Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • vladgrz

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut! Am un Opel Tigra '97, 1.6 16v, 109 Cp. Problema mea este urmatoarea: Turometrul imi sta in 1000 la relanti, si din ce am observat la alte masini(cei drept nu 16 v) este ca stau mai jos de 1000. Explicatia din partea mecanicilor a fost ca asa se comporta o masina 16v.


In plus fata de asta....mi se opreste motorul din cand in cand, numai in mers, sau cateodata "incearca" sa se opreasca dar probabil socul electronic nu ii permite si se tureaza automat. Am fost cu ea la Opel in Italia si au verificat o si au spus ca nu este nimic in neregula.

Trebuie schimbata si toba de mijloc. Daca ma puteti ajuta cu un sfat, preturi etc.

Va multumesc.
  • xpander

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu sa iti zic care e problema tehnica cu care te confrunti dar pot sa iti zic k mie imi sta la 800 turometrul si am tot motor 16v. Nu stiu daca e o comparatie corecta intre motoarele noastre deoarece eu am 2l dth 16 v si al tau e 1.6 benzina banuiesc ....
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
prima chestie care ti-o recomand e sa schimbi mecanicul. Ori e dobitoc si habar nu are meserie, ori e mistocar si pus pe bancuri, si nu va rata nici o ocazie sa mai faca un misto de tine. pe banii tai.
auzi la el... ca relanti-ul trebuie sa stea la 1000 rpm la 16v..... Atunci, prin analogie, la 8v la cat tre sa stea? la 500? dar la un motor in 8 cilindri... 32 valve.. o sa stea la 2000? si la tir-uri? ar trebuis a stea undeva la 3000?

Relantiul normal trebuie sa fie ~750 (plus minus 100.. 100 si ceva). Daca iti sta la 1000, atunci ai o buba. Esti din Bucuresti,, fugi la polivalenta, ca joia de la 18:00 se intruneste trupa.
  • vladgrz

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Smile))))))) Okey. Multumesc. Ma voi duce cu placere!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR