Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
O varianta ar mai fi sa spui ca ai pierdut actele, furate bla bla.. si dai declaratie la notar pe propria raspundere ca masina nu e furata si alte treburi de astea.
Asteptam sa ne spui si noua ce ai facut.Mult succes
Skip ads

  • pelic_andrei

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
e o idee, numai ca se complica teribil treaba, poate ma pun astia sa si polec in italia dupa acte, etc, orice e posibil la mintea lor.
  • romeo_yta

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salutare---am si eu o nelamurire---ma aflu in italia ,am un opel pe numele cuiva si vreau sa o radiez pt a o aduce in romania,cineva mi-a spus k sa numai platesc ink odata pasujul respectiv taxa de v-c intre prietenul meu si mine k sa o trec pe numele meu ar fi bn sa o radiez aici in it si cei de la motorazzione sa mi-o radieze pe numele meu--credetzi k este posibil?ink nu am incerkt....si dak ash reusi si ar fi posibil care ar fi primii pasi sa o inmatriculez in romania cat mai repede? si dak imi poate spune cineva pe ce data a lunii decembrie isi inchid activitatea cei de la RAR?
  • bobbi

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Referitor la traducerea documentelor, ce trebuie mai exact? Traducere autorizata...si legalizare? Cei care au facut prin Bucuresti la ce preturi ati gasit?
Skip ads

  • bobbi

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Intre timp am rezolvat cu traducerea: se merge la un traducator autorizat, iar acestia in general au colaborare cu notarii, asa ca lasati documentele la tradus ( cartea masinii si documentul care atesta provenienta: contract/factura), iar a doua zi sunt traduse si legalizate. Pretul total a fost de 70 ron
  • djd3nys

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
buna sa va povestesc si "inamtplarea mea fericita" miam cumparat o masina din slovacia inmatriculata am aduso in tara si vreau sa o inmatriuclez toate bune si frumoase am civ de romania ii trecutal a RAR are euro 2 ii din 96 opl vectra B am contract de vaznare cumparare factura si chintata intre bazar si me am talon am toate actele.si cand sa ajugn la finante sa platesc taxa sa imi ceara data primei inmatriculari dar in slovacia ei nu au civ nu se elibereaza asa ceva ei trec pe talon doar 1 sg proprietar adica cel din slovacia si a fost inmatriculata in 2006 in slovacia dar masian e din 96 si a mai fost ea inmatriculata in germania dar nu stiu pecine si nu am actele de germania si acum fratilor nu poyt inmatricula masina nu pot plati taxa desi am toate actele facute pe romania pt ca nu am brifu din germania unde sa scfrie toti proprietarii si prima inmatriculare, imi cere brifu sau carte tehnica a masinii care nu le am, datimi voi o solutie legala cum sa trec de asta, sau sa imi trimiteti o poza cu un brif cum ar arata sa imi fac o idee macar, astept sfaturile voastre ca eu deja nu mai pot
  • pelic_andrei

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
daca masina e fost inmaticulata in Slovacia, nu mai ai nevoie de un act din germania. cred ca alta e problema la tine, si anume problema taxei care se calculeaza dupa PRIMA inmatriculare. tie iti trebuie un fel d act doveditor din germania cu prima inmatriculare. imi e greu sa cred ca ai sa poti face rost de aactele alea Neutral
  • nbogdan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
tie ti-au trebuit cumva brief-urile traduse cand ai inmatriculat masina?
daca da! si le mai ai poti sa mi le scanezi si mie.....?
Skip ads

  • bianca0312

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
cine ma ajuta si pe mine cu cateva informatii........am o masina un renault megane cumparata de tatal meu din italia pe numele lui cu numere definitive de italia deoarece el are resedinta acolo.
vreau sa inmatriculez masina pe romania pe numele meu.am procura pentru a inmatricula masina si pentru a o vinde, cum sa procedez.

ps maine incerc sa ma programez la rar la galati, am inteles ca e jale acolo cu inmatricularile.

merci, astept cat de repede raspuns
  • Tazz

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
daca ai procura si ai toate actele in regula si mai ai si pe tata rezident la macaronari de ce vrei sa ii dai bani lu tariceanu, asteapta alegerile si vezi ce o fi cu taxa!!!!vezi ca rar-ul ii valabil doar 2 luni!!!![u] Cool
  • bianca0312

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pentru ca in martie imi expira asiguarrea si nu vreau sa platesc 1500 euro cel putin sa o reinnoiesc....de fapt masina e a mea dar nu am putut sa o iau pe numele meu pentru ca dura cel putin 2 sapt sa o iau pe numele meu......in fine am avut mai multe avantaje din partea fostului proprietar.....am reusit sa ma programez la rar pentru 5 ian, mai vedem ce va fi, pana atunci trec si alegeri.......poate mai prelungesc numerele rosii, nu stiu daca m-am exprimat ok
  • Tazz

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
incearca in alt judet ca asa ori dai bani multi pe numere rosii(politia ii cu ochii pe tine ca pe butelie), ori tii masina pe tusa mult timp!Incerca totusi alt judet!
Asig iti expira peste patru luni, mai e mult timp pana atunic, dar ... oricum multa bafta! Smile
Skip ads

  • florin82

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
evilinside81 a scris:salutare tuturor! acesta este primul meu post pe acest forum, deci va rog sa fiti ingaduitori cu mine Very Happy
sunt un proaspat proprietar de opel vectra b, achizitionat din spania (unde locuiesc momentan), de la un particular.
problema mea este urmatoarea: tot ce detin ca si documente la masina mea sunt cartea de identitate si certificatul de inmatriculare, nu detin vreun contract de vanzare-cumparare... ca asa se procedeaza aici in spania... (certificatul de inmatriculare garanteaza proprietatea vehiculului) deci daca vreau sa inscriu masina in romania voi avea nevoie neaparat si de un contract de vanzare-cumparare?

Aceeasi problema o am si eu...Contractul trebuie facut la notar undeva sau cum?si trebuie radiata de aici?
  • robertgf

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
A mai fost cineva in situatia sa astepte omologarea masinii?

Am facut RAR-ul fara probleme, dar mi-au zis ca va dura chiar si 10 zile sa obtin CIV-ul deoarece actele masinii au fost trimise la Bucuresti pentru certificare si omologare !
Masina nu are nici un fel de modificari, doar ca este mai rara pe aici, adica este o Vectra cu motor de 2.2 pe benzina. Motorul este Z22SE, masina e din 2003. Dar nu pot sa cred ca nu au mai avut de a face cu un model asemanator pana acum!
  • Robby84

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca taxa da prima inmatriculare trebuie platita obligatoriu in judetul in care se inmatriculeaza masina?
Eu o inmatriculez pe Neamt dar stau in Iasi si e multa umblare pe drumuri si intreb poate pot face actele in Iasi, apoi merg in Neamt la politie si depun dosarul, R.A.R-ul l-am facut.
  • vectra_

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
mi se pare ca trebuie la finantele din localitatea ta . Cum e la noi in bucuresti fiecare o plateste la finantele sectorului de care apartine
  • oanceagabriel

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am si eu o problema cu actele,am facut raru am platit taxa si cand am ajuns la politie miau spus ca nu am briful mic al masini si miau spus sa dau o declaratie la notar cum ca am pierdut briful,dar am inteles ca nu primesti numerele pana ce nu verifica ei,si asta cam dureaza
  • mg77

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu sunt in ceata total! Unii imi spun ca trebuie tradus doar contractul de vanzare-cumparare din strainatate si nu brief-ul altii ca este necesara traducerea ambelor documente!

Vreau sa stiu exact pentru ce este necesara aceasta traducere a documentelor:
la RAR, finante sau la inmatriculari?
Multumesc!
  • PopiX

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ATENTIE ! maine se va propune in sedinta de guvern marirea taxei cu foarte mult ! :


"Taxa pentru maºinile noi, suspendatã, taxa pentru maºinile second-hand, mãritã

Autor: Valentin Vioreanu
Publicat: 3 Decembrie 2008
Vizionari: 905;

Guvernul ar putea sa majoreze taxa auto pentru automobilele second-hand, in urma unei hotarari pe care ar putea sa o ia in sedinta de maine, a anuntat premierul Calin Popescu Tariceanu.

"Maine am putea sa decidem la nivelul sedintei de Guvern chiar majorarea taxei pentru vehiculele de ocazie", a declarat Calin Popescu Tariceanu. Conform declaratiilor premierului, s-ar putea lua in considerare si marirea primei de casare.

Taxa auto pentru autovehiculele noi a fost suspendata timp de un an, cu scopul de a ajuta industria auto afectata de criza.

Desi initial taxa auto trebuia sa fie anulata cu data de 1 decembrie, aceasta a fost amanata intrucat nu s-a primit un raspuns din partea Uniunii Europene. "
  • nairolf1982

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
anul trecut nu era asa, eu am tradus doar factura, acum am vb cu prieten care si-a inscris masina si cica trebuie tradus talonul sau brief...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR