Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • CatalinM

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos de urari.

Nu stiu daca ma pot pronunta in legatura cu consumul deoarece am doar 1200 de km. Primul drum a fost in afara Bucurestiului, aproximativ 800 de km, mi-a consumat 6.1 mediu, nefortand masina deloc (mers lejer la 90-100 km/h). Apoi, restul de 400 de km i-am facut in Bucuresti, servici-retur (aprox 10 km pe zi) si niste drumuri mai lungi, tot in Bucuresti. Cand merg doar la servici si retur consumul este de 10% (multe semafoare) iar cand fac un drum mai lung prin bucuresti si apuca motorul sa se incalzeasca, consumul scade la 8,5-9%. Deocamdata asta este consumul, azi voi face iarasi drumul de 800 de km (dus-intors) si o sa postez apoi consumul.

Craciun fericit tuturor!
Catalin.
Skip ads

  • il_varadino

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: oradea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
well well, va salut pe toti.. si la multi ani!
am si eu un Vectra A, 1,8, CD.... si simt nevoia sa evoluez spre.... un Vectra B... sau Mondeo(?). Din ce am citit pana acum despre confruntarea celor doua.... categoric voi alege Vectra, si asta pentru ca nici mie (mai spunea cineva) interiorul de la mondeo nici cum nu ma atrage, asta in timp ce profilul e foarte incitant. Si pe langa asta... intretinere mai ieftina, suspensii mai moi, finisaje interioare mai placute (nu stiu daca mai bune...).
In rest am si eu un of. Vectra mea arata asa de bine, si are atatea chestii dragute si de efect in ea... incat la anii pe care ii are ('93), nu imi va da nimeni niciodata 4500 de euro pe ea.
  • Bogdan1974

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2005

  • Mesaj Privat
dar un Mondeo nou fata de o Vectra noua ?
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Am si eu un mic versus insa , nu aici! As vrea totusi sa discut despre Vectra B si Mondeo .. "problema" fiind ca acesta din urma este mai fiabil , mai stabil si mai sigur decat Vectra B , sau C. Ford Mondeo este cel putin la fel de fiabila ca un VW Passat sau Toyota Avensis. Toata europa de vest cunoaste asta . Avantajul la Vectra B este casco mai mic , piese schimb mai ieftine , service mai linistitor (toata lumea stie cum te fura astia in service-uri ford).
Ca stabilitate si placere la volan , Ford Mondeo este peste orice masina din clasa medie pe care nu scrie BMW sau Audi.
Skip ads

  • VASILE

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Intreaba un vanzator de piese auto cu care marca face vanzare(nu ma refer la consumabile) si abia dupa aceea stam de vorba despre fiabilitate.
A, inca o intrebare... de ce oare a inceput Fordul sa dea garantie de 4 ani? Nu din cauza ca, " Toata europa de vest cunoaste asta ", nu sunt fiabile.
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Alo , garantie mai mare inseamna fiabilitate mai mare folosita ca strategie de marketing. Ei stiu ca in aia 4 ani treci pe la ei doar la revizii ..asa ca nu ii deranjeaza sa ofere o astfel de garantie ca sa atraga mai multi clienti.
  • VASILE

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Sau incearca sa suplineasca unele probleme de fiabilitate??, parerea mea.
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Te inseli , te asigur. Ford este in toate topurile de fiabilitate de vreo 6 ani.
Skip ads

  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Nemtii nu sunt de aceeasi parere....
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
eu a scris:Nemtii nu sunt de aceeasi parere....

Oare OPEL e o marca nemteasca?... Idea Da cu Loganu' ce-au avut ? tot ... strategie de marketing! Eu zic ca nemti au calitatile lor dar nu cred ca sunt "guru" in ceea ce priveste vanzarile auto . Daca nu ma insel nr.1 in Europa e Renault, la capitolul vanzari.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Ford e in toate topurile de fiabilitate...prin coada pt. ca in varf sunt Toyota, Honda, Subaru, Nissan chiar Mitsubishi (pe BMW si Mercedes nu ii mai pun la socoteala) dupa care vin Audi-VW, Suzuki...asa ca sa o lasam cu topurile astea. Si cu atat mai mult cu cat sunt (si) utilizator de Ford am multa carne de bagat in frigiderul lor...Din pacate toate firmele "atinse" de americani sau americane get-beget au o mentalitate care e depasita in sensul de exacerbare a nevoii de consum. Ei nu inteleg respectul pe care il poarta altii pt. "lucrul bine facut" si nici faptul ca uneori consumatorul este dispus sa plateasca 50% in plus pt. o chestie cu 20% mai buna (intamplator lucrez cu o firma germana care a fost preluata de o firma americana si am simtit pe pielea mea diferenta). Dar asta e o alta discutie...
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
doru_a a scris:
eu a scris:Nemtii nu sunt de aceeasi parere....

Oare OPEL e o marca nemteasca?... Idea Da cu Loganu' ce-au avut ? tot ... strategie de marketing! Eu zic ca nemti au calitatile lor dar nu cred ca sunt "guru" in ceea ce priveste vanzarile auto . Daca nu ma insel nr.1 in Europa e Renault, la capitolul vanzari.


Si loganul s-a vandut mai bine decat multe masini peste 12.000 de euro, asta nu inseamna ca e mai buna. Deci chestia cu lider la vanzari, scuza-ma dar e egala cu 0 in ceea ce priveste performanta, calitatea, confortul, etc. Si inca o chestie, daca si nemtii au nevoie de astfel de strategii de marketing...

Am uitat un lucru esential... cand am spus ca nemtii nu sunt de aceeasi parere ma refeream la persoane fizice cu care am vb personal, nu la reviste, forumuri etc.
Si in America aceeasi poveste cu Ford-ul. Intrebati pe cineva care a fost acolo. Sa ne spuna si noua cate Ford-uri a vazut pe strazile din America din anul 2000 incoace. De 10 ori mai putine ca pana in 2000.
Skip ads

  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
"eu" pot sa-ti dau dreptate in privinta a ccea ce spuneai, ca faptul ca daca esti primul in vanzari nu insemna ca ai si calitate,performanta,etc. Nu stiu cu cati nemti ai vorbit si ce domenii de activitate au; pot insa sa-ti spun unele lucruri aflate de la cumnatul meu care lucreaza in Germania in proiectare la Bosh.E adevarat ca e tipul de neamt rece, distant care nu prea se lauda cu ceea ce face; mi-a zis doar ca proiecteaza bujii speciale pentru Bosh, la motoare ( Otto si Diesel) care nu sunt in productie de serie. De la el stiu ca de ceva timp au obligatia ca in lista furnizorilor de materiale sa apara si firme din Asia (China,Taiwan,etc) lucru care pana nu demult nu intra in discutie. de ce oare? Sora lui lucreaza la Daimler unde sunt si acolo probleme mari ( trei luni pe an prin rotatie fiecare angajat intre in somaj tehnic). Apare intrebarea ce-i mai important sa produci masini ( Mercedes, Audi,etc) care se vand la preturi mari pentru un tronson mic al pietei sau masini ( ca Loganul de ex.) care iti aduc profituri bune cu investitii mici.Care crezi ca are bani sa investeasca in cercetare si in dezvoltarea pe viitor a altor modele. Da... te asigur ca si nemtii au nevoie de strategii de marketing pentru ca pierd teren in fata francezilor pe piata auto.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa se transforme intr-o cearta aceasta discutie antrenanta, dar iti sugerez elegant sa te mai informezi. Wink
PS: Francezii nu fac masini rele... dar pana la nemti trebuie sa se bata cu italienii, englezii etc.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
eu a scris:Nu vreau sa se transforme intr-o cearta aceasta discutie antrenanta, dar iti sugerez elegant sa te mai informezi. Wink
PS: Francezii nu fac masini rele... dar pana la nemti trebuie sa se bata cu italienii, englezii etc.

Laughing la fel de "elegant Wink " iti recomand un articol
http://www.livenews.ro/Article.aspx?ID=4685
dupa ce-l citesti mai vorbim pe PM ; e adevarat ca e antrenanta discutia dar sincer imi place ca am cu cine discuta si sa sti ca nu tin neaparat sa am intotdeuna dreptate.
Daca esti amator de topuri auto am gasit un site
http://www.automondial.ro/topauto.php
insa nu au clar definite criteriile.Dar inceraca sa observi ca daca dai o cautare la "autoturisme medii" respectiv "autoturisme mari" se confirma ce am spus mai sus.
Cat despre ceea ce afirmam cu modelele franceze iata sursa
http://www.stiriauto.ro/www/index.php/articles|view/id_57/Renault-are-10,8-la-suta-din-piata-Europei-Occidentale.html
Ce zici sunt informat? Question Cool
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Esti intr-adevar pasionat si nu vorbesti aiurea Wink
DAR:
1. esti informat de media Laughing Nu sunt informatii verificate personal, sunt informatii oferite de publicatii electronice / tiparite care primesc sume importante pentru a face publicitate unor anumite firme.
2. - referitor la AutoMondial. In pagina al carei link mi l-ai trimis este prezentat un top al vanzarilor. Eu nu te-am contrazis in privinta vanzarilor ci in privinta relatiei vanzari-caliatate/performanta. Vezi in exemplul tau ca Jaguar e pe locul 30, deci sa intelegem ca e o masina proasta?
3. Pe site-ul stiriauto.ro se intalneste un "articol publicitar", crede-ma ca lucrez in tv si am terminat jurnalismul si stiu si eu cum arata un articol publicitar, deci....
4. Cat despre livenews.ro... hm.... cred ca cel ce a scris articolul nu s-a informat...in introducere se gaseste o traducere PROASTA a unei fraze de pe site-ul Bugatti (www.bugatti-cars.de - atentie .de) si anume se afirma GRESIT ca bugatti este constructor francez la origine.... Laughing Surprised Laughing
Asa ca tu nu ai nici o vina, tu te-ai informat... presa romaneasca are. Vina ta ar putea surveni in momentul in care de la dezinformare ai putea deveni victima zvonisticii si mai mult, unul dintre cei care raspandesc zvonurile. Mare atentie, zvonul este cea mai rudimentara si cea mai simpla forma de manipulare...dar cu unul dintre cele mai tari efecte.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Ba pardon, cu Bugatti nu e chiar asa. Este adevarat ca Etorre Bugatti era italian de origine, dar firma a activat la Molsheim in Franta si era inregistrata in Franta - atentie vorbim de firma care a produs autoturisme inainte de razboi. Ce s-a intamplat dupa moartea lui Etorre a fost doar marketing, fara nici o legatura cu spiritul Bugatti...
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
@ ingineru: corect, dar o completare minora: activa in Franta dar sub marca Volkswagen - nu mai stiu exact daca in parteneriat sau...sub ce forma
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Citeste mai atent: vorbeam de adevaratul Bugatti, cel dinnainte de razboi.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Mea culpa Embarassed
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR