Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
@cipril: Chiar nu vrei sa intelegi ca santem convinsi cat de buna e SKoda?Eu sunt la a doua astra g care costa cam 11000 e inscrisa- la banii astia puteam cumpara super Octavia-dar e vorba de ce iti ofera marca nu de cat te duce...in definitiv si dacia mergea si ne si pricepeam sa o reparam...Lucrez pe un Passat model 2006 care e o cazatura,ce pot spune de Octavia....In orice caz,un motiv pt. care am ales opel e ca piesele sunt cu cel putin 20%mai ieftine decat cele ale grupului VAG (si nu vorbim de Audi).Bafta si nu o mai lua asa in serios,in definitiv e CLUBOPEL ,ce ,vrei sa laudam Skoda?
Skip ads

  • cipril

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@dodo_13
cine te crede Question
vorbesti si tu sa te scoti ... cumva Embarassed
fix passat de 13O de cai si 2.OTDI "ai facut" scuze "ai umilit" ?!
oare ce face-ai fara cip Crying or Very sad
masina din semnatura e a ta sau a parintilor ?

@vali zak
la 11OOO de euro nici nu visezi la octavia II !
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Masina e a lui tata, m-ai prins Embarassed Am uitat sa precizez, tata are o pensie de 3,7 milioane si asta dupa ultimele indexari. Dar a facut mari economii si mi-a luat mie masina asta. Multumit de raspuns? Cat despre faptul ca nu ma crezi, e problema ta, nu a mea.

P.S. Se cheama resoftare, cipuirea e altceva.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
cipril a scris:
aaa ... era sa uit @bertone si @dodo_13 luati-va elicopter Opel pe benzina daca nu va plac tdi-urile cum suna Rolling Eyes
dodo_13 tu poti sa-i pui si cip poate poate "o sa mearga mai tare" Idea


o sa-mi iau elicopter cand s-o face din ala decapotabil , ok ? si cand o incepe si skoda sa-si recunoasca statutul de masina de nisa ( daca pot sa-i spun asa ) . adica fratioru' mai mare cand a vazut ca in romania masina poporului e considerata lux ( vezi passatul ala jmecher al tau ) s-a gandit ca e cazul sa vina cu skoda .
nici o problema , foarte frumos pana aici . insa de aici pana la faza in care mai nou skoda se considera peste opel ...mai e vreo 10 ani de tehnologie . sau cand vor scoate astia elicopterul decapotabil .
si intr-adevar tdi-ul suna naspa . parerea mea Laughing
Skip ads

  • cipril

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@dodo_13
toata stima de la mine , serios vorbesc Confused bravo
nu "te-am prins" se vede pur si simplu dupa felul cum vorbesti !
macar recunosti ...

@bertone
mi se pare mie sau nu vorbim aceeasi limba Rolling Eyes
sincer sa fiu nu inteleg nimic din ce scrii !
parerea mea asta este Exclamation
daca tu zici ...


Ultima modificare facuta de cipril la Mie 31 Oct, 2007 12:15 am, modificat de 2 ori in total
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am impresia ca Cipril este un pustan care si-a luat jucarie noua si se lauda cu ea contrazicand pana la absurd persoane cu oarece experienta facand confuzie intre a conduce si a birjarii o masina aplicand cu succes poveste drobului de sare [ vanzand masina de frica sa nu-i cada pompa de injectie ]
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@cipril
Chiar nu te-ai prins, nu? Cum era sa ia tata masina de 20000 euro dintr-o amarata de pensie de 3,7milioane? Ca sa nu mai spun ca ar fi culmea sa ma plimb cu masina lui tata la cei 32 de ani ai mei. Nici nu e de mirare ca nu intelegi ce spune bertone, pentru asa ceva trebuie sa fii in stare sa intelegi ironia, parabola, metafora si alte instrumente literare de acest gen.

Cat despre TDI, cauta timpii de la 0 la 400 de metri si ai sa vezi ce masina "sportiva" ti-ai luat. Poti verifica si timpul de la 100km/h la 140km/h in treapta a 4-a, unde eu scot 10sec, poate ne spui tu cat face octavia ta sau un passat de 130CP. Eu stiu ca o Ibiza 1.9TDI 105CP dusa la 140CP scoate 11 secunde...
  • cipril

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@dodo_13 inca mai poti minti Laughing
le intorci de nici tu nu mai sti ce vorbesti , cine o zis ca mi-am luat masina sportiva ?!

uite aici "geniule" sa vezi si tu un passat de 13O de cai - ce diferenta enorma vezi tu nu stiu ... aprope la fel ba chiar mai rapid cu o secunda decat astra lu" taictu" - faza e ca-i diesel si nu e cipuit scuze "resoftat"
http://www.youtube.com/watch?v=gprkYi-HA9s

bine omule cred ca ar trebui sa inchei aici !

cum spunea cineva "care chiar le are" - e clar ca nu este cu cine Laughing
poate il cunosti ... sigur
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
pai cipril tocmai asta este problema : neantelegand ce vreau eu sa-ti transmit , cu foarte multe prescurtari bineanteles , ai ajuns sa-ti iei Skoda . Nimic rau in asta . Dupa care ai ajuns sa te umfli .
Ca Octavia 2 fata de Astra G...ca Pasatul fata de Opel in general . Ca sa sintetizez :
Intra in subforumul Masina mea si uita-te putin la interiorul masinii mele . Dupa care mergi si te suie intr-un Octavia RS . Dupa care revino cu picioarele pe pamant .
Apoi uita Astra G in comparatia cu Octavia si Passat si suie-te intr-un Vectra nou ( nu zic Signum Embarassed ) .

Vreau sa-ti spun ca din start ai venit cu o comparatie gresita . Model vechi de la Opel cu model nou de la Skoda . Sau Passat din alta clasa cu Astra din alta clasa . In ultimul timp am mai mers si eu cu Zafira B , cu Astra OPC si cu Signum . Si stii ce ? Opelul a spus demult " la revedere " lui Skoda in privinta calitatii materialelor si a multor aspecte .

Asa ca mai lasa-ma cu confortul si performantele unei Skoda in fata unui Opel , ca astia cand produceau Manta pentru curse , Skoda echipa cu succes motoare de drujbe si de bormasini .
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Sunt 11 secunde, numarate de mine (00:29.5-00:40.5). Ca sa nu mai spun ca eu intr-a 4 ajung la 170 la ora pe cand el a schimbat a 5-a la 137-138. Am sa pun si eu filmuletul cu masina mea de la 60 la 200. In plus, am sa fac si un filmulet de la 100 la 140 in viteza a 3-a (da, ajunge la 140km/h in viteza a 3-a) si mai vorbim. Nu am cronometrat niciodata, dar presupun ca vorbim de un 7-8 secunde, enorm pe langa 11 secunde chinuite ale unui Passat 1.9 130CP.


Hints:
Vectra B 1.8 115CP 100-140km/h 9 secunde


Vectra C 1.8 122CP softtuning



P.S. Te rog sa-ti tii limbajul folosit in familia ta pentru tine. La mine in familie nu se foloseste "tac'tu".

P.S.2. Tata nu a are si nu a avut carnet niciodata si nici masina.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Din experienta stiu ca la Octavia 1,9TDI si in general VAG au probleme cu turbinele , debitmetrele , inchiderea centralizata-actuatoarele de pe usi , semnale eronate de la sezorii motorului , computere climatronic ...

Trecind peste aspectul interior si exterior patratos de masina de secretar de partid , comunist desigur , tinuta de drum lasa de dorit , platformele VAG sint "neslefuite" , ciobanesti ...

Desi si Opel are aceeasi politica de a produce masini pentru piata din vest cu componente de maxima calitate pentru a obtine maxima fiabilitate iar pentru piata din est masini ce inglobeaza componente care se incadreaza in limitele acceptate dar cu viata clar mai scurta , lipsa unor componente , subansamble ... pentru a mai scoate din pret cite 2.000euro per masina , la grupul VAG aceasta practica se "vede" foarte tare prin fiabilitatea extrem de scazuta a masinilor vindute in Romania prin comparatie cu cele vindute in vest .

Acum nu'ti mai ramine decit sa speri ca masina ta nu va avea probleme sau s'o vinzi ...
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pana aici, v-ati contrat destul. E forul opel, sectiunea Astra si nu accept sa discutati in draci de Skoda, VW, Audi, Ford sau orice alte marci va mai vin in cap. Treceti la discutii generale si gata.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR