Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • obysan

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP / 103 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salutare! sunt posesorul unui opel astra classic 2 de aproximativ 3 luni de zile si as vrea sa lamuresc doua probleme. masina nu o am de noua, este cumparata second hand, an de fabricatie 2006, motor pe benzina Z16XEP / 103 CP, are aproape 11.500km parcursi, revizie facuta la un an de zile. ceea ce mi se pare problematic la ea este lipsa de viata a motorului in anumite momente. in primul rand parerea mea este ca se tureaza prea mult si nu fuge pe masura. nu este suficient de "infipta" pentru turatia pe care i-o dau si ajunge la viteza mai lent, parca as conduce un diesel. in al doilea rand pedala de acceleratie are o zona sau .... cum sa-i spun, o pozitie, in care daca reusesc s-o mentin, intr-adevar simt cum masina are mai multa viata si se infige. daca apas mai tare acceleratia si trec de acea zona, masina devine mai lenta, nu fuge si mai tare cum ma gandesc ca ar trebui sa fie normal. nu am experienta la masini, asta e prima mea masina personala si pana acum, am condus numai masini pe motorina si mi s-au parut mai "infipte" la turatie. am fost la una din reprezentantele opel din bucuresti (radacini) si mi s-a spus ca masina nu are probleme. voi ce spune-ti este normal sa se comporte asa masina?
a doua problema ar fi tempomatul. vreau sa-i montez tempomat si vreau sa stiu daca pot gasi prin intermediul vostru si la pret mai rezonabil pentru ca la radacini mi-au cerut aproape 10 milioane!
va multumesc!
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Diesel`ul e mai "infipt" pt ca are muuult mai mult cuplu decat o benzinara si, pe deasupra, il scoate si la turatii joase. La Z16XEP, cuplul maxim e la 3600 de ture. Incearca sa o tii la 3500 ture cu viteza a 2a (ai 50km/h) si dupa aia calca brusc si la fund acceleratia; poate iti mai schimbi putin parerea.
O alta explicatie este si nr mic de km al masinii; motorul este inca strans si nu scoate tot ce are in el. Dupa 20 - 25.000 km, lucrurile se mai schimba.
Si eu m`am confruntat cu aceeasi frustrare cand am luat masina, dar acum mi`a trecut.
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
1. daca esti din Bucuresti, ne putem intalni si-ti pot spune daca motorul tau trage sau nu, pt ca eu am aceeasi masina cu aceeasi motorizare
2. iti poti monta tempomat, te costa aprox 5mil piese+manopera (DiBas)
  • bulfei

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2011

  • Mesaj Privat
va salut.Am un opel astra g an 2003 motor z16xep care ma chinuie cumplit ca nu trage.Mi s-a mai aprins si becul cu robinetul(de culoare galbena)Pe tester nu apare nici o defectiune si desi mi-l stinge pe tester se reaprinde dupa un timp.Nu stiu ce sa ii mai fac.Help!
Skip ads

  • alx78

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
bulfei a scris:va salut.Am un opel astra g an 2003 motor z16xep care ma chinuie cumplit ca nu trage.Mi s-a mai aprins si becul cu robinetul(de culoare galbena)Pe tester nu apare nici o defectiune si desi mi-l stinge pe tester se reaprinde dupa un timp.Nu stiu ce sa ii mai fac.Help!

dacam ti-l stinge pe tester, inseamna ca este totusi o eroare. noteaza codul si scrie-l aici, sigur stie cineva de la ce e
  • rulotist

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 w0l0tgf488g1895
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Am si probleme cu un opel cu motor z16 xep:tremura,nu are putere.Am schimbat bobina de inductie,un timp a fost mai bine,dar acum s-a aprins check engine si am urmatoarele coduri de eroare:0303;0300;0300;0302;0302;0304
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
pai tot bobina sa dus si de data asta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR