Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • lucianri

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Azi am avut masina (Astra G 1.6 cu hayon) la doctor (GTT) pentru schimbarea discurilor si placutelor de frana pe fata. Acum sunt noi de la mama lor. Dupa ce mi-am ridicat masina de la service, in drum spre casa am vrut sa-mi testez frana. Am franat usor, apoi ceva mai tare, si violent pana a intrat ABS-ul. Cand a intrat ABS-ul am auzit un zgomot ciudat pe care NU l-am mai auzit inainte de a schimba discurile si placutele. un zgomot ca si cum ai tensiona un arc.

Ceva sugestii?
Sa-mi fac griji? (repet acest sgomot se aude doar cand intra ABS-ul, si nu s-a mai auzit pana acum)

Multumesc!
Skip ads

  • cazacu_cristy

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
salut.Si eu am aceeasi problema si as fii foarte curios care este cauza.La orice alta masina nu face asa urat ABS-ul. Very Happy
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se aude o caraiala? Daca da e ABS-ul , si probabil se aude mai bine caci ai discuri si placute noi.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris:Se aude o caraiala? Daca da e ABS-ul , si probabil se aude mai bine caci ai discuri si placute noi.


Confirm ce a scris Iulian mai sus.
Skip ads

  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
lucianri a scris:Azi am avut masina (Astra G 1.6 cu hayon) la doctor (GTT) pentru schimbarea discurilor si placutelor de frana pe fata. Acum sunt noi de la mama lor. Dupa ce mi-am ridicat masina de la service, in drum spre casa am vrut sa-mi testez frana. Am franat usor, apoi ceva mai tare, si violent pana a intrat ABS-ul. Cand a intrat ABS-ul am auzit un zgomot ciudat pe care NU l-am mai auzit inainte de a schimba discurile si placutele. un zgomot ca si cum ai tensiona un arc.


In mod normal in primii 50km dupa ce ti-ai schimbat placutele, frana nu tine prea bine.
Oricum frana nu trebuie fortata (testata la limita) in perioada asta de timp.
Pana se "rodeaza" placutele, discurile, nu prea tine.
Daca la service ti-au prins bine toate pe acolo nu ai nici o problema, poti sa verifici chiar tu... Wink
  • lucianri

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Totul s-a rezolvat de la sine. Trebuia sa treaca putin timp pana sa devina frana eficienta 100%. Acum e ok, si nici nu mai scoate zgomote ciudate.

Acest subiect poate fi considerat inchis!
  • noname.0812

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2010

  • Mesaj Privat
si eu am aceeas problema ,mi-au zis baieti la service k este pompa abs am schimbato si tot asa face
astept si eu raspunsuri, se aude la pedala akolo mi se pare se aude k un arc tensionat.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR