Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • WladyX

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Mi-am cumparat de curand un volan cu comenzi audio, masina initial nu avea volan cu comenzi audio, intrebarea mea ar fi daca a mai facut cineva un astfel de "upgrade". Am primit o groaza de informatii, ca ar fi nevoie de alt soft, ca ar fi nevoie de alte dispozitive instalate pe masina (CIM sau clockspring), etc, etc.
Thanks.
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Da, operatia asta tocmai am facut-o eu, iti mai trebuie spirala de sub volan care trebuie sa aiba 6 conductoare (2 airbag, +, claxon, comenzi, masa), acum ai una cu 4 (2 airbag, +, claxon). Si evident dupa aceea schimbi Cass-ul daca ai CAR300. Nu se schimba nici un soft.

De ce nu pui toate datele in profil. De unde sa stim ce fel de Astra ai, macar codul motorului pune-l. Si editeaza-ti semnatura cu datele masinii, o sa apara dupa un numar de postari.
  • swiss

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
unde gasesti sa cumperi spirala aia de sub volan? as vrea sa fac si eu aceeasi operatie sa pun un volan cu comenzi. eu am un astra classic 2006 care a venit fara cd, dar am cumparat intre timp un cdr500.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
50E la dezmembrari.
Skip ads

  • WladyX

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pentru linistea mea psihica: este posibil ca softul pe care il am eu (mai nou ca al tau) sa nu stie de comenzi? (asa ziceau cei de la gtt)
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Incurcate sunt caile GTT-ului! Or sti ei ceva ce noi nu stim. Dar m-as mira.
  • WladyX

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ldivora a scris:Incurcate sunt caile GTT-ului! Or sti ei ceva ce noi nu stim. Dar m-as mira.


Oricum fata de Erebus care mi-a zis ca am nevoie de CIM, care este 800E... Si eu incult ca ei nu stiam ca se pune doar pe H Smile
  • crisso73

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 1.4 twinport 14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2006

  • Mesaj Privat
nu e vorba sa-ti schimbe softu ci iti deblocheaza optiunea pt comenzi pe volan si pt ecran, ca baniuesc ca vrei sa-ti afiseze in bord RDS-ul radioului ca pe CAR 500 nu ai afisaj. Daca nu ai avut din fabricatie optiunea comenzi si ecran tre sa mergi la dealer lsa umble la soft. Eu am o astra g 2006 fara comenzi ca nu mai era car500 cu optiunea asta si am luat un Sony cu comanda tipo Stick ce se lipeate pe coloana volanului langa maneta schimbatorului
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Astra G s-a fabricat in intervalul '98-'04. In 2006 se mai fabrica Astra Clasic II pe care toata lumea o asimileaza cu G, dar din ce spuneti voi, nu mai sunt asa de sigur. Actualizari de soft-uri, reprogramari pentru a avea optionale, deblocari, etc, ma fac din zi in zi sa cred ca Astra Clasic II nu este G, ci este un G asamblat in stil polonez.
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
LDivora a scris:Da, operatia asta tocmai am facut-o eu, iti mai trebuie spirala de sub volan care trebuie sa aiba 6 conductoare (2 airbag, +, claxon, comenzi, masa), acum ai una cu 4 (2 airbag, +, claxon). Si evident dupa aceea schimbi Cass-ul daca ai CAR300. Nu se schimba nici un soft.

De ce nu pui toate datele in profil. De unde sa stim ce fel de Astra ai, macar codul motorului pune-l. Si editeaza-ti semnatura cu datele masinii, o sa apara dupa un numar de postari.


Salut ,

Poti sa-mi spui te rog daca pe Astra Clasic II CDTI 1.7 2008 se poate pune volan cu comenzi ? Vreau sa cumpar si cand am sunat la DI-BAS initial mi-a spus ca se poate si cand am insistat mai mult au spus ca nu se poate ca nu are ca optiune si ca atare , nu are instalatia electrica trasa . Poti sa-mi dai mai multe informatii ca sa nu incurc si pe colegul de pe forum care-l are de vanzare ?

Multumesc .
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Puteti sa folositi si un satelit de comenzi audio, care se pune pe capacul de la coloana de directie, si la care ajungi lejer tinand mana pe volan. Am folosit pe megane asa ceva si e excelent. Ramane fix, nu se invarte o data cu volanul, dar asta nu prezinta nici un dezavantaj, dimpotriva Wink
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@B74LEL: Nu pot. Eu am Astra G, nu stiu ce se poate pune si ce nu pe Clasic II.
Skip ads

  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
LDivora a scris:@B74LEL: Nu pot. Eu am Astra G, nu stiu ce se poate pune si ce nu pe Clasic II.


Salut ,

Destul de neplacut .Poate totusi si-a montat careva si pe Clasic II. Respectivul adaptor pt. montare airbag vine de regula cu volanul daca-l iei de nou sau si la ala trebuie luat separat . Nu inteleg unde incape .

Multumesc .
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Despre ce adaptor de airbag vorbesti? Sau mai bine zis ce e acela adaptor de airbag?
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
LDivora a scris:Despre ce adaptor de airbag vorbesti? Sau mai bine zis ce e acela adaptor de airbag?


Salut ,

Iti pun acum in atas. Am sunat la GM Romania si mi-au raspuns ca nu se poate pune pe Astra Clasic II dar raspunsul nu a fost oficial in scris .Practic a intrebat pe cineva pe acolo sa scape de mine .Am dat mail si la GM Europa si sper sa-mi raspunda ei . Eu nu vreau sa umblu la carcasa volanului sa vad daca am fire trase pt. comenzi volan .Masina e de o luna si nu vreau sa las urme , plus ca nici nu vreau sa ma bag singur . Poate stie cineva care a mai desfacut la Astra Clasic .

Multumesc .

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Asta nu e adaptor, ci spirala care face legatura intre volan simplu, fara comenzi(4 fire=2 claxon+2 airbag) si restul instalatiei electrice, permitand rotirea. La volanul cu comenzi, spirala are 6 fire de cablaj (2 claxon+2 airbag+2 comenzi).
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
LDivora a scris:Asta nu e adaptor, ci spirala care face legatura intre volan simplu, fara comenzi(4 fire=2 claxon+2 airbag) si restul instalatiei electrice, permitand rotirea. La volanul cu comenzi, spirala are 6 fire de cablaj (2 claxon+2 airbag+2 comenzi).


Salut ,

Azi m-am lamurit . Am luat spirala dar mufa galbena nu sta prinsa de suportul albastru .E libera . Cine mi-a vandut-o cu volanul , spune ca se prinde de airbag .Asa e ?

Multumesc .
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
LDivora a scris:Am sunat la GM Romania


la ei poti face si comanda de piese? da-mi un nr de-al lor te rog.
merci si scuzati offtopic-ul
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu nu am sunat la nici un GM Romania. Scrie cineva in numele meu?
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
scuze... B74LEL scrisese.. am dat quote aiurea
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR