Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • duminae

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea!
Cine are un sfat pentru deblocarea fazei lungi la Opel Astra G, 2000, Hatchback, in afara de scoaterea sigurantelor? Releul este ok, cred ca de la maneta...Dar nu stiu cum se desface si ce trebuie sa verific...
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
daca e de la maneta, trebuie sa fie blocata fizic. Se poate sa fie releul (la mine cand trag de maneta face flash-uri si s-a intamplat o data sau de 2 ori sa revina la loc dar faza lunga sa ramana cuplata, s-a remediat prin flash-uri repetate si/sau cuplare repetata a fazei lungi)
  • duminae

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Dragul meu, maneta merge normal, releul cupleaza, am incercat de n ori flash-uri repetate si schimbare scurta-lunga, dar...nimic. cred ca e ceva mecanic la maneta aia. Pana la urma, tot la service cred ca ajung...
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Inainte de a merge la service, schimba totusi releul cu altul sa-l poti verifica mai sigur... releul cupleaza (este cuplat) pe faza lunga acum, dar nu schimba pe scurta, asa cum ti-ai dori... Very Happy
... si nu te costa nimik... Very Happy
Skip ads

  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut! Se poate curata cu spray de contacte dispozitivul (contactul) pentru faza lunga ? Este vorba de o astra F . Cand aprind faza scurta se aprinde instantaneu faza lunga. Problema e de la maneta( daca o trag putin spre mine se stinge faza lunga si functioneaza doar cea scurta) Este oare ceva mai complicat? Va multumesc
  • moldovan_nicu74

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am avut aceeasi problema tot la o astra f.Am desfacut maneta si in interior are niste lamele metalice care fac contact unele pe celelalte in functie de cum misti maneta.Am indoit putin lamela care face contact la faza scurta si acum merge perfect.E greu sa iti explic daca nu vezi cu ochii tai mecanismul.Desfa-o si o sa iti dai seama exact la care din lamele trebuie sa umbli.
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Are perfecta dreptate moldovan_nicu74. Am avut aceeasi problema si am rezolvat-o tot prin indoirea lamelei. De fapt, s-a tocit o bucata de plastic pe care culiseaza maneta si prin asta a micsorat distanta intre lamele care acum raman lipite. Daca te pricepi sa o desfaci si sa indoi putin lamela, apucate... daca nu, mai bine cumpara alta de la dezmembrari (15-20 RON) sau du-te la cineva priceput sa o desfaca pentru ca cei de la service, nu cred ca se baga sa o repare.
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Decat sa cumperi de la dezmembrari,mai bine desfa-o pe a ta!Ce ai de pierdut? Mare filosofie nu-i !Doar ca trebuie putina atentie,cum o desfaci,tot asa trebuie montat la loc,diferenta consta doar in indoirea unei lamele de contact!Bafta! Cool
Skip ads

  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
La dezmembrari este 50 lei iar una noua este 100 lei, aceeasi problema am si eu numai ca si la cea noua mi s-a blocat pe faza lunga deci cred ca este de la releu. Deblocarea o faceam prin flashuri repetate pana isi dadea drumul. Eu am desfacut-o pe prima care am avut-o si eu unul nu am mai reusit sa o fac la loc , trebuie un pic de atentie.
Bafta si sa ne zici cum ai rezolvat.
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
dady_vale a scris:La dezmembrari este 50 lei iar una noua este 100 lei, aceeasi problema am si eu numai ca si la cea noua mi s-a blocat pe faza lunga deci cred ca este de la releu. Deblocarea o faceam prin flashuri repetate pana isi dadea drumul. Eu am desfacut-o pe prima care am avut-o si eu unul nu am mai reusit sa o fac la loc , trebuie un pic de atentie.
Bafta si sa ne zici cum ai rezolvat.


Am desfacut. Nu am pus in schimb piesa incercuita (cred ca avea rol de a ajuta maneta sa revina din pozitia de semnalizare in pozitie neutra), merge si fara asta.Eu am apasat (indoit putin) partea dreapta a lamelei numerotata cu 4.Apoi am asamblat (cu injuraturi...). Ideea este ca functioneaza DAR: daca dau faza lunga si semalizare dreapta se stinge faza lunga (si becul pt faza lunga din bord). Pana sa se intample asta mergea si faza lunga si semnalizare, apoi a clipit becul de faza lunga in bord, si a iesit putin fum. Am constatat ca ss-a incalzit putin si mufa de conectare (este putin sesizabil) ..., acum mi-e teama sa nu ard instalatia electrica...va tin la curent.Apropo, unde este releul, cum arata?

  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
vali17kar a scris:Decat sa cumperi de la dezmembrari,mai bine desfa-o pe a ta!Ce ai de pierdut? Mare filosofie nu-i !Doar ca trebuie putina atentie,cum o desfaci,tot asa trebuie montat la loc,diferenta consta doar in indoirea unei lamele de contact!Bafta! Cool



Si daca face ca Sileticu si aproape i-si da foc la masina...nu mai bine cupara alta? Daca eu, tu sau altul ne pricepem la lucruri din astea de finete, asta nu inseamna ca trebuie sa se priceapa toata lumea. Trebuie sa recunosti ca nu este chiar foarte simplu sa pui la loc toate cele, mai ales daca atunci cand o desfaci sar arculetele si lamelele in toate partile si nu mai stii care cum au venit montate.
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nimeni nu a spus ca este usor de desfacut si montat inapoi si mai sa si functioneze!Si ca sa stii si tu ,discutia a continuat pe privat!Si binenteles ca asa i-am si spus sa caute alta la rubrica ,,bazar",decat sa aibe probleme nefericite!Sanatate si Doamne-ajuta! Cool
Skip ads

  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema cumparand o alta maneta SH- 60 ron. Cea veche facea uneori scantei cand aveam faza lunga si dadeam semnalizare dreapta.Nu m-am riscat.Acum este ok
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Totul e bine .....daca se termina cu bine ! Cool
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
vali17kar a scris:Nimeni nu a spus ca este usor de desfacut si montat inapoi si mai sa si functioneze!Si ca sa stii si tu ,discutia a continuat pe privat!Si binenteles ca asa i-am si spus sa caute alta la rubrica ,,bazar",decat sa aibe probleme nefericite!Sanatate si Doamne-ajuta! Cool


Acum, pentru ca mi-ai spus...stiu!
  • dabstercyp

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
aveti idee unde este releul de la faza lunga? mi se blocheaza si mie uneori, si este de la releu sigur. mi s-a blocat acum cateva zile si nu am mai putut-o debloca, am scos fisele de la becuri... nu mi-am dat seama de siguranta. asta dupa ce am desfacut maneta din bord, si am deconectat mufa. maneta am desfacut-o, am uns-o.
  • AlinF

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
La astra G, blocul de sigurante (si relee) e in partea stanga a volanului, sub blocul de lumini, in spatele "cutiei de manusi":
- deschizi cutia si dai jos usita (balamalele de pe usita au cate o crapatura in partea din spate, a.i. ies de pe partea fixa a bordului);
- dai jos cutia - are 4 suruburi/gheare care se desfac la 90 de grade;
- cam asa http://img36.imageshack.us/i/dsc00024bpg.jpg/ arata blocul respectiv;
- corespondenta sigurantelor si a releelor cu indicatoarele din bord o gasesti descrisa de prietenii nostri din Anglia, aici http://www.astraownersclub....hread.php?t=13451
In schimb, nu stiu unde gasesti modelul exact al releelor. La sigurante e mai simplu, pentru ca, in functie de curentul permis, sunt colorate. Pe unele chiar scrie ce valoare au.

--
Alin F.
  • dabstercyp

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
merci mult de raspuns!
trebuie sa schimb releul, ptr ca mi se blocheaza frecvent.

Stie cineva care este releul de la faza lunga?
  • AlinF

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Da, daca mai ai acces la linkul pe care l-am dat mai sus, in ultima poza sunt descrise toate releele. Ala de faza lunga e "high beam". (momentan, se pare ca baietii din Anglia au ceva probleme cu serverul lor Smile ).
* am gasit poza si separat: http://i41.tinypic.com/zj9mhf.jpg

Si eu tre' sa-l schimb, da-mi aduc aminte de el doar cand circul noaptea, la drum intins Smile Habar nu am cat costa. Daca afli, te rog anunta-ma si pe mine.

*asa se ajunge la cutia de sigurante: http://www.vauxhallownersne...x-and-temp-sensor
--
Alin F.
  • dabstercyp

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
o sa te anunt. cutia cu sigurante am devorat-o de mult.. asta vara cand am plecat la mare mi s-a blocat prima data. la nervii pe care ii aveam in noaptea aia nu mi-a trecut prin cap sa scot siguranta... am desfacut conectorul de la bec. pe urma am verificat daca exista siguranta separata ptr faza lunga. oricum, dau de stire cand il schimb.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR