Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Astia care vorbesc aiurea ar putea sa se abtina. Cum pana mea sa fie limitata puterea de caroserie? Smile)
Probabil sunt tot aia care spun ca la 200 Kmph se ingusteaza drumul si alte balarii de genul asta Smile

5000 RON este o investitie foarte mica intr-o masina diesel. Daca doar cu investitia asta ajungi la 250 CP este mult prea bine.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cred ca e vorba de o limitare a puterii pe caroseriile masinilor de familie (break, berlina) unde nu e neaparat nevoie de sute de cp...
nici nu contesta cineva ca poti stoarce sucul dintr-un motor de opel. dar problema este... rezista ambreiajele, cutiile de viteze, planetarele, etc la asemenea cupluri si puteri?

sincer, mie mi se par multi si 150 cp la ce drumuri nu avem in romania, daramite 250 cp sau mai multi...
eu consider ca acea putere suplimentara o sa-ti aduca doar o gaura in buzunar (la consum) si odata ce vei simti ca masina poate o vei calca mai tare,, marind gaura de la buget (amenzi) dar te vei expune si la riscuri mai mari (intri intr-o depasire si dai de o groapa, te bagi intr-o depasire mai lunga si din fata iti vine o masina, nu ai unde sa te repliezi, etc).
da, daca am avea si noi autostrada de la constanta pana la satu mare, as intelege nevoia de mai multi cp...
dar cand la o accelerare de la 50 km/h (iesirea din localitate) pana la urmatoarea localitate abia ajungi la 130 km/h din punctul meu de vedere nu se merita investitia...
  • dr_tzyghe

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Dupa cum spun pariorii englezi..orice penny in plus e un penny in plus; asa si cu puterea: orice ponei in plus e un castig.
Desigur jgyprime, ai dreptate in mare parte cu drumurile, mai ales la faza cu localitatile, dar asta nu prea are legatura cu puterea...si spun asta pt ca:
- tatal meu a luat amenda de viteza in localitate, el avand la purtator fabuloasa herghelie de 75cp, batrani de 15 ani;
- la noi in Romania se vand masini gen Bugatti, Ferrari, Lamborghini, Range Rover Sport etc. etc. foarte bine, deci localitatile nu prea incurca;
- prefer sa stiu ca sunt coleg de trafic cu masina "tunata" la 250cp, si care a bagat bani si in frane si in suspensii...decat (cum m-a depasit pe mine pe European) unu cu VW Up sau Lupo care topaia pe strada cu 130-140km/h...sunt o gramada care trag de saracele masinute de le scot pistoanele pe esapament...si destui cu "sute" care merg linistiti;
- o masina puternica o vad a-ti produce mai multa placere de a conduce...unde mai pui ca e si o parte din sufletul tau atunci cand o faci tu.

Colegu, spor mare si bani la modificat..si sa ne tii informati (pentru mine sigur o sa fii o sursa de inspiratie).
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc @dr_tzyghe
O intrebare, ca idee, injectoarele si intercoolerul de pe Z19DT pana la ce putere duc fara modificari?
Skip ads

  • Oryps

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Deja iti trebuie alt intercooler si maf,la puterea aia.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
mad2max a scris:Multumesc @dr_tzyghe
O intrebare, ca idee, injectoarele si intercoolerul de pe Z19DT pana la ce putere duc fara modificari?

~170 cu un soft bun.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Si daca pun intercooler de Z19dth si injectoare, se potrivesc?
  • Alexutzu902905

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Am un Astra H 1.7 cdti Ecoflex 109 CP si doresc sa fac remap. La cati CP pot ajunge astfel incat sa nu crape motorul. Ce imi recomandati? Sunt nou in "domeniu". Multumesc
Skip ads

  • Alex Mendez

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Salut !
Am nevoie de niste sfaturi: am un 2.0DTI de 101cp cu evacuare completa goala fara catalizator si cu finala de la Remus. Doresc sa ii schimb injectoarele cu altele putin mai mari si sa ii fac un soft ulterior. Intrebarea era urmatoarea: de unde stiu ce injectoare sa procur de la dezmembrari de exemplu. Si inca o intrebare de curiozitate: daca ii pun alte injectoare mai mari dar fara soft,ce se intampla? Va trage mai bine si va consuma mai mult sau cum?
  • bgdrom

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 c 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Zafira e o masina de familie! Chiar nu stiu ce poti sa i faci la o masina de familie ca tot aia e pana la urma. Si cu 101 cai pt ea, chiar este destul de sportiva. Am rupt ficatii la una care am avut o si n am avut ce sa i reprosez . Chiar are demaraj bun
  • Alex Mendez

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Stiu ce zici si mai ales fara catalizator chiar merge. E masina a doua care e pentru oras mai mult pt consum decent. Problema e ca acuma ca trebuie sa ii schimb injectoarele as face si treaba asta.E si al doilea motor pentru ca celalalt pierdea ulei pe toate partile de la șpan intens. Sau ma rog,as fi interesat cel putin teoretic pentru ca ma pasioneaza
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Alex Mendez, il ai pe dragos la Iasi (completechip). Suna-l spune-i targetul si intreaba-l un pret estimativ pentru injectoare, pompa cu cap hidraulic mai lung, turbo, etc.
Daca pui injectoare mai mari masina o sa creada ca are aceleasi injectoare, va trage mai bine, dar probabil va da cu fum. Si MID-ul daca ai va arata eronat consumul cu procentul diferenta intre flow-ul injectoarelor stock si cele "noi".
Skip ads

  • Alex Mendez

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns si sfat !
  • Gio333

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2013 A16Let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Salut! am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva care a facut aceasta modificare sau stie cum se poate face. vreau sa inlocuiesc filtrul de cutie cu un filtru sport insa problema este ca la Astra J 1.6 LET debitmetrul cu mufa aferenta vin turnate impreuna cu capacul de la cutia filtrului. am cautat admisie dedicata si nu am gasit pe nicaieri pe nici un site. ce se poate face aici? merci!
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am schimbat Astra H ( 1.9CDTI/150cp 6man ) pe un Astra J ( 2.0CDTI/165cp 6aut ).
Sunt curios daca aceasta cutie automata ( facuta de Aisin? ) e aceesi cutie ca si cea de pe Insignia Biturbo Diesel.
Acesta curiozitate vine in prisma dorintei de a resofta masina, si as vrea sa ma opresc in limita bunului simt ( gen 190cp/400nm )
Acesti 400nm fiind "standard" la Biturbo si cutia automata.

Mai sunt posesori de 2.0CDTI 165cp/automata resoftate?
La ce putere/cuplu v-ati "oprit"?
  • Purice1111

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2015

  • Mesaj Privat
salut,ce parere ave.ti de o turbina de 2.2 pe un 2.0?mersi bafta
  • Purice1111

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2015

  • Mesaj Privat
salut,a facut cineva o remapare la vectra c 2.0 dti?cati caluti ia dat?si cati bani? multumesc bafta
  • alica89

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1995 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Ce modificari asi putea sa fac si eu la motorul acesta daca se poate?
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ai putea pentru inceput sa-l schimbi cu totul.
  • timo

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua!. Situatia e urmatoarea; am un Opel Astra Cabrio Bertone 2.2 DTI. In urma cu aproximativ un an mi s-a facut resoftare la Eds, in Arad, la Nicu si am fost foarte multumit de rezultate, masina merge foarte bine. Problema e ca acum mi-as dori mai multi cai. Faceti softuri custom? Ce modificari mecanice ar trebui aduse acestui motor ca sa duca undeva la 200 cp? Va rog sa ma ajutati cu aceste informatii daca se poate, am mare incredere in firma cu care colaborati avand in vedere ca am fost foarte multumit de remaparea facuta. Am inteles ca ar trebui schimbata turbina. Injectoarele duc 200 cp? Va multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR