Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • catas49

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu merci de redirectionare.
intr-adevar sunt la prima masina.
fasaitul respectiv carui fapt se datoreaza? ca pana acum nu se auzea
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cind apesi pedala tu misti o tija, un piston, mai este depresiunea ca ai servo, trece lichid de frina sub presiune catre pistonase...
Mai bine iti bati capul cu cauciucurile...
  • pisi12

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2007

  • Mesaj Privat
scuze daca pun si io o intrebare s-ar putea prosteasca...am corsa D 1,2 cauciucuri all season- am mers cu ea pe gheata (de fapt nu io ci prietenul care are multa experienta) in pante ma rog nu intru in detalii- si la un mom dat cand a pus frana s-a auzit ceva groaznic ca si cum cineva dadea cu lingura in cratitze....si un fasait. si nici nu a oprit adika frana dar mai mergea nush cat......suficient de mult sa te opresti in nush ce,,,,
Nu ne-am dat sema ce naiba o fi.....mentionez ca in rest pe drum adica unde era ud sau uscat nu se mai auzea nimik la franare. Doar pe gheata ....dar domle se auzea chiar nasol parca se rupea.
oare ce o fi? Masinuta nu are decat vreo 6000 km e ca si noua si nici nu am folosit-o decat mai mult in Buc.
Multumesc.
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Este manifestarea normala a sistemului ABS. Aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=21862 gasesti un raspuns direct la intrebarea ta.
Daca faci o cautare dupa cuvantul "ABS" o sa gasesti si multe informatii despre rol, functionare, manifestare, etc.
Skip ads

  • benzo

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Revenind la discutia initiala cu discurile ovalizate: am schimbat azi discurile de frana la Autohaus Huber Sibiu. Am semnalat ovalizarea pe la 11.000 km dar abia acum am avut timp sa le schimb (19.000 km). Operatia s-a efectuat pe garantie.
Sper sa nu mai am surprize cu discurile noi Very Happy
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am vazut ca nu a mai postat nimeni aici de ceva timp,la mine apare urmatoarea problema,cand opresc masina dupa ce am franat,la plecarea de pe loc simt o infranare timp de vreo 4-5 secunde ,pot sa fie pistonasele de la etriere ruginite,cu ce se pot curata?
  • bezart

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2012 12 XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2012

  • Mesaj Privat
poate sunt garnituri umflate...de obicei de la completari cu lichid frana neconform...
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
lichidul a fost schimbat in totalitate de fiecare data cand a fost nevoie,niciodata nu am completat. e posibil sa nu se fi asezat inca placutele?
Skip ads

  • bezart

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2012 12 XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2012

  • Mesaj Privat
depinde ce intelegi prin asezat..daca e vorba de suprafetele de frecare ale placutelor..asta chiar daca nu e realizat..nu iti poate infrana masina..

Plauzibil...urechiusele placutelor freaca in suport si atunci raman cateva secunde blocate..se rezolva cu o pila...dar mecanicul trebuia sa vada ca au intrat greu...sau garnitura exterioara a vreunui pistonas e deteriorata...si a ajuns mizerie pe pistonas si cu placuta noua..fiind impins inapoi..mizeria a a juns la garnitura de etansare si atunci poata sa ramana infranat...
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am sa incerc cu pila cum spui si tu,sper sa mearga Confused
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
nu am reusit sa fac nimic azi,incerc maine sa vad poate se rezolva Confused
  • mvali

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am fost ieri in service Radacini pentru revizie si verificare frane.. Cam tot timpul jantele se incalzeau si eu merg mai mult timp in afara orasului fara franari pentru ca nu e cazul.
La verificare nu au gasit nimic. Pe spate tamburii sunt ok, si pe fata placutzele sunt ok nu este nevoie de schimbare. Masina are 26k km.
Ca sa ma conving am facut si itp unde a iesit rezultatul discuri ovalizate. Inspectorul mi-a explicat ca placutzele stau tot timpul pe discuri si de asta se incalzesc. Nu stau sub presiune dar stau. Masina daca o las in panta mica o ia la vale, iar la verificare cu masina sus rotile se invart. Nu ca cele de pe spate dar 2 rotatii tot face.
Acum eu va intreb: Este normal ca la o Corsa D din anul 2009 sa se incalzeasca jantele dupa 12km? (merg 2km in oras si restu afara)
Skip ads

  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salutare! aceeasi problema e si la mine,daca ridic masina pe elevator rotile se invart foarte bine,dar in mers se incalzesc repede,modelele corsa d au ceve probleme cu discurile de frana,de multe ori am auzit de discuri ovalizate si multe chiar la masini noi. e ceva ce nu imi dau seama,cert e ca la un drum lung daca te-a prins ploaia pa pa discuri le-ai ovalizat,mai proaste nu am vazut sau auzit.daca descoperi ca e altceva in afara de discuri sa imi spui si mie te rog. bafta!
  • mvali

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Probabil de asta au si pus pret unic 600 ron pentru discuri+placute+manopera la radacini.. sa le schimbe omu pe toate la cost mic.
Oricum acum este mult mai putin infranata fata de cum era cand erau placutele noi.
Eu o sa dau jos roata sa verific pistoanele de la etrier eventual curatat. Dupa o sa fac un test de frane la Di-Bas ca sunt aproape sa vad ce iese. Mai ovalizate decat acu nu are cum sa iasa Very Happy
Dar tare ma tem ca poate fi si de la cauciucuri neechilibrate corespunzator. Cu cele de iarna nu aveam trepidatii la 140km/h, cu aceastea la 120 deja se simte in volan.
  • bezart

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2012 12 XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2012

  • Mesaj Privat
depinde ce intelegi prin incalzirea rotilor...poti pune mana sau daca arunci oul se face ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR