Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Spuneti-mi si mie care e treaba cu computerurile de bord... Care iti arata consumul instant si ce mai arata el acolo... Se poate face asa ceva si la mine ?
Skip ads

  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nu stiu daca la vectra se poate. eu am comp de bord si arata: consum instant, consum mediu, cronometru, data, time, temp de afara, kilometri facuti (de la un momentdat), cati km mai poti face cu benzina din rezervor, viteza medie, posturi radio, cd-track, te avertizeaza daca scade nivelu de ulei sau apa pt spalare parbriz etc ... si cam atat cred ... e misto. merita facut daca se poate.
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
pai la mine arata data,time, temp de afara (crek nu are senzor ca arate 00000 grade) kilometri facuti de la un moment imi arata deasupra kilometrajului principal si se reseteaza, nivelul de ulei ma avertizeaza cu bec... in res n-am si vreau Razz
  • Miruna

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Exista posibilitatea de montare, daca masina nu a fost echipata cu acest computer de bord?
Skip ads

  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
daca ai bani, poti sa faci sa iti arate si altitudinea, si programu tv pe toata luna Smile

mai era pe un forum discutia asta, si arunca cineva un zvon de genu 500 EURO Smile acum, presupun ca daca te duci la opel la reprezentanta nu o sa te refuze, dar o sa te si taxeze pe masura - iar la mana a doua.... discutabil Smile -- e greu sa il gasesti, probabil la fel de greu sa montezi toti senzorii.
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Presupun ca asa cum am montat eu pe Vectra A, poti si tu pe Vectra B. In principiu toate firele ar trebui sa fie pe acolo, mai putin senzorul de temp.

In rest celelalte info sunt folosite de ECU sau de beculetele din bord, deci tre sa le ai.

A, si 500 euro o fi costand la reprezentanta. Tu poti gasi un bord cu comp (parca asa e la vectrab) probabil pe la 3 mil
  • marius

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Va rog pe cei care aveti masini cu computer de bord sa imi spuneti si mie ce consumuri va arata la diverse viteze stabilizate (90, 100, 110, 120, etc.) si bineinteles ce masini cu ce motoare (diesel/benzina, cmc) aveti.

Multumesc
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Astra G 1.6 16V, benzina (automatic) ... nu stiu exact la fiecare viteza dar de la 90 si mai sus la mers CONSTANT cam 5.4%, 6%, 6.5%
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
hehehe ce ma bucur ca am diesel ! Very Happy consum optim la 90 Km/h = 3.8% si e mai grea ca astra si e si manuala cutia Mr. Green
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Slick, na, eu consum 0% in frana de motor. Si ma sui pe munte, imi dau drumul, si asa merg pana la Buc, tot in frana de motor, asa ca consumul e 0 Razz

Acum serios, la mine consumul instantaneu e cam 6% la mers constant intre 90-130. Peste incepe sa creasca.
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu pacat ca n-am computer de bord ca tare as vrea sa vad cat consuma. Acum serios ! in cartea masinii X20DTL consuma 3.8% la 90Km/h ! Eu am scos Ploiesti-Brasov-Ploiesti(220 km) cu 9 litrii ! ceea ce inseamna 4.09% consum... Nu cred ca senzorul de motorina e stricat Very Happy
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
E greu de calculat consumul la asa o distanta mica. Mergi si tu 2000 km si atunci stii un consum mai exact. Cel putin fa plinuri de ~40 litri, acolo marja de eroare e mai mica.

Eu de exemplu pot sa variez "plinul" cu 3-4 litri, si tot "plin" se cheama Smile
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Pai drumul a fost de pe la 40l la 31l... Distanta mai mare de Brasov n-am fost cu ea ca nu am avut cand/unde...
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Atata ii consuma, la inceput ca am luat masina sau acum cand mi-e lene imi consuma 6 in oras Laughing , dar cand ii bagi si ceva turbo creste consumul Laughing
  • silviu

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu imi mai merge displayul de la computerul de bord. Adica de cand am luat-o se vedea doar in partea de sus , cea cu ceasul cred , niste liniute si atat. Acum a murit de tot.
Are cineva idee cam cat costa un display si unde as putea gasi. Am primit sugestia sa ma uit la siguranta.
Mersi
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
deci daca zici ca mergea partial atunci nui siguranta. cred ca s-o dus ecranu. sau ceva contact. panou cu sigurante se afla ori sub capota intr-o cutie din plastic (vectra), ori sub volan (calibra), ori altundeva si nu stiu eu Smile nui nici o problema daca te bagi in el ... numa trebuie sa stii ce siguranta sa scoti. intreaba pe alti care au vectra (4EST, Klax187, 8IMISTIQ).
  • silviu

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2004

  • Mesaj Privat
pai asa cred si eu ca s-a dus ecranul. Insa unde as putea sa gasesc de schimb si cam la ce pret s-ar putea invarti?
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
asta chiar ca nu stiu. daca are cineva sau pe la dezmembrari (dar nu prea cred). la reprez nu te-as svatui ... ar fi cam scump! cel mai bine intreaba lumea de pe aici.
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Ce motor ai?
Banui ca masina e vectra a?
  • silviu

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2004

  • Mesaj Privat
E un Vectra B 1,6 benzina
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR