca poti inchide geamul Very Happy
O sa merg la service si o sa iasa cu scandal. Le arat ce scrie manualul ..ca acolo scrie clar negru pe alb ca tre sa rasucesti cheia la dreapta si se incuie toate usile. E suparatoare treaba cu atat mai mult cu cat cei de la reprezentanta te mint pe fata ca asa e conceputa masina
  • alecsandrius

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut zi-mi si mi ce rezolvi ! Clar nu se inchide nici la mine am verificat !
  • zuzakky

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2007 1,3 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2007

  • Mesaj Privat
si ca veni vorba setari la cheie sunt (pt.cei ce nu stiu inca) in felul urmator: bagati cheia in contact, apoi trageti de ambele manete de la volan -semnalizator+stergator de parbriz- si tineti cateva secunde; va aparea pe bord P1, P2 P3 etc..acestea sunt singurele setari legate de cheie; pt detalii ref. la ce inseamna P1, P2, P3 s.a.m.d. vetezi manualul
Chestia asta merge la toate masinile?
  • zuzakky

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2007 1,3 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2007

  • Mesaj Privat
eu nici macar nu am incercat . am crezut ca la alea cu mai multe optiuni.. o sa incerc si eu sa vad care e treaba ca nu am testat-o deloc. nici macar chestia cu inchiderea despre care se tot discuta de vreo 3 zile,.. am citit ceva in carte despre "cheie .... si nu mai stiu cum cred ca la asa ceva se referea... mai vorbim dupa ce ma ocup un pic de ea ... cred ca voi pune si eu niste banda izolatoare pe la usi...
Skip ads

  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
alex1891 a scris:
degeaba blochezi din interior usile pentru ca atunci cand deschizi usa soferului se deschid toate usile. Incearca sa vezi.


Citeste cu atentie manualul.
La pag. 64 iti da rezolvarea.
  • badula

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z1.3DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
isvflorin a scris:pt deschiderea/inchiderea geamurilor din telecom. tineti apasat butonul respectiv (inchis/deshis)
in caz ca este programata functia...


functia este activata, dar la mine nu merge decat sa inchid geamurile, deschiderea nu merge. De aceea eram curios daca la altii merge si deschiderea......
  • razvanpana

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ai dreptate ! Azi am probat si eu cu cheia se incuie/descuie doar usa soferului....ciudat de-a dreptul ![/quote]

Si eu am fost dezamagit la inceput ca - ATENTIE - cei care au optat pt. Pachet "Comfort Electric" adica : A32 - Geamuri electrice, fata
ECA - O cheie pliabila
XL8 - Frecvente 433 MHz
AU0 - Inchidere centralizata, cu telecomanda , (cei care nu au optat pt. Inchidere centralizata cu telecomanda , pot sa inchida toate usile din cheie) NU pot sa inchida toate usile din cheie cum ar fi fost normal , dar in carte e scrisa o alta varianta si anume - se inchid toate usile , apoi se deschide usa din dreapta si se apasa pe butonul din bord pt. incuierea usilor , dupa care se inchide si usa din dreapta. In acest fel sun blocate toate usile fara a folosi telecomanda , pt. cazurile in care va aflati in locuri "dubiase" gen Bulgaria , etc. si nu vreti sa va fie scanata telecomanda.
Pt. cazul in care se termina bateria din telecomanda , e foarte simplu de deschis - cititi cartea- o data cu cheia cealalta care are si ea telecomanda , sau efectiv prin rotirea cheii in butuc spre inainte. Foarte simplu !
In ceea ce priveste coborarea geamului din telecomanda , nu prea isi are rostul , Opel a renuntat la aceasta optiune deoarece multe masini au fost gasite cu geamurile deschise , deci e un upgrade , un avantaj pt. noi ca sa n-o patim.
  • bogdan panduru

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2007

  • Mesaj Privat
alex1891 a scris:am o mica problema tehnica...mi s-a ars un bec la pozitie si masina abai are 2 luni si 3000 de KM...cam repede s-a ars beculetu' sper sa nu se strice altele la fel de repede Crying or Very sad si unde sa mai adaug ca am descoperit azi ca masina se inchide doar din telecomanda. Cu cheia nu merge cica "asa e ea conceputa"..sunt putin cam dezmagit din punctul asta de vedere. Crying or Very sad
Da din pacate mai exista mici probleme care sunt foarte deranjante mai ales ca masina e noua. Si eu am cumparat-o pe a mea de vreo 3 luni si am 2700 cu ea si deja bordu a facut o mica " burta" in partea dreapta deasupra torpedoului de la caldura cred desi am parasolar. Si asta nu e tot geamul la sofer scartaie cand il ridic,usa la sofer nu se mai inchide bine trebuie sa o trantesti de cateva ori ca la daciile alea vechi,si cand trec peste denivelari usa la sofer scartaie.
Skip ads

  • alex1891

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
este totusi o rezolvare la problema cu inchiderea usilor daca ramai fara baterie la telecomanda. pe usa exista o gaurica mica unde se poate bloca usa la inchidere. am incercat si functioneaza. deci totusi o rezolvare este doar ca trebuie sa blochezi fiecare usa separat. dar tot e mai bine decat sa dormi in masina ca nu poti inchide masina.
in rest nici o problema cu masinuta mea.
  • sMESE

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
pe unde e gaurica aia? la maner acolo?
  • alex1891

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
sMESE a scris:pe unde e gaurica aia? la maner acolo?


cum deschizi usa e pe usa . Seamana cu gaurica pt blocare usa pt copii. Dar pe partea din fata nu e blocare usa copii deci cauta intai pe usa pasager dreapta fata.
  • asterix22

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut am o Corsa D cu alarma oferita de ei "gratis", pana acum la o apasare pe butonul de inchidere al telecomenzii se auzea un beep + flash cu luminile de avarie asta fiind pt blocarea usilor; la o a doua apasare pe acelasi buton aceeasi poveste, asta fiind pt activarea alarmei (asta scrie si in carte ca trebuie sa se intample deci am costiderat ca e normal) eeeeee acum povestea s-a schimbat..... la o singura apasare de buton face doua beep-uri cu un flash mult mai scurt si...... atat. face la fel si cu cheia de rezerva. Ce credeti ca ar putea fi? Multumesc pt ajutor
  • bogdaniel

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
pentru asterix22
Salut am o Corsa D cu alarma oferita de ei "gratis"...
De la ce dealer ai luat Corsa D cu alarma gratis?
  • razvan

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2005

  • Mesaj Privat
asterix22 a scris:Salut am o Corsa D cu alarma oferita de ei "gratis", pana acum la o apasare pe butonul de inchidere al telecomenzii se auzea un beep + flash cu luminile de avarie asta fiind pt blocarea usilor; la o a doua apasare pe acelasi buton aceeasi poveste, asta fiind pt activarea alarmei (asta scrie si in carte ca trebuie sa se intample deci am costiderat ca e normal) eeeeee acum povestea s-a schimbat..... la o singura apasare de buton face doua beep-uri cu un flash mult mai scurt si...... atat. face la fel si cu cheia de rezerva. Ce credeti ca ar putea fi? Multumesc pt ajutor


si eu am alarma si mi-au spus ca au setat ca alarma sa se activeze de la o singura apasare a butonului de inchidere: face flash si 2 beepuri. Daca apas iar pe butonul de inchidere face iar un singur beep.
  • DYAVOLO

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
REFERITOR LA PROBLEMA CU INCHIDEREA O AM SI EU DAR... AM REZOLVAT-O CHIAR ATUNCI CAND CEI DE LA SERVICE INCERCAU SA-MI EXPLICE CA ASA E MASINA!....CE SURPRIZA AU AVUT.....CAND AM INCERCAT CEVA DE FATA CU EI.....SI MI-A REUSIT!.....INCUIE MASINA CU CHEIA (USA SOFERULUI) DUPA CARE INTRI IN MASINA PRIN DREAPTA FATA , APESI BUTONUL PENTRU INCHIS USILE...SE AUDE MECANISMUL DIN USI CA SE INCUIE....IESI DIN MASINA....INCHIZI USA SI GATA MASINA E INCUIATA.....VREAU SA SPUN CA AU RAMAS CU GURA CASCATA SI NU LE VENEA SA CREADA. MAI AI O VARIANTA CARE NU AM INCERCAT-O:INCUI MASINA DIN BUTON,TE DAI JOS SI INCUI APOI MASINA CU CHEIA (USA SOFERULUI) .AR TREBUI SA MEARGA.......REFERITOR LA GEAMURILE ELECTRICE DACA TII APASAT LUNGPE TELECOMANDA CAND SE INCUIE MASINA SE RIDICA SI GEAMURILE ,CAND SE DESCUIE SE LASA GEAMURILE IN JOS.NU MERG ALTFEL.
  • sMESE

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
1. n-ai inventat nimic. metoda cu usa pasagerului e documentata in manual.
1.1. daca incui cu cheia, se incuie toate usile. varianta cu buton + usa dreapta e valabila cand NU ai cheia din diverse motive...

2. scrisul cu CAPS nu iti da dreptate.

3. ca aia de la "Service" habar n-aveau e o dovada ca:
3.1. E un service de 2 lei
3.2. Tu nu te-ai documentat nici 2 secunde inainte sa iei masina de la ei.

4. ar fi frumos sa zici si service-ul. sa stie altii unsde sa nu mearga.

Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR