Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • nvp_playboy

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2003 y200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2007

  • Mesaj Privat
In urma masuratorilor s-a dovedit ca puntea spate e fixata stramb pe sasiu asa:
- roata stanga spate cu 3 cm mai in spate
- roata dreapta spate cu 1 cm mai in spate
- toata puntea spre dreapta cu 1 cm.


I............I
.
.
.
................\
. .\

Dupa logica voastra ? Unde o sa uzeze cauciucurile?
(Eu stiu unde, dar vreau sa vad care e logica sau daca este si o alta problema)
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Pe drumurile patriei? Oare?
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Fac o incercare:
-puntea spate va da o miscare viratorie spre dreapta (botul masinii), deci pneuri spate uzate pe partea stg
-ca sa mentii masina drept, tragi stg de volan asta inseamna ca pneuri fata uzate pe partea dreapta Rolling Eyes
Ce nota am luat? Embarassed
  • Mihay

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
In loc sa te gandesti "unde o sa-ti uzeze cauciucurile", adica pe ce parte, cred ca mai bine te-ai gandi cum faci sa repozitionezi puntea pe masina.
Nu stiu ce masina ai, dar vezi ca unele masini (de ex Astra G) au niste suporti prinsi pe caroserie in care se fixeaza puntea.
Ma gandesc ca prin modificarea pozitiei acestora ai putea sa rezolvi problema.
In cazul tau diferenta de 2 cm fiind cam mare (cred eu), poate mai reduci din diferenta.

... doar o idee, poate te ajuta.

P.S. Masina nu merge cu spatele spre axul drumului si cu botul spre bordura? ... drept nu merge sigur si pe deasupra cred ca la viteza, nu are nici un gram de stabilitate.
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@Mihay, mi-ai luat vorba din gura, asta ma intrebam si eu, ce e mai important, cum uzeaza sau sa nu uzeze si sa mearga paralel cu axul strazii. Eu am avut o Dacie break, cu acest defect de fabricatie (un suport de tendon, stanga, sudat cu 1cm mai in spate) si vreau sa spun ca la drum se vedea, nu calcau rotile din spate pe urmele celor din fata. Spatele era deplasat spre dreapta si cu toate astea nu tragea in nici o parte. De uzura nu pot sa spun nimic, deoarece faceam rotatia la fiecare 5000km, avand cauciucuri fara sens de rotatie si uzura era uniforma.
@nvp_playboy: Avand o asa de mare diferenta, iti sugerez sa imparti diferenta la 2. Suportul din dreapta se trage in spate 1 cm, iar cel de pe stanga, in fata 1 cm. Apoi cu masina pe roti, dupa cateva flexari ale amortizoarelor spate, se masoara cu compasul, distantele intre centrele rotilor si apoi, in diagonala intre puncte fixe de pe punte si puncte fixe de pe caroserie (vezi ca exista niste gauri in caroserie, in care intra niste bolturi, cand se asaza caroseria la montaj, pe un "cal" similar cu cel de indreptat caroserii). Cotele intre axe, precum si cele in diagonala trebuie sa fie egale (evident 2 cate 2).

[editat]
  • nvp_playboy

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2003 y200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cauciucurile se uzeaza , ambele de pe spate, pe interior.
Explicatia mea este:
- stanga deoarece unghiul e f deschis (si vad ca ar trebui inchis)
- dreapta deoarece roata e in afara si e "fortata " de mersul inainte si cealalta roata sa "intre " sub masina

Idee era alta.....nu sunt asa sigur ca la roata dreapta asta ar fi explicatia. de aceea am intrebat fara sa dau toate detaliile .E LOGICA EXPLICATIA MEA? MECANICUL SPUNE CA NU ! El spune ca ar fi din "cadere"

Stanga spate a fost "ranita" si banuiesc ca cineva a indreptat-o, a vopsita....etc apoi a vazut ca nu "mai cade " puntea pe gauri. Omu a prins-o cum a putut, cu 3 cm mai in spate si 1 cm mai in interior , fortand roata dreapta mai in spate si mai in afara cat au permis gaurile din urechea puntii .
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Scuze, al doilea raspuns era pentru @nvp_playboy si nu pentru @mihdoi. Deh, graba.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cum adica e fixata stramb? Ai schimbat-o si nu au pus-o bine la service sau masina a fost trosnita?
Confirm ce s-a scris mai sus; decat sa astepti sa se uzeze cauciucurile, mai bine schimbi puntea cu totul.
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Degeaba schimba puntea, este vorba de prinderile de pe caroserie. Puntea trebuie trasa la pozitia normala.
  • nvp_playboy

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2003 y200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu vreau sa aflu de fapt daca e logic faptul ca roade interiorul doar din cauza ca puntea e deplasata....sau o fi si indoita.....nu unde o sa roada cauciucurile....ca asta stiu deja........nu as fi vrut sa dau raspunsul inca.......sa vad alte pareri...deci e logica explicatia mea....? sau e stramba puntea?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daca puntea e stramba, poti numai tu sa vezi daca o tragi pe o rampa sau o ridici pe elevator. Noi nu putem, ca nu o vedem. Vrei sa ne dam cu parerea. Asta putem sa facem mult si bine.
  • nvp_playboy

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2003 y200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2007

  • Mesaj Privat
vreau sa stiu daka are logica explicatia mea.Daca DA atunci puntea e OK. daca Nu atunci puntea are o problema.
Skip ads

  • nvp_playboy

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2003 y200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Deci e logic sa uzeze stanga spate pe interior? sau are si alta belea?
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
De inceput, scrie ce masina ai in semnatura, ca altfel nu te va ajuta nimeni.

Puntea spate nu se poate regla decat fata - spate cu TOTUL. Ca sa iti dau un exemplu, si a mea este prinsa spre fata cu 1 cum (roata din dreapta), drept urmare cand te uiti din spatele masinii se vede cum roata e intrata oleaca spre interior. Nu cu mult. La 170 la ora masina sta impecabil, nu trage volanul, si am deja 2-3 mi de cand sta asa (am schimbat puntea cu totul) si nu a ros nici un cauciuc. Urmaresc situatia.

Partea a doua, referitoare la puntea sta 1 cm mai in dreapta, asta inseamna ca e stramba. Iti va roade cauciurile spre interior, cum mi-a facut si mie. Garantez 1000%. Asa mi-a ros si mie, pana am schimbat puntea. Odata ce butucu nu calca bine, poti sa arunci caucicurile dupa 5-6 mi. EU am vreo 10 cauciucurideja. Nu se deplasata puntea inspre dreapta, se deplaseaza bratele cu butucii (senzorii de abs).

Toata aceste probleme sunt de la infrastructura noastra, si eu cred ca e o problema cu puntile de spate de la astra g, zafira. Eu am tot urmarit pe strada, si fiecare are o problema. Aceeasi problema se intalneste si la BMW.

Sfatul meu: schimb-o, cum am facut si eu.

Sper ca te-am luminat oleaca. Smile
  • nvp_playboy

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2003 y200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Opel zafira .
Puntea e spre dreapta cu totul...deci si stanga si dreapta.....nu e stramba puntea. Si e mai in spate din ambele parti...............caut logica la uzura pe interior la roata dreapta spate.
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
redeschid acest topic cu o intrebare din partea mea.

La mine pe fata uzura este 100% egala dar pe spate uzeaza masiv pe interior.Azi am intors cauciucurile dupa spate ca sa egalizez putin uzura.Intrebarea mea este de ce face asa?Unghiul sa nu fie corect oare?Jocuri in bucse nu prea am se prezinta bine.

Oricum masina este foarte stabila ! Chiar exagerat de stabila Smile))
  • state marius

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Unghiul pe care roata il face cu pamantul,este mai mic de 90*.La interior
  • bujuxp

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
daca masina iese ok la unghiu de fuga . cu toate ca ai deplaseara punti daca roata are o traiectorie paralela corecta fara de cealalta roata de spate si unghiu de fata este reglat dupa cele de spate masinu nu toceste. Numai ca o sa fie instabila la viteze mari. Si o sa aparat diferite uzuri in timp care nu au fost prevazute .
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Gata am rezolvat azi..Am schimbat si 2 bucsi ca era moarte si ,,ma arunca" la unghi si din cauza asta.+4 opinci noi BfGodrich + reglare directie .Unul din motive iarasi se pare ca masina a avut roti pe 14 iar acum am pe 15...si cica cand schimbi asta trebuie sa refaci si reglajele la directie. Embarassed spre rusinea mea nu stiam asta

Care stie sa-mi spuna si mie ce e cu valorile astea: Oare?

Axa fata:
convergenta totala +0,17
semiConvergenta totala stanga +0,08 dreapta +0.09
unghi cadere -1,38 -1,02
unghi fuga +3,18 +2,54

Axa spate
convergenta totala +0,30
semivonvergenta stanga 0,15 dreapta +0,15
unghi cadere -1,31 -1.18


e ceva in neregula pe aici?astea sunt rezultatele reglajului.
  • 4speed

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nvp_playboy a scris:Cauciucurile se uzeaza , ambele de pe spate, pe interior.
Explicatia mea este:
- stanga deoarece unghiul e f deschis (si vad ca ar trebui inchis)
- dreapta deoarece roata e in afara si e "fortata " de mersul inainte si cealalta roata sa "intre " sub masina

Idee era alta.....nu sunt asa sigur ca la roata dreapta asta ar fi explicatia. de aceea am intrebat fara sa dau toate detaliile .E LOGICA EXPLICATIA MEA? MECANICUL SPUNE CA NU ! El spune ca ar fi din "cadere"

Stanga spate a fost "ranita" si banuiesc ca cineva a indreptat-o, a vopsita....etc apoi a vazut ca nu "mai cade " puntea pe gauri. Omu a prins-o cum a putut, cu 3 cm mai in spate si 1 cm mai in interior , fortand roata dreapta mai in spate si mai in afara cat au permis gaurile din urechea puntii .


eu cred ca cele din spate se uzeaza cea din stanga pe interior iar cea din dr pe exterior......dar mai bn te gandesti sa repari diferenta success!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR