Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • love2calibra

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1992 c20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Ma bate un gand sa schimb tapiteria de pe podea pentru ca este mult prea murdara/stricata... In sensul asta ma gandeam sa gasesc un material potrivit (plush ceva, sau ceva asemanator - am vazut ceva pe la Praktiker), un croitor cu experienta si sa ii dau drept model actuala tapiterie, dupa care sa imi faca una noua...

A mai facut cineva asa ceva? Stiti pe cineva care se pricepe?
Skip ads

  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
De ce nu incerci sa le schimbi cu originale ...
uite codurile :
CARPET, ASSY., FRONT 90365169
CARPET, ASSY., REAR 90361802

Mergi la un diler de piese opel si le comanzi ... poate nu merita efortul cu croitorul , cautat de material ...
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
La ce pret are una noua, cred ca merita efortul cautarii materialului.

Avand experienta cautarii tavanului pot sa spun ca am ramas blocat la aflarea preturilor.
Ex: placa trapa - 90439127 - 1200 ron Smile)

Ca material pt repararare acasa cred ca sunt sanse marei sa gasesti ceva bun , o mocheta cu spatele destul de moale si fata din meterial dens si pufos.

Problema mare o sa fie la scotera celei vechi care necesita demontara a cam tot prin interior.

Pune niste poze cu ata sa vedem in ce stare este, Eu pe a mea am spalat-o cu un aspirator cu spalare si a iesit frumos(am dat si scaunele jos ca curat mai mult). , asa ca daca nu e rupta poti sa o scoti la capat.
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
poate gasesti la dezmmbrari una mai buna, eu am dat pe mocheta fata-spate+buretele de sub ea 50 ron pt o vectra A
daca vrei mergem amandoi la tipu de la care am luat-o ca avea o calibra pe acolo sau iti dau nr lui de telefon....dupa ce el gasesc Mr. Green
Skip ads

  • love2calibra

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1992 c20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Ideea e ca asta a mea e croiala de Turbo, care e diferita de cea normala (e o ridicatura in fata, langa scaun)... Din acelasi motiv presurile de Cali normala nu se potrivesc la Turbo...

De comandat la reprezentanta nici nu vreau sa ma gandesc pentru ca sunt niste scoruri complet nesimtite (pe bata fata mi-au cerut 19 milioane, capota era vreo 12 mil, etc)...
  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Vezi ca este o calibra turbo la dezmebrat aici pe forum ... poate mai are tapiteria ...
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=18523
  • alex_t

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
GODLESS a scris:Vezi ca este o calibra turbo la dezmebrat aici pe forum ... poate mai are tapiteria ...
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=18523


eu am scos mocheta afara, am curatzat-o manual cu solutie de curatat mochete, am dus-o la spalatorie auto, si mi-a spalat-o cu VAP-ul, la presiune mare, si a iesit impecabil pt 10 ron. chiar recomand.

P.S multi m-au avertizat ca se va deforma mocheta, si ca nu se va mai aseza la fel de bine la loc. chiar nu au fost probleme de acest gen DELOC.
  • hanz

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Calibra 1992 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2008

  • Mesaj Privat
love2calibra a scris:Ma bate un gand sa schimb tapiteria de pe podea pentru ca este mult prea murdara/stricata... In sensul asta ma gandeam sa gasesc un material potrivit (plush ceva, sau ceva asemanator - am vazut ceva pe la Praktiker), un croitor cu experienta si sa ii dau drept model actuala tapiterie, dupa care sa imi faca una noua...

A mai facut cineva asa ceva? Stiti pe cineva care se pricepe?

ai rezolvat ceva cu mocheta?
tare curios as fi ca si a mea e in moarte clinica,nush ce a tinut fostul proprietar in masina ,cartofi!?
ai incercat varianta lui alex_t?mi-ar conveni de minune sa o duc numai la spalatorie sa o fac bijuterie doar cu 10 ron.sa zicem ca o scot la spalatorie dar totusi buretele as vrea sa il schimb ca sa imbacsit ,miroase urat!unde gasesc burete de acesta?
Question
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Si eu le-am aplicat acelasi tratament au iesit ca noi. Fostul proprietar varsase cola intre scaune si pasta de pix scursa la picioarele din spate. Am desfacut consola dintre scaune, scunele, banchtele, ornamentele de la praguri si am dat-o jos. Am aspirat-o bine, am lasat-o o noapte la inmuiat in cada ÅŸi am spalat-o cu vanish de covoare si biocarpet. Am frecat-o cu o perie bine, bine si apoi am pus-o afara pe ciment si am limpezit-o cu furtunul cu apa pana nu am mai iesit spuma. A iesit super, ca noua.
  • hanz

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Calibra 1992 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ms pif,am sa incerc sa o spal si eu da mi de buretele ala l-as schimba ceva s-a scurs prin el ca e cam mizerabil!
dar am sa spal mocheta sa vad daca se schimba mirosul in masina!
ms mult!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR