Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • geluadi2000

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alba iulia
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2005

  • Mesaj Privat
oare la a mea cat o fi un set de distributie ca la ce magazine am fost la nici unul nu aveau acelasi produs si acelasi producator...ciudatenii...la benzina daca se rupe cureaua e bai mare sau nu chiar ca si la diesele am cu ia vreo 40.000 km...o mai tin pana pe la 60 max si o dau jos
Skip ads

  • danutz

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2006

  • Mesaj Privat
deci pana la urma un magazin sigur in bucuresti unde gasesc,piese bune ca de masina e sh din germania ,are un abtipild pe carcasa la motor unde scrie ceva ca e facuta cureaua la 100.000km dar vreau sa le schimb eu sa fiu sigur acum are 119.000.,trebuie si role? multumesc anticipat
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
azi am cumparat kit de distributie (curea gates +2 role ina) la pret de 460 ron .......montajul 140ron.......binenteles pentru masina din semnatura.......
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
si de unde le-ai luat ??
ca vreau si eu ptr. a mea .. Wink
Skip ads

  • Adi B

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Si o intrebare blonda, In cartea technica scrie ca masinile cu distributia pe lant nu necesita intretinere, oare asa e ???, daca totusi mai trebuie schimbat lantu' de care e dublu sau simplu ptr cea din semnatura ? .. Very Happy ms Wink
  • daviormail

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut!
Mi-am adus un Opel Astra Karavan 1.7 DTI din Germania.
Masina am luat-o cu 150000 de km. Am cartea de service cu toate reviziile dar nu prea inteleg ce scriu nemtii astia ca i-au facut. As vrea sa-i fac distributia acum, puteti sa-mi recomandati un magazin de unde sa-mi cumpar setul? Poate aveti si niste preturi. In plus as mai avea rugamintea sa-mi recomandati si un service. Mentionez ca am fost la GTT sa vorbesc cu ei si s-au comportat execrabil.
(Bucuresti)
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Magazine: Autokarma (B-dul Lacul Tei nr.63), OpelShop (Str. Viitorului nr.155 sau Sos. Iancului nr.53), Augsburg (Carrefour Militari), Promotor International (Str. Agricultori nr.52).
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
rola intinzatoare am eu! si stiu si un service mai accesibil si calitativ.....
Skip ads

  • rudareanu

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2006

  • Mesaj Privat
eu am cumparat o curea pe care scrie "GoodYear" si "Made in EU" , pentru Astra cu 243000 ROL.
oare e "fake" sau nu ?
  • daviormail

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
rudareanu a scris:eu am cumparat o curea pe care scrie "GoodYear" si "Made in EU" , pentru Astra cu 243000 ROL.
oare e "fake" sau nu ?

salut! dar de unde ai cumparat curea de distributie la pretul asta? ceva e dubios, pentru ca si pentru o Supernova pe mine m-a costat mai mult acum un an. Ai ceva garantie la ea?
  • rudareanu

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2006

  • Mesaj Privat
in Resita, Caras-Severin, un magazin vis-a-vis de terasa Flora.
am intrat in magazin si am cerut curea pentru astra Z16SE, vanzatoarea fiind o gagica beeeton, am luat tot ce mi-a dat ea.
acum am verificat si am vazut ca am cumparat o curea pentru Astra F, deoarece nu am regasit codul motorului meu pe cutie Embarassed
acum .. care imi zice si mie ce trebuie sa cumpar exact (toate piesele) daca vreau sa imi schimb distributia?
off topic .. ce consumabile se schimba mai des(filtre, alte curele, etc)?
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
rudareanu a scris:am intrat in magazin si am cerut curea pentru astra Z16SE, vanzatoarea fiind o gagica beeeton, am luat tot ce mi-a dat ea.

acum am verificat si am vazut ca am cumparat o curea pentru Astra F


asta e beton.... Laughing Laughing Laughing
daca iti vindea un motor de bmw, il luai? Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  • rudareanu

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2006

  • Mesaj Privat
normal .. ca era gagica tare faina
  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Salut,in curand eu imi treb sa schimb curea si rola distributzie de la opelu meu astra,dar ce mai trebuie inca mai schimb...este necesara si pompa de apa ?si cam cat crezi vine manopera pt a schimbe ele... asteptam raspuns voi... Marius





__________________________
Opel Astra Caravan 1.4i,
an 1992 jenti Al 15'
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca e antrenata de cureaua de distributie e bine sa o schimbi pt ca este si pe post de rola pe langa cel de pompa. Totodata cureaua fiind noua supune rola de la pompa la efort mai mare si aceasta cedeaza daca nu e noua. parerea mea Smile
  • deleted-3115

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Eu cand am schimbat distributia, mi s-a spus ca trebuie sa schimb si cele doua simeringuri de sub capac(simering la pompa de ulei si simering la arbore)-originale GM,cam 700 mii ambele la Opel Dibas.Voi nu ati schimbat acele simeringuri?
  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Am schimbat distribuztia si era foarte simplu sa schimbi,altadata o schimb eu singur!am cheltuit pe aia + manopera total 300 Ron Cool
  • dorel

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2006

  • Mesaj Privat
marius_cyp a scris:Am schimbat distribuztia si era foarte simplu sa schimbi,altadata o schimb eu singur!am cheltuit pe aia + manopera total 300 Ron Cool


Ciao. Poti sa-mi spui si mie unde ai schimbat kitul de distributie? ca eu am cam muscat/o cu service-urile de aici din Timisoara si poate tu esti multumit de pret si prestatia celor care ti-au schimbat-o tie/ Si de unde ai cumparat rola, cureaua si pompa? La ce pret ai ajuns?
Mersi
  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Rola era 135 RON, Curea "Good&Yeear" 33.7 RON si manopera am platit 30 RON, am cumparat piesele la magazin piese auto Strada Dambovitei langa Spalatoria Dambovita (colt cu Restaurantu NORA) si mai incolo un pic spre cal sagului dar nu mai mult din Spalatorie vreo 300m si e acolo magazinu, montaju curele si rola mia facut la un service mic pe strada Herculane (Fratelia) Nr 40 asa cred numaru asta.La promotor e cam prea scumpe manopere si trebuia sa astept programarea acolo,pe Herculane sunt baietzi buni.Dak mai vrei ceva ajutor poti imi zici mie ....
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
salutare,
vin si eu cu o intrebare asemanatoare...astra mea are 62000 km, am luat-o la 57000 (asa apare si in cartea service si pe stickerele alea de pe stalpii masinii- inclusiv cele mai vechi, de dedesupt) si tot in carte apare ca schimbata cureaua la 45000 (a fost masina de firma, schimbarea apare la 4 ani de la prima inmatriculare).
totusi ma bate gandul ca nu ar strica un schimb de curea+ toate alea necesare. m-ar interesa un pret aproximativ pentru piese si manopera...la Opel mi-au spus, subliiniind ca pun piese originale, ceva de genul...intre 10 si 12 mil....
merci anticipat de sfaturi!
totodata va rog sa imi sugerati neste branduri de curele, sau asa ceva...de care sa ma feresc....ma rog..stiti voi ce va intreb...
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR