Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Stie cineva unde se pot face astfel de jante? Trebuie taiata buza actuala (aproape inexistenta) si sudata o "fasie" de tabla intre buza si janta. Asta e partea teoretica si foarte in mare dar trebuie realizata de cineva care a mai facut asta.


Skip ads

  • alexmag90

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2014

  • Mesaj Privat
salut , m-ar interesa si pe mine sa fac o insonorizare + schimbare sistem audio si player pe un corsa c 1.3 cdti 2004 . stiti pe cineva care sa se priceapa la insonorizari , si totodata sa nu ma lase chel ? multumesc .
  • horea taliha

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2015

  • Mesaj Privat
salut, am si eu vectra c si vreau sa imi schimb grila din fata .. Ma puteti ajuta unde pot gasi?
Cam asa ceva as vrea.
Multumessc
  • Ionel-Razvan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salut,am un Opel Astra G Caravan si as vrea sa ii pun autocolant imitatie carbon pe capota,plafon si portbagaj.Am viziualizat toate paginile din acest topic si nu am vazut vreun astfel de model cu folie pusa.Ma ajuta si pe mine cineva cu o poza sau doua sa vad ce fel arata,sa stiu daca se merita sau nu.Sunt nou in acest Club si mi-ar prinde bine cateva sfaturi din partea voastra.
Skip ads

  • razzz911

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Cum arata? Astept pareri
  • deleted-86250

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salutare Smile ! De curand mi-am luat 4 jante Borbet pe 16' + 4 anvelope noi vara Hankook 205/55 R16. Acum vreau sa mai iau vopsea argintie sa vopsesc butucii si albastra pentru etrieri. As cere pareri la culoare etrieri... arata mai bine pe albastru sau mai bine pe rosu?


  • deleted-86250

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Am schimbat becurile pentru iluminat interior (usi + plafon). Becurile puse sunt LED. Am observat ca LED-urile instalate in plafon, cand ar trebui sa fie oprite, ele lumineaza slab, pe timp de ziua nu se observa, dar noaptea se vad, nu e deranjant, e chiar ''cool'', dar intrebarea mea este: e ok daca ele lumineaza incontinuu (chair daca foarte slab) sau e normal sa faca asa? Si daca da, de ce cele din usi nu fac asta?


  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Culoarea la etrieri tine de gusturi. Totusi , in general se foloseste rosu pentru ca e mai vizibil mai ales daca ai spite putine la jenti ( 3 /5 ). Vezi ca pentru etrieri ai nevoie de un primer care sa faca legatura dintre aluminiu si vopsea altfel nu tine sau de o vopsea speciala pentru asa ceva.

Eu am schimbat la G plafonierele fata/spate cu LED-uri dar cand sint stinse , sint stinse ! La usi n-am lampi de pozitie.
Skip ads

  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Eu daca as fi acum ca tine i-as face sau i-as lasa negrii. Eu ii am rosii, cu jantele de tabla negre arata bine dar cu jantele de aliaj nu prea se potrivesc. In legatura cu LED-urile si la mine se intampla la fel. Din cate am citit mai toata lumea pateste asa, este din cauza rezistentei LED-urilor care este mai mica decat la becurile normale. Ca nu fac cele din usi, nu stiu sa explic, nici la mine nu raman aprinse pozitiile si nici cele de sub manerele usilor spate.
  • Alywan

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Stie cineva unde as putea gasi un kit bara fata + spate pt Insignia OPC Sports Tourer ?
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
kit exterior Opel Insignia Smile
,,,,,,,,

Gasesti fuste pe comanda 7-10 zile la Brasov Tuning sau pe ebay mai ieftine 10-14 zile
Fustele sunt f. scumpe ! restul accesoriilor asemenea mai ales daca scrie opc pe ea....
Sursa principala este Europa prin ebay ! Wink
  • Alywan

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2015

  • Mesaj Privat
http://www.upload.ee/image/...n-masterchief.jpg

Asa ceva ma intereseaza... bugetul meu este de 5000 lei. Bara fata OPC + vopsit negru tot, colantat cu negru tot ce inseamna crom, Grila Irschmer.
Dar nu gasesc nicaieri acea bara de OPC + toate accesoriile (grile, etc.)....
Skip ads

  • deleted-86250

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Madalin1796 a scris:Eu daca as fi acum ca tine i-as face sau i-as lasa negrii. Eu ii am rosii, cu jantele de tabla negre arata bine dar cu jantele de aliaj nu prea se potrivesc. In legatura cu LED-urile si la mine se intampla la fel. Din cate am citit mai toata lumea pateste asa, este din cauza rezistentei LED-urilor care este mai mica decat la becurile normale. Ca nu fac cele din usi, nu stiu sa explic, nici la mine nu raman aprinse pozitiile si nici cele de sub manerele usilor spate.


Dacã erau negre nu mã mai gândeam eu sã le mai vopsesc, dar aratã urât, ruginit... Acum mai am de schimbat becurile din bord cu led-uri albe. Are cineva idee cate sunt? Cele de la climã le-am schimbat deja, erau 4. Si mai o întrebare, a schimbat cineva becurile din butoane (încãlzirea geam spate, ECO si cel pentru circuit intern de aer) sã punã altã culoare, gen alb sau albastru?
  • lucigg

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Vreau sa pun si niste luminite pe interior dar nu vrea sa para taranie...sugestii?
Deasemenea m-ar interesa bara fata/spate mai smechere...ce da bine in anul 2015?

  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
lucigg ai trecut in talon doua culori ale masinii ? Ai omologat-o individual ? Cum se prezinta atragi capetele de creta ......ramai fara talon, cu grija !
  • lucigg

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Valeu, nu stiam ca e asa grava treaba...stiam ca trebuie facute modificari in talon daca noua culoare depaseste 50% din suprafata masinii... ce trebuie sa fac?
  • lucigg

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
mda, deci am tot cautat pe net si se pare ca nu exista o legislatie clara pe subiectul asta, practic nu exista un articol de lege care sa specifice clar ce si cum, e o zona gri care lasa la latitudinea gaborului daca vrea sa te arda sau nu:

art.11, alin.11 din OUG 195/2002 modificata:
Proprietarul sau detinatorul mandatat al unui vehicul este obligat sa solicite autoritatii competente inscrierea in certificatul de inmatriculare sau de inregistrare a oricarei modificari a datelor de identificare a vehiculului respectiv.
- aici intra culoarea

Art. 95
(1) Incalcarea dispozitiilor prezentei ordonante de urgenta, altele decat cele care intrunesc elementele constitutive ale unei infractiuni, constituie contraventie si se sanctioneaza cu avertisment ori cu amenda ca sanctiune principala si, dupa caz, cu una dintre sanctiunile contraventionale complementare prevazute la art.96 alin.(2).

Art. 96
(2) Sanctiunile contraventionale complementare sunt urmatoarele:
a) aplicarea punctelor de penalizare;
b) suspendarea exercitarii dreptului de a conduce, pe timp limitat;
c) confiscarea bunurilor destinate savarsirii contraventiilor prevazute in prezenta ordonanta de urgenta ori folosite in acest scop;
d) imobilizarea vehiculului;
e) radierea din oficiu a inmatricularii sau inregistrarii vehiculului, in cazurile prevazute la art. 17 alin. (4);
f) ridicarea vehiculelor stationate neregulamentar.

Iar amenda iei coroborand cu asta:

Art. 101
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
4. neindeplinirea obligatiilor de preschimbare a certificatului de inmatriculare sau de inregistrare a autovehiculului ori remorcii in cazurile prevazute de lege;


Intrebarea mea e: ce fac daca dupa ca imi modific talonul(pun cele 2 culori), ma plictisesc de a 2-a culoare(negru) si vreau sa revin la original(tot rosu) si dau jos colantul...iar ma duc la RAR? e aberant!
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
rosu + negru iar daca maine vrei verde + negru iar RAR iar plati iar timp pierdut.
Prea mare deranjul, sfatul meu este sa mergi asa cat iti permite sansa dar sa pui si niste bani deoparte pentru amenda ...
Pe vremea cand eu aveam doua dungi negre de 45 cm fiecare longitudinale pe lada mea 1500 alba , mergea cu vorbe frumoase si eventual o atentie, era aceeasi lege si acum 20 ani...
Nu le da motive sa te opreasca si o vei duce mult si bine asa.....bafta
  • vyklemon

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salut sunt nou pe forum,cat te-a costat sa schimbi culoarea ceasurilor din bord,si in legatura cu xenoanele ce model si nu ti-e frica de politie?
Aceeasi intrebare si pentru folie
Am un opel astra g caravan si de asta intreb Very Happy
  • costelus_2006

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2015

  • Mesaj Privat
zona_zooster a scris:am terminat pt moment cu interiorul...




mai am de refacut consola ca nu imi place cum a iesit si sa imbrac stalpii si plafonul.
am sa revin cu poze



rosul este material sau e tot piele îmi place mult cum a ieșit mi-as face și eu dar nu am timp Bravo se merita efortul.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR