Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Bun acum ca a venit frigul am sesizat ca nu-mi functioneaza dezaburirea pe luneta (pe oglinzile laterale insa merge).Am verificat tot tabloul de sigurante si deasemenea am verificat si demontat toata luneta am masurat inlsusiv cu amapartu de masura sa vad daca vine tensiune la luneta si nimikr nu reusesc sa descoper problema...care ma ajuta cu un sfat ceva...ca m-am impotmolit


Thx in advance pt raspunsuri.
Skip ads

  • xpander

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
poate ai acele rezistente (liniutele subtiri) de pe luneta rupte.eu am avut problema asta la un suzuki pe care il conduce maicamea ...... am rezolvat cu o solutie de la loktite parca speciala pt asta.
bafta
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
xpander a scris:poate ai acele rezistente (liniutele subtiri) de pe luneta rupte.eu am avut problema asta la un suzuki pe care il conduce maicamea ...... am rezolvat cu o solutie de la loktite parca speciala pt asta.
bafta

Nop le-am verificat cu o lupa si niciuna nu este intrerupta.Oricum merci de sfat.Ma gandeam acum ca poate e vre-un releu..dar nu stiu unde este releul care gestioneaza dezaburirea.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Dezaburirea lunetei este sigur pe releu. Cel putin la Astra G asa este.
Skip ads

  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
BigBoss, are dreptate ldivora, e pe releu.
Eu zic sa masori cu ohm-metrul rezistenta de pe luneta (E19). Nu ca n-ar fi bine cu lupa, dar totusi ... Smile Verifica siguranta F3 si releul K1. Conform Autodata este primul din dreapta pe rindul deasupra sigurantelor, pe panoul de sigurante de sub volan. Verific la mine si iti spun mai tirziu culoarea si pozitia releului.


LE: Siguranta F3 e una mare, portocalie, de 40A. Releul K1 e albastru si e asa cum am zis, primul din dreapta pe rindul deasupra sigurantelor.
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
murzick a scris:BigBoss, are dreptate ldivora, e pe releu.
Eu zic sa masori cu ohm-metrul rezistenta de pe luneta (E19). Nu ca n-ar fi bine cu lupa, dar totusi ... Smile Verifica siguranta F3 si releul K1. Conform Autodata este primul din dreapta pe rindul deasupra sigurantelor, pe panoul de sigurante de sub volan. Verific la mine si iti spun mai tirziu culoarea si pozitia releului.


LE: Siguranta F3 e una mare, portocalie, de 40A. Releul K1 e albastru si e asa cum am zis, primul din dreapta pe rindul deasupra sigurantelor.

Va multumesc pentru raspunsuri.Maine am sa verific releul repectiv mai ales ca m-am documentat putin si pe EPC si Autodata si tind sa cred ca intradevar aia ar mai fi singura sansa .
Dupa ce masor am sa dau raspunsul aici ca poate vor mai fi Opelisti care se vor lovi de treaba asta.
  • arroyo

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
salut...am si eu o linie de pe luneta care nu dezabureste, probabil e intrerupta , ce trebuie sa fac sa remediez problema fara sa schimb luneta?
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
arroyo a scris:salut...am si eu o linie de pe luneta care nu dezabureste, probabil e intrerupta , ce trebuie sa fac sa remediez problema fara sa schimb luneta?

E in comert o solutie Loctite...o cumperi lipesti doua bucatele de scotch pe langa zona unde e intrerupt , dai cu loctitu asta (cu pensula din dotare) si Voila ai terminat.Eu am facut acum 4 ani o reparatie de genu asta la un bmw si e functionala si-n ziua de azi!Numai ca solutia din cate stiu e vre-o 600 mii...sau ramane solutia lipirii cu fludor dar te risti poti sa deteriorezi iremediabil luneta.

Uite poza de la sigurantele mele....dar nu stiu cum sa masor sa vad daca acel portocalios functioneaza si nici nu am gasit unu sa probez....cred ca-n ultima istanta comand unu si gata.[img]http://[/img]

Later edit:

Dezastru ...dupa 3 zile in care am schimbat relee,sigurante iar relee am fost si la Opel (apropo eu sunt destept rau fata de ei..niste dobitoci habar nu au pe ce lume sunt se apucasera sa demonteze bordul ca sa verifice butonul de dezaburire...) un final un electrician mai istet a dat diagnosticul :Placa aia multifunctionala (multitimer) ultima din stanga sus cu mufa neagra e prajita cica pt ca a format condens acolo... Sad( . Rezultat am luat toate nr de la dezmebrari sa gasesc asa ceva sa o schimb cu totul .Care are,stie de asa ceva sa dea si mie un semn.Thx

Adevarul este ca am gasit in releul responsabil de dezaburire un pumn de rugina?! Nu inteleg cum naiba s-a intamplat deaorece apa in masina nu intra iar din condens mi se pare cam ciudat....



EDIT:01-11-2007
Laughing
Rezolvat problema, cumparat una bucata releu nou + 1 bucata multitimer dupa la dezmebrari 80 Ron total .Pasu 2 montat totu pe masina si Voila totul ok.

Topic closed.

Arrow P.S. Multumesc inca o data celor care au incercat sa ma ajute.!
  • sacagiu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
am un astra g combi 2002. problema mea este ca de cand am luat masina nu se aprindea ledul din butonul de dezaburire luneta, dar dezaburirea lunetei mergea. acum nu mai merge nici dezaburirea.am scos siguranta aia portocalie si am luat alta noua am pus`o. nu mai merge deloc, aer, nimic,nici becurile alea de la rotitele de la aer cald/rece,trepte aer, nici cele 2 butoane de ac si MAX care se aprindeau .am pus`o pe cea veche nimic. ce sa`i fac? ajutorrrr !
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR