Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Gelu Stanciu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salu,sunt proaspat detinator de opel vectra b si una dintre problemele masinii este aceasta ,daca ma uit cu atentie,vad kilometrii etotali cat si cei efectuati,merge sa resetez ,numai ca diisplay-ul nu are lumina,seara cand aprind lumina in bord se vad mai bine accentuate cifrele.
Ma poate ajuta cineva cu ceva idei ? Si deasemenea am probleme cu TID-ul,nu apar toate caracterele,sunt destul de neindemanatic pentru a ma apuca singura de asta. Se poate oferii cineva (din Bucuresti,sau pe aproape),contra cost normal,sa ma ajute cu repararea acestuia?
Mentionez ca am tot cautat pe forum ceva legat de problema mea cu lumina display-ului si am dat si vreo doua Pm-uri pt problema cu TID-ul,dar cand verific la mesaje trimise,nu imi apar trimise:|
Multumesc anticipat .
Skip ads

  • xpander

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
la display-ul km probabil ai un bec ars ..... sau un contact prost
la TID stiu ca se poate repara (problema e la panglica de fire in majoritatea cazurilor-contacte oxidate,etc) si e si un turorial cu subiectul asta (cauta in sectiunea "cum sa?/tutoriale") dar eu unul nu ma pricep Smile

poate te ajuta informatiile de aici:
https://www.clubopel.com/vie...;highlight=afisaj

bafta
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
la tid daca s-a desprins pamblica de pe afisaj ai sanse mici sa-l repari. eu am avut problema asta la fosta masina(vectra b) si am inlocuit complet tid-ul.am gasit tot bordul(ceasuri+tid) la dezmembrari cu 200ron(anul trecut)
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
din cate am inteles eu baiatul nu are probleme cu TID-ul ci cu displayul mic de sub kilometraj care indica (,) kilometrii totali si cei de la reset. Acel mic display nu are legatura cu TID-ul care este in partea dreapta si care are mufa separata. Acel mic display primeste informatiile si tensiunea prin instrumentul de bord, o mufa din spatele ceasurilor de bord in care se infig aceste ceasuri. Dar daca nu erau facute aceste contacte cu instrumentul de bord nu iti reactionau nici ceasurile la turatii si viteza. Deci problema se reduce la un bec care lumineaza acel display si care este ars, si trebuie deci schimbat. Desfa bordul frumos - exista tutoriale pe forum care te invata cum sa-l desfaci. si vezi care bec se afla in spatele acelui display si schimba-l cu unul nou. (vezi ca sa ai cam jumatate de zi libera ca nu-i asa usor demontatul si montatul daca este first time). BAFTA si sper ca am fost de ajutor.
Skip ads

  • Gelu Stanciu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am citit tutorialele inainte sa deschid topicul. Intrebarea mea era daca este cineva aici care ma poate ajuta(contra cost),cineva care a mai facut asta , cu TID-ul si in acelasi timp probabil ca se rezolva si cu becul de la afisajul mic .
Oricum,multumesc mult pentru raspunsuri,care au venit asa de rapid.Inca nu resusesc sa trimit Pm-uri,ca ma adresam direct celor care au scris la tutorial despre Tid.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Cum sa desfaci bordul de Vectra B (tutorial)
Cum remediezi display'ul (TID) la vectra B (tutorial)
Nu exista nu pot, ci doar nu vreau
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
nici macar nu ai zis de unde esti ... cum sa te ajutam asa ? incearca sa-ti completezi si tu profilu cum trebuie
  • Gelu Stanciu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Gata am actualizat si profilul Smile ,spusesem mai sus ca cer ajutorul cuiva din Bucuresti sau imprejurimi .
Mai nou,dupa ce am citit tutorialele (am dat bordul jos),am remediat problema luminii la display-ul km,dar am stricat de tot TID-ul..nu mai afiseaza nimic,din cate am vazut eu,nu s-a dezlipit folia aia,dar degeaba o presez ca nu mai apare nimic! I need Help Sad(
Skip ads

  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
verifica daca ai bagata mufa in tid (dummy daca nu), si apoi verifica, cu un multimetru sigurantele, s-ar putea sa se fi ars siguranta de la tid (la mine e 22 la vectra B) ...la tine poate e alta.....verifica-le pe toate.
  • Gelu Stanciu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pai mufa este bagata,pentru ca se aprind becurile alea 2 . Neutral
  • Gelu Stanciu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Bun. l-am dus (TID-ul) la cineva sa vada daca ii poate face ceva. mai am o problema...adica ele sunt mai multe,tot asa mai minore,dar sa vedem la asta daca aveti vreo idee: Cand am luat masina avea o telecomnada de inchidere centralizata la cheie...am incercat-o si am vazut ca nu functiona desi se aprindeau ledurile (si cel verde si cel rosu). am gasit in torpedou o alta telecomnada care arata mult mai rau,insa spre surprinderea mea ,functiona! Dupa vreo 4-5 zile de folosire a aparut aceiasi problema.. se aprind ledurile cand apas butoanele,dar nu se intampla nimic. Am schimbat bateria de 2 x si nimic. Un electrician ,care cica pune alarme si inchideri centralizate,mi-a zis ca nu stie ce poate sa fie si ca a mai intalnit problema asta tot la opel.

Any ideea?
  • danbarcer

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2007

  • Mesaj Privat
zi shi mie ce ai facut cu TID-ul(ca ma apuca nebuneala!) cu telecomanda incearca asta : baga cheia in contact(fara sa o rotesti)... apasa pe telecomanda de cateva ori , sa se faca sincronizarea shi apoi incearca shi de afara .... la mine a mers... dupa ce am fost la meseriashi electricieni shi mi-au zis ca telecomanda este pusa asha ... de breloc ... ca nu are mashina inchidere centralizata ! Succes!

1. nu mai cita mesajul anterior!
2. vorbeste si scrie romaneste!
3. Citeste regulamentul si respecta-l!
editat de maiandrei

Skip ads

  • Gelu Stanciu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Inca nu am un raspuns de la "meseriasul" la care l-am dus. . . Cand o sa-l am in mana o s ava spun daca a reusit ceva sau nu. O sa incerc treaba cu telecomanda imediat . Multumesc pentru sfat.

Later Edit : Am incercat treaba cu telecomnada si a mers,Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR