Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • bogdaniel

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Imi poate spune cineva cam cit costa numerele provizorii primite de la dealer,fiindca cei de la Expocar Targoviste mi-au spus ca sunt 620 RON ,ceea ce mi se pare enorm de mult avand in vedere ca nu sunt valabile decat 30 zile?
Skip ads

  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
NU-ti lua numere provizorii de la dealer, e foarte scump ce spui tu, costa 40 de lei, ca orice numere. Nu stiu ce sa zic, dar te trag in piept.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
bogdaniel a scris:Salut,
Imi poate spune cineva cam cit costa numerele provizorii primite de la dealer


atentie:
in pretul asta ar trebui sa intre cartea de identitate si revizia tehnica(care se ia cu trusa+extinctor+triunghi) + placutele de inmatriculare(autorizatie provizorie de circulatie+asigurare RCA), cu siguranta fara taxa de prima inmatriculare Rolling Eyes

dar daca ei iti ia 620 ron doar pe placute + asigurare inseamna ca te pacalesti
placute max 50 roni
asigurare de la 40 roni in sus in functie de capacitatea cilindrica si de preioada de valabilitate, adica poate fi pe 30 zile, 6 luni sau 12


LE: cred ca suntem un pic cam off-topic, topicul cred ca se refera la masini sh aduse din afara
  • bogdaniel

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
alexandrudicu,DB77AAA multumesc pt raspunsuri.
DB77AAA ai cumparat masina de la Expocar Targoviste?
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
bogdaniel a scris:DB77AAA ai cumparat masina de la Expocar Targoviste?


nu
masina mea e din 2001, Razz iar in targoviste in 2001 cand vedeam elicopterul pe cer, ne duceam sa-i cautam cuibul in padure, adica nu aveam doar decat un singur dealer de dracia
si expocar dupa cate stiu eu nu este dealer de second

LE: iar suntem off topic
@bogdaniel uita-te la mesajele colegilor de la MASINA NOUA
@bogdaniel completeaza semnatura, aia cu masina sa vedem si noi ce masina iti iei!
  • Ana Maria

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc lui Alexandrudicu pentru informatii.
Am si eu o intrebare .
Pentru inmatricularea unei masini Second Hand adusa din Germania in Bucuresti iti cer sa traduci actul de vanzare /cumparare si brief-ul masinii?
Daca trebuie sa aduci traducerea aveti idee unde este mai convenabil?
Multumesc anticipat.
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Se traduce doar factura(asta au cerut-o la sect. 5)-se mai si legalizeaza.Costa cam 55 ron si sunt destule birouri care se ocupa cu asa ceva.
  • peso

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
alexandrudicu a scris:j) Placutele de inmatriculare din tara straina (daca sunt numere provizorii si expira sau sunt deja expirate, nu aveti nevoie)

Acum am venit de la Politie (in Iasi) si treaba sta cam asa (cel putin la noi). Ai 2 optiuni:
1. ai numerele din tara de provenienta (alea temporare) + TALONUL care dovedeste ca intr-adevar au fost pe masina ta
2. nu ai numerele sau talonul (a fost adusa pe platforma sau ceva de genul) - iti trebuie declaratie de la vanzator pe proprie raspundere la notariat ca masina a fost adusa pe platforma. (cazul meu)

Cu numerele+talonul sau declaratia legalizata te duci si depui dosarul.

Repet, asta e la noi la Rutiera, in Bucale am auzit ca ar fi altfel (nu ar cere placutele alea). Indiferent daca e inmatr provizoriu sau nu.

Bafta

LE: tocmai am fost la Rutiera si am depus dosarul, declaratia vanzatorului a fost OK.
Skip ads

  • ionelangel

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salutare!

Am si eu o programare maine dimineata 29 noiembrie la RAR.

Ce trebuie facut? Se poate sa fie probleme la ITP? Astra G 2003 Y20DTH.
trebuie "inmuiati" baietii de pe acolo, cum se procedeaza?

Multumesc!
  • peso

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ionelangel a scris:Salutare!

Am si eu o programare maine dimineata 29 noiembrie la RAR.

Ce trebuie facut? Se poate sa fie probleme la ITP? Astra G 2003 Y20DTH.
trebuie "inmuiati" baietii de pe acolo, cum se procedeaza?

Multumesc!

La mine nu au fost probleme, am fost pe 5 luna asta. Daca masina se comporta bine si e uzata normal nu ar prea trebui sa fie probleme. Am vazut dacii rupte in doua la ITP si au iesit "bune de mers pe strada". Si eu am avut aceleasi emotii ca si tine. La "inmuiat" m-am gandit si eu si mi-am pregatit o foaie de 50 de lei in buzunar pt orice eventualitate Smile)
  • ionelangel

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
s-a rezolvat. am fost azi. am avut ceva bati de cap ca m-au intors de 2 ori ca nu se devea bine seria de la motor ca sa ii faca poza. S-a terminat totusi cu bine. maine merg sa iau actele:)
Emotii mari am avut mai ales din cauza multor zvonuri sau chiar povesti reale ale unor prieteni care nu au trecut ITP chiar cu motoare euro4.
Urmatorul pas se pare ca e cu traducerile legalizate. stie cineva unde merge repede tradusul si legalizatul in Iasi?

MULTUMESC!
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
stie cineva care e treaba cu masinile din Italia? Vreau sa iau si eu o masina de acolo(de la particular) si mi-a spus unchiul meu(italian) ca nu pot sa-mi fac asigurare la masina decat daca am rezidenta acolo si ca nu se dau numere provizorii.Am mai vb cu cineva care a adus masini de acolo si mi-a zis ca se poate...stie careva cum sta treaba?
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am fost in Italia si m-am intors cu mana goala Sad .....se pare ca nu poti sa vii cu o masina din Italia decat pe platforma.Paradoxul e ca poti s-o cumperi,iti iei numere de carton pe 5 zile maxim, dar nu-ti da nimeni asigurare pe 5 zile...minim 2 saptamani ca sa-ti dea cartea verde.La firma de asigurare mi-au spus ca nu poti sa faci asigurare decat pe cate zile ai numerele de carton Shocked . Modalitati de a pleca cu masina de acolo mai exista, dar sunt destul de costisitoare....in cazul meu putea sa ia unchiul meu masina pe numele lui,ii facea asigurare pe 2 saptamani,faceam eu cu el un contract de vanzare-cumparare....totul pentru vreo 700 si ceva de euro. Chestia e ca daca nu ai un italian cu tine nu te baga nimeni in seama acolo Wink
  • daniel_c

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut! am si eu o nedumerire. ca ilconteleone, am adus masina din Italia, cand m-am intors in Romania, si dupa 6 luni am inscris-o in Bulgaria, unde am rude si m-au ajutat, ca acolo m-au costat toate taxele 100euro cu tot cu RCA si casco. Am tot sperat ca taxa sa scad, dar nimic...si nici nu stiu daca va scadea. Problema e alta: nu sunt sigur daca masina e euro3 sau 4, nu gasesc acele coduri care sa-mi arate ce tip e motorul. precizez ca e o Corsa C din 09/2001, motor Z 12 XE, interesant e ca at cand am luat masina mi-au zis a e euro3, dar am vazut si masini mai vechi ca a mea cu cateva luni si sunt euro4. Trebuie neaparat la RAR sa fac acest test, nu se poate in alta parte? Pt ca daca as sti ca e euro4 o inscriu si maine. Mersi anticipat!
  • ionelangel

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu plus ce mi-au spus cei de la rar, motoarele la care seria incepe cu Z sunt euro4, cele cu Y euro3.
  • daniel_c

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ms. de ar fi asa...ma duc la rar sa ma conving cred. ti-as face cinste cu o bere la mare Smile bafta
  • ionelangel

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu am avut probleme la rar ca m-au intors de 2 ori ca cica nu se vedea bine seria la motor sa ii faca poze, ca din litera cu care incepe seria isi dau seama daca e euro 3 sau 4, si mi-au spus ca Y e euro 3 si Z euro4.
eu am y20dth 2003
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,535
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
La mine nici nu s-au mai deranjat sa caute seria...e ceva de genul z17dth...noroc ca au trecut direct euro 4. Am inteles ca seria e bagata undeva adanc printre matarii..nu se vede decat pe dedesupt cu o oglinda speciala,..dar la -10 grade cat au fost azi, nu au avut pofta de asa ceva:)).
  • daniel_c

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cand vad cat trebuie sa te agiti sa inscrii masina in Romania...si cati nervi si bani la urma urmei trebuie sa arunci.. Vreau sa va zic ca la bulgari cand am inscris masina, a durat o zi, a doua zi aveam numerele si nu a trebuit sa merg decat la politie sa las numerele si atata... Numerele italiene le trimit ei acolo, in schimb romanii nu acceptau asta. Plus taxele de 10 ori mai mici ...dar asta e tara noastra draga, fac orice numai sa te impidice sa iei masini second din afara...
bafta!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,535
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Doua intrebari: daca ai numere provizorii, trebuie sa mai iei rovinieta? Daca masina are asigurare rca provizorie, valabila(ca termen), dar pe numele vanzatorului, trebuie sa mai fac eu alta asigurare?, sau e valabila cea facuta de vanzator?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR