Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am avut o pana urata pe roata din fata, anvelopa fiindu-mi sectionata, asa ca trebuie sa schimb anvelopa , respectiv perechea de pe fata.Vreau sa cumpar doua anvelope de vara, noi, performante , la pret mediu.Ce marca imi indicati, respectiv ce model?Initial am vrut sa optez pentru Goodyear Hydragrip, insa un tip de la vulcanizare mi-a spus ca aceasta anvelopa se uzeaza repede, nefiind ideala pentru drumurile din Romania, si este zgomotoasa, asa ca acum sunt in faza de cautare.Orice sfat este binevenit.Multumesc.


Ultima modificare facuta de florin71 la Vin 28 Sep, 2007 11:28 pm
Skip ads

  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Continental Premium Contact 2
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Daca vorbim de 195/60/15, recomand cu caldura Dunlop SP Sport 01. Foarte bune pe ploaie, anunta (scartie) inainte de a pierde aderenta si, nu in ultimul rand, acceptabile ca pret 230-270RON (depinde de magazin). Cea mai buna ar fi fost un Goodyear Eagle F1 GSD3, dar nu cred ca se fabrica pe dimensiunea asta.
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Goodyear hydragrip nu e zgomotoasa,eu am si sunt multumit;iar cu durabilitatea in timp,e o relatie invers proportionala intre ea si aderenta asa ca depinde ce cautati
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am avut si Hydragrip, dar nu mi-au placut in mod special. Nu te anunta deloc cand esti aproape de a pierde aderenta iar capacitatea de a frana pe uscat este mica. Cat despre denumirea de Hydragrip, sunt bune pe apa, dar nu mai bune decat Dunlop SP Sport 01 si nici pe departe atat de bune ca Eagle F1 GSD3. Subscriu si eu la durata de functionare, silicatii folositi din plin pentru a imbunatati aderenta la apa fac ca cauciucul sa fie destul de moale si, ca urmare, reduc durata de functionare a anvelopei.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Am avut si Hydragrip, dar nu mi-au placut in mod special. Nu te anunta deloc cand esti aproape de a pierde aderenta iar capacitatea de a frana pe uscat este mica. Cat despre denumirea de Hydragrip, sunt bune pe apa, dar nu mai bune decat Dunlop SP Sport 01 si nici pe departe atat de bune ca Eagle F1 GSD3. Subscriu si eu la durata de functionare, silicatii folositi din plin pentru a imbunatati aderenta la apa fac ca cauciucul sa fie destul de moale si, ca urmare, reduc durata de functionare a anvelopei.


Pe alte forumuri, am vazut ca unii se plang de Dunlop SP Sport 01 .Citez de pe www.www.vwforum.ro:,,Hmmm, si eu am avut SP01 si le-am dat jos cu prima ocazie pentru ca scartaiau si la plecari normale de pe loc si erau mediocre cel mult pe uscat si pe umed.'' ,,NU pot decat sa zic NU pentru Dunlop Sp01. am avut 2 luate noi, le-am pus pe fata ca sa inlocuit niste Goodyear NTC 5 si nu mi-au placut deloc. Franare proasta, pierdere de aderenta foarte usoara in demaraj.'',,Am avut dunlop sp01, le-am cumparat la indicatiile unui prieten. sucks maxim aderenta e de kk scartaiau f tare, de asfalt ud sunt un adevarat pericol, sunt ieftine intr-adevar dar siguranta merita mai mult. ''Asa ca in aceasta situatie am o retinere pentru acest model.Modelul F1GSD3 la dimensiunile 195/60/15 nu l-am gasit pe net.Se pare ca este disponibil doar pt jentile de 16''.
Din afirmatiile unei persoane de pe forumul mentionat mai sus, ,,Bridgestone Turanza ER300 a castigat atat testul ADAC pentru 2007 cat si testul ams romanesc. ''Ma rog, poate ca asa o fi, insa acest model de anvelopa nu este disponibil pentru janta de 15'', asa ca........Un pic inca sunt in ceata, dar sper sa depasesc acest momet cat mai repede posibil.Nu de alta, dar luni vreau sa imi cumpar cele doua anvelope, si vreau sa cumpar ce este mai bun.Si se pare ca pt janta de 15'', anvelopa mai buna ca si Continental Premium Contact 2 , la un pret mediu,nu am identificat inca. Multumesc frumos pentru opiniile voastre.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Calitatea unui comentariu despre un cauciuc depinde si de masina pe care au fost montate. De exemplu, eu am avut Dunlop 01 185/65/15 si Goodyear Hydragrip 195/60/15 pe prima masina 1.7DTI ~ 95CP fara ABS, iar Dunlop au fost clar mai bune. Pe masina curenta, 1.8i ~140CP cu ABS ESP TC, am avut Bridgestone ER300 215/55/16 si Goodyear GSD3 205/55/16, Goodyear fiind clar mai bune. Din citatele pe care le-ai dat, trag concluzia ca vorbim de soferi cu pretentii sportive si cu ceva mai multi cai putere sub capota, caz in care anvelopele mainstream nu se potrivesc.

Cat despre testele oficiale, nu ma omor dupa ele. Conteaza mult cine le face, in ce tara, pe ce masini, in ce anotimp, ....


P.S. Personal, am o problema cu calitatea de experti ai celor care folosesc cuvinte ca "sucks" si "kk" intr-un post, asta apropo de postul citat de tine de pe un alt forum. Eu as studia si site-uri de genul: http://www.tirerack.com/tir...ch=surveyComments
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Calitatea unui comentariu despre un cauciuc depinde si de masina pe care au fost montate. De exemplu, eu am avut Dunlop 01 185/65/15 si Goodyear Hydragrip 195/60/15 pe prima masina 1.7DTI ~ 95CP fara ABS, iar Dunlop au fost clar mai bune. Pe masina curenta, 1.8i ~140CP cu ABS ESP TC, am avut Bridgestone ER300 215/55/16 si Goodyear GSD3 205/55/16, Goodyear fiind clar mai bune. Din citatele pe care le-ai dat, trag concluzia ca vorbim de soferi cu pretentii sportive si cu ceva mai multi cai putere sub capota, caz in care anvelopele mainstream nu se potrivesc.

Cat despre testele oficiale, nu ma omor dupa ele. Conteaza mult cine le face, in ce tara, pe ce masini, in ce anotimp, ....


P.S. Personal, am o problema cu calitatea de experti ai celor care folosesc cuvinte ca "sucks" si "kk" intr-un post, asta apropo de postul citat de tine de pe un alt forum. Eu as studia si site-uri de genul: http://www.tirerack.com/tir...ch=surveyComments


Ei, aici imi fac mea culpa.Trebuia sa sterg dejectiile alea din citatele preluate, dar graba.......ADAC este un organism respectabil care nu se joaca atunci cand face un text si publica rezultatele sale.Credibilitatea se castiga foarte greu si se pierde foarte usor, asa ca sunt sigur ca cei de la ADAC tin cont de asta.Personal vreau sa folosesc aceste anvelope pt un Opel Astra G 1,7 CDTI 80 C.P.Cu alte cuvinte caluti putini. Nu vreau sa concurez cu baietii de la Formula 1, insa incerc sa imi cumpar ceva de calitate, care sa imi permita rularea, atat in tara pe drumurile care sunt asa cum sunt, cat si afara, pe autostrazi, beneficiind de siguranta, comfort si performanta, in limita celor 80 C.P.Atat.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu nu am spus ca ADAC nu ar fi un organism corect, am spus doar ca criteriile lor de calitate nu sunt neaparat aceleasi cu ale utilizatorului de rand. Ca orice alt organism de acest fel, cei de la ADAC au un sistem de punctaj si un mediu de testare, alese atat statistic cat si obiectiv, ambele menite sa ajute la alcatuirea unui clasament. Ca urmare, e greu de crezut ca clasamentul ADAC e perfect sau macar aproape de perfectiune. Nu, e un simplu clasament, care poate ajuta la luarea unei decizii in achizitionarea unui produs.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Eu nu am spus ca ADAC nu ar fi un organism corect, am spus doar ca criteriile lor de calitate nu sunt neaparat aceleasi cu ale utilizatorului de rand. Ca orice alt organism de acest fel, cei de la ADAC au un sistem de punctaj si un mediu de testare, alese atat statistic cat si obiectiv, ambele menite sa ajute la alcatuirea unui clasament. Ca urmare, e greu de crezut ca clasamentul ADAC e perfect sau macar aproape de perfectiune. Nu, e un simplu clasament, care poate ajuta la luarea unei decizii in achizitionarea unui produs.


Orice creatie a omului nu este perfecta. Very Happy ADAC-ul testeaza in paralel mai multe marci de anvelope, pe care le supune la mai multe probe, specifice activitatii de zi cu zi pentru tarile din vest.Pentru fiecare proba se acorda o nota, iar la sfarsit se face un total.Anvelopa cu cel mai mare punctaj, este nr.1.Si este corect sa fie asa.Este foarte adevarat ca in general, omul de rand din Romania nu supune masina la aceleasi situatii ca si ADAC-ul, dar ma rog, este asa ca un mic reper.
Oricum iti multumesc frumos pentru amabilitatea ta.Sunt sigur ca ai avut intentii pozitive atunci cand ti-ai materializat parerile tale pe acest sit, vis a vis de doleanta mea.


Ultima modificare facuta de florin71 la Lun 01 Oct, 2007 1:21 am
  • BV02RAE

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pt un mers mai sportiv, eu recomand TOYO sau YOKOHAMA... daca ai rabdare sa cauti putin , poti sa gasesti la preturi rezonabile... pt o prima opinie, poti sa te uiti aici: http://www.anvelope.ro/
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am optat pentru Continental Premium Contact 2.Azi le-am comandat. Fiindca nu erau in stocul atelierului de vulcanizare, vor ajunge aici, miercuri, cel tarziu joi, cand vor fi montate.Pretul este de 320 lei bucata, cu tot cu montat si centrat roata.Sper ca am facut o alegere buna pentru acest model de anvelopa.. Smile
Skip ads

  • BV02RAE

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am gasit ceva interesant... http://www.depozituldeanvel...um_contact_2.html
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Anvelopele mele sunt 195/60/15.Asa sunt trecute si in talonul masinii, asa ca nu pot face rabat de la asta.Legea trebuie respectata.Sigur ca pretul anvelopelor difera in functie de marimi.Eu in acest moment, dupa ce am comandat anvelopele si am dat un avans, nu mai dau inapoi.Respect intelegerea, chiar daca acum as gasi mai ieftine, sa zicem la 200 lei.Acum pt mine acest lucru este un subiect consumat.Apropo, anvelopele indicate de tine au dimensiunile 195/65/15.


Ultima modificare facuta de florin71 la Mar 02 Oct, 2007 10:22 pm
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
In mod traditional, dimensiunea 195/65/15 e mai ieftina decat 195/60/15. Merge si cu 195/65/15, dar ar trebui sa fie aceeasi dimensiune la toate cele 4 roti, altfel se ajunge la o inaltime diferita fata/spate.
  • BV02RAE

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
florin71 a scris:Anvelopele mele sunt 195/60/15.Asa sunt trecute si in talonul masinii, asa ca nu pot face rabat de la asta.Legea trebuie respectata.Sigur ca pretul anvelopelor difera in functie de marimi.Eu in acest moment, dupa ce am comandat anvelopele si am dat un avans, nu mai dau inapoi.Respect intelegerea, chiar daca acum as gasi mai ieftine, sa zicem la 200 lei.Acum pt mine acest lucru este un subiect consumat.Apropo, anvelopele indicate de tine au dimensiunile 195/65/15.

mda.. acum am observat Embarassed , oricum profilul ales de tine arata interesant, sper sa-si faca treaba
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Cat despre rabat de la lege, dimensiunea recomandata pentru anvelopele de iarna la Opel Astra 1.7DTI e 185/65/15. Ca aia de la RAR au baze de date incomplete si nu sunt in stare sa treaca doua dimensiuni in certificat, e o alta problema. Eu de exemplu am 3 dimensiuni in carte: 205/55/16 (vara), 195/65/15 (iarna) si 215/55/16 (acceptat, ca venind din fabrica).
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Cat despre rabat de la lege, dimensiunea recomandata pentru anvelopele de iarna la Opel Astra 1.7DTI e 185/65/15. Ca aia de la RAR au baze de date incomplete si nu sunt in stare sa treaca doua dimensiuni in certificat, e o alta problema. Eu de exemplu am 3 dimensiuni in carte: 205/55/16 (vara), 195/65/15 (iarna) si 215/55/16 (acceptat, ca venind din fabrica).


Al meu este CDTI, ma rog, tot Opel Astra G este.Daca RAR-ul au trecut doar aceasta dimensiune in certificat......
Saptamana trecuta am fost la o vulcanizare, iar acolo, intr-o carte tehnica pt anvelopele Michelin, recomandate ca si dimensiuni, in functie de marca de autoturism, era trecuta doar aceasta dimensiune la anvelopa.Maine imi montez cele doua anvelope.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR