Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • nicuviasu

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: arad
  • Masina: Astra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,
am o dilema pe care as vrea sa o elucidez cu ceva ajutor din partea tovarasilor de aici care poate au trecut prin asta.
Vineri am cumparat 2 telescoape noi, pe gaz deoarece cele vechi care nu au mai mult de un an s-au dus. Erau Gabriel si pe ulei. Nu am putut sa le schimb la garantie din cauza ca nu mi-am mai gasit actele de la ele, asa ca m-am hotarat sa incerc si pe gaz (se pare ca sunt mai bune) si am facut comanda la un magazin de piese auto din arad, mi-au venit telescoapele, am mers la un service si baietii s-au apucat sa mi le dea jos pe cele vechi ... cand ce sa vezi? .. cartusul (partea care contine cazul) era mai mare cu aproape 10 mm si nu se putea baga in masina.
Am luat unul din telescoapele vechi si m-am intors la magazinul de piese, le-am aratat la baieti ca nu este ok ce mi-au comandat si i-am rugat sa-mi comande altele dar sa se asigure ca sunt bune (le-am zis chiar sa-l masoare pe ala vechi) .. dupa 3 ore mi-au adus alt set (mult mai scumpe) dar tot asa de lungi.
Tipii de la piese auto mi-au zis ca s-ar putea sa fie masina modificata, dar cum naiba cei de anul trecut mi-au dat telescoape ok ... cel putin ca dimensiuni.

Ce as putea sa fac sa ma asigur acum ca pot sa-mi comand telescoapele potrivite, sa fie pe gaz si sa nu mai fie Gabriel ca sunt dezastru?
A mai patit cineva una ca asta? Stie cineva cum as putea sa comad telescoape bune si la pret rezonabil din Arad?
Skip ads

  • costy_dumi

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 1995 TC4EEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
mai bine schimbi magazinul de piese si sa le dai certificatul de inmatriculare al masinii acum se fac piese de tot felul de producatori bafta
  • nicuviasu

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: arad
  • Masina: Astra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
La asta m-am gandit si eu. Dezavantajul este ca daca trebuie sa-mi iau o zi libera de la lucru si nu pot sa fiu sigur ca mi le aduc bune..
Mi-e teama sa nu fie nevoie sa desfac iar masina si sa nu-mi fie bune telescoapele.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nicuviasu a scris:La asta m-am gandit si eu. Dezavantajul este ca daca trebuie sa-mi iau o zi libera de la lucru si nu pot sa fiu sigur ca mi le aduc bune..
Mi-e teama sa nu fie nevoie sa desfac iar masina si sa nu-mi fie bune telescoapele.

DIN CURIOZITATE INTREB,CE MASINA AI?
Skip ads

  • nicuviasu

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: arad
  • Masina: Astra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Scuze,
am crezut ca imi apare semnatura, dar se pare ca nu.


Astra F, an 93 1,7 TC4EE1
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
tind sa cred ca e ceva problema cu baietii de la magazinul tau sau cu producatorul....
din experienta mea iti spun ca pentru amortizoarele monroe luate numai cu talonul la un magazin mai serios nu am avut nici o problema
succes!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Problema e la magazinul de piese. Eu am patit-o la filtrul de aer.
Ma duc la magazin (era intr-o zi de vineri) si intreb de filtru de aer pentru masina mea. Vanzatorul cauta in calculator si-mi spune ca are facuta comanda si va veni peste aproximativ o ora. Mai pierd timpul prin apropiere si dupa o ora ma duc sa iau filtrul. Ii dau banii pe el, si desfac cutia. Surpriza: nu era filtrul care trebuia. Imi da banii inapoi, verifica dupa certificatul de inmatriculare, si-mi spune ca a doua zi sa ma duc din nou ca imi va comanda altul. Ma duc a doua zi sa iau filtrul si prevazator desfac cutia inainte de a o plati. Nu am gresit pentru ca nu era nici de data asta filtrul care imi trebuia. Suparat, am desfacut filtrul de la masina in fata magazinului si m-am dus cu el inauntru. Cand l-a vazut, vanzatorul mi-a dat unul la fel si i-a spus ca are mai multe pe stoc de mai mult timp, adica avea de cand am intrat prima data in magazin numai ca nu a stiut ce sa-mi dea.
  • spurckatu

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Omega 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ai rezolvat problema?
pot sa intreb la magazinul fabricii de amortizoare bilstein, de serie daca vrei
ce masina ai?
  • nicuviasu

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: arad
  • Masina: Astra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Bilstein mi-am si comandat dar nu au fost bune.
Primul set a fost Lip , au fost prea mari, apoi mi-au comndata bilstein si tot mari au fost.
Problema nu am rezolvat-o inca pentru ca nu am mai putut sa-mmi iau liber de la munca. Sper sa fi pe saptamana viitoare. E foarte frustrant sa umbli aiurea ca-ti comanda piese aiurea si dupa ureche..

Masina este Opel Astra F, an 93, TC4EE1.
Motorul ala diesel 1,7 de 82 de cai.

Ar fi bine daca mi-ai putea da ceva detalii.
  • nicuviasu

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: arad
  • Masina: Astra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Pana la urma am rezolvat problema.
M-am dus la un alt magazin de piese auto si m-am luat telescoape Monroe la 200 RON/buc, dar merita toti banii. Sunt mult mai bune ca alea pe ulei si pretul a inclus si montarea lor pe masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR