Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • catavld

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am un Opel Astra G din 2003, am 2 probleme efectiv ciudate

1. Am inlocuit capete de bara, bielete de directie o perioada totul a fost in regula insa in ultimele 3-4 zile a aparut un zgomot( o bataie) pe partea dreapta. Am ridicat masina pe rampa si spre surprinderea mea toata articulatia e buna nu are joc nici in pivoti nici in bucsi, pare sa nu aiba nici un fel de joc, insa cand merg pe teren accidentat sau trec peste denivelari cloncane(bate ) ceva pe dreapta. Nu stiu ce sa cred. Unde estre problema?

2. Stergatoarele de parbriz, nu mai revin la baza barbrizului, raman mai sus, iar daca pun temporizatorul se opresc chiar mai sus. Am incercat sa le cobor dar sterg mai putin practic au cursa mai mica. Unde este problema?un electrician mi-a spus sa schimb releul, dar degeaba la fel.
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
La prima problema cred ca defectiunea este la flansa de la amortizorul dreapta.
La a doua nu stiu, dar in nici un caz releul. S-ar putea ca defectul sa fie de natura mecanica, nu electrica.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1. flansa amortizor Amortizoare fata, vectra B - REZOLVAT
2. se desface si se curata mecanism Mecanism si stergatoare Opel Agila si Stergatoare si mecanism Opel Corsa
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
la prima problema ar mai putea fi bucsile de la bara stabilizatoare. din cate stiu sunt 2, costa cam 50.000 dar se schimba foarte greu.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Poate fi si de la bara stabilizatoare dar la cite a schimbat pe acolo cred ca s-ar fi uitat si la ele, dar nu e o regula...
S-au mai intilnit cazuri cu etrier nestrins, acuma ar trebui verificat la singe totul ca vine vremea rea si nu mai e o placere sa stai pe sub masina.
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Daca iti schimbi bieletele de la bara stabilizatoare iti trebuie fixa si tubulara de ... 18! Daca nu le ai, nu te apuca. Daca troncane, astea sunt. Bafta! Wink
  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salut
am patit la fel si de vina era tampoanele de la esapament(se inmuiasera)
th
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o aveam si eu la prima astra-nu putea fi depistat de unde vine zgomotul.Pana cand un mecanic destept mi-a aratat ce face zgomot:in mom. in care roata coboara in groapa axul planetarei culiseaza catra interior,dar cand revine loveste in capul dinspre roata auzindu-se acel zgomot.Ca sa te convingi,stai in masina si pune mecanicul sa miste de axul planetarei respective in sens axial(catre roata)si vei auzi acel zgomot.Pe scurt,e boala GM,planetara nu are joc pe torsiune dar loveste in cap(zic ca e boala GM ca asa facea si la o leganza pe care am lucrat)nu e problema,dar e zgomot si atat...Bafta.
  • catavld

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2007

  • Mesaj Privat
problema rezolvata- rulment flansa amortizor se poate inchide
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR