Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • arroyo

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salut, a venit vremea sa-mi schimb si eu distributia la masina si v-as ruga sa-mi spuneti si mie un service bun in Constanta in afar de reprezentanta care sa-mi faca o lucrare de calitate . Daca aveti idee spuneti-mi si la cat a ma astept sa platesc pe manopera .
Skip ads

  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cel mai bine poti veni si tu duminica inportu tomis la 16.00,cum cobori pe partea drepta,si ai sa ai cu cine sa discuti despre service si unde e mai bine si de ce...o sa fim mai multi si o parere spusa face mai bine decit ceva scris.asa ne mai cunoasem si ne ajutam.
  • murtzunel

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
arroyo a scris:Salut, a venit vremea sa-mi schimb si eu distributia la masina si v-as ruga sa-mi spuneti si mie un service bun in Constanta in afar de reprezentanta care sa-mi faca o lucrare de calitate . Daca aveti idee spuneti-mi si la cat a ma astept sa platesc pe manopera .


Salut, eu acum ma duc sa imi schimb distributia si prin "pile" am gasit un mecanic bun, mi l-a recomandat cineva care a fost sef de service la Kamsas 3 ani (Adrian Filip daca iti spune ceva), si am luat piesele de la ASKA (e pe atelierelor si pe soveja pe langa betoniere), m-au ajuns 335 ron (dar nu stia sigur daca sunt corecte piesele pt ca n-aveam seria motorului ca actele sunt la intermediarul pt vanzare cumparare), si manopera mi-a zis omul ca o sa ma ajunga la 170 ron. Am vorbit si eu la Kamsas si cred ca sunt cam japca, adica 1200 ron mi-au zis ca ma costa la ei schimbarea distributiei. De la 500 ron la 1200 ron mi se pare o diferenta cam mare.

Ah, era sa uit sa iti dau numarul de telefon:
- 0721412450 - Maestrul Filip (asa mi-a fost recomandat), e mecanic, eu la el am fost si mi-am facut testul mecanic inainte sa iau masina
- 0722327887 - Adrian Filip, cel care a lucrat la kamsas 3 ani, el te poate ajuta pe parte electronica, teste, etc. - la el mi-am facut testul electronic inainte sa iau masina

Sper sa iti fie de folos. Succes cu masinuta.

PS: Daca mai afli cate ceva de piese, sau alte chestii prin Constanta care ar merita, sa ma anunti ca si eu sunt la inceput cu masina si sper sa fac alegeri cat mai bune.


Ultima modificare facuta de murtzunel la Sam 10 Nov, 2007 9:01 am
  • murtzunel

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
CATA26BCN a scris:cel mai bine poti veni si tu duminica inportu tomis la 16.00,cum cobori pe partea drepta,si ai sa ai cu cine sa discuti despre service si unde e mai bine si de ce...o sa fim mai multi si o parere spusa face mai bine decit ceva scris.asa ne mai cunoasem si ne ajutam.


As fi vrut si eu sa ajung dar am nunti si botezuri si nu pot Sad. Daca puteti, va rog postati concluziile voastre pe forum ca sa citeasca si restul constantenilor.
Skip ads

  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pentru @arroyo
daca faci operatiunea la un mecanic acasa,nu ai nici o garantie ca daca ai probleme te mai si cunoate dupa aia,doar daca e prietenul taumiar de piese nu ai cum sa spui ca sint montate in service,deci nu ai garantia pieselor.la care service?sint multe pareri,,asa ca ar trebui sa le auzi pe toate si sa iti alegi tu singur ce crezi ca e potrivit pentr tine...
  • murtzunel

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pai piesele le cumperi de la ASKA nu de la cel care am dat nr de tel, asa ca nu prea inteleg ce vrei sa zici prin garantia pieselor. Poate te referi la garantia manoperei, care intr-adevar nu cred ca are cum sa ti-o dea decat verbal, dar eu totusi tind sa merg pe incredere ca si garantia de la service-uri e relativa, si pana la urma omul are interes sa faca treaba buna pentru ca majoritatea clientilor la el vin prin referinta.

Acum tot ce pot sa zic e ca fiecare alege pentru el, eu doar mi-am spus opinia mea, care e ca eu prefer sa merg la cineva prin referinta decat sa merg la un service care habar n-am nimic despre el. Daca stiti service-uri bune si cu preturi bune, si eu as vrea sa stiu ca pana la urma nu strica sa ai optiuni Smile.
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
interioara unu este service "dega" ieftini si buni acolomiam schimbat eu distributia, dar mai sunt si bosch car service pe varianta ovidiu la fel de buni dar mai scumpi un pic.

treaba cu increderea ce sa zic , citeodata nam incredere in mine dapai in restu , faci cum crezi cata avea dreptate oricum, conteaza cine isi asuma raspunderea nu cine imi este frate.
  • murtzunel

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
toma_marius a scris:interioara unu este service "dega" ieftini si buni acolomiam schimbat eu distributia, dar mai sunt si bosch car service pe varianta ovidiu la fel de buni dar mai scumpi un pic.

treaba cu increderea ce sa zic , citeodata nam incredere in mine dapai in restu , faci cum crezi cata avea dreptate oricum, conteaza cine isi asuma raspunderea nu cine imi este frate.


La partea cu increderea eu mi-am exprimat parerea mea, nu am zis ca ar trebui sa mearga acolo. Fiecare are discernamant si alege pentru el, si toti speram sa facem o algere cat mai buna, daca nu chiar pe cea mai buna. Totusi, din pacate chiar daca ti-ar da "buleala" un service ai sanse destul de mici sa rezolvi problema prea repede, pentru ca stim cu totii cum functioneaza sistemul legislativ in tara noastra. Eu, ca si tine, am lasat ce date despre facut service am la ora actuala. Doamne fereste sa pateasca cineva ceva din cauza service-ului totusi.
Skip ads

  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Singura data cand am fost la Tracom (de la Careffour mai inspre oras putin) aveau acolo un Audi A8 caruia ii schimbau distributia, un prieten bun a fost la ei cu un WV Passat din 2003 si i-au schimbat distributia, banuiesc ca se pricep si la Opel. Numai ca ei nu accepta sa cumperi piese decat de la ei, fapt pentru care eu n-o sa mai trec niciodata pe acolo, (nici schimbul de ulei nu ti-l fac daca nu cumperi de la ei). Si nici prea ieftini nu sunt, dar ce pot sa-ti spun cu mare convingere este ca au mecanici priceputi si scule in regula, adica nu bat cu ciocanul in bucse si nu folosesc levier ca sa depreseze vreun pivot sau vreun rulment!
  • arroyo

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
eu am fost la aska si mi-am luat kitul de distributie cu 380 roni, acum ramane sa ma orientez sa vad la cine-l schim, dar cred ca am sa mai stau pana l salariul urmator pt ca mi-am luat si 4 caucuiucuri continental de la a-z si am cam ramas fara bani Very Happy....MURTZUNEL daca iti schimbi dostributia intretimp spunene sio noua la cine ai facut-o pana la urma si cat de multumit ai fost de ei plus un pret ceva...Wink
  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu va pot recomanda mecanicul meu,nu este scump si are specializare opel.cine vrea sa spuna si luam legatura intr-un fel sau altul.eu cu el fac tot ce este de mecanica la a mea.
  • placere

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu mi-am luat un Opel Corsa B in Octombrie si ca tot omul am facut cele necesare cand iti cumperi o masina de la unul care nu stie nimic de intretinere.
Mi-am schimbat disctibutie, curea ventilator (uneori facea galagie), ulei si filtru si inclusiv filtrul de benzina (acela de langa rezervor).
Toate astea le-am facut la un service din viile noi. Este service pentru microbuzele care fac transport persoane in jurul Constantei cu acele Sprintere care le stiti.
Baietii sunt destul de aglomerati cu microbuzele sprinter insa mi-am gasit loc printre ei si am fost tare multumit.
Schimbat tot c e de bun simt cand cumperi masina si in plus schimbat rulmmentii pe spate stanga - toata povestea asta 1.000.000 lei.
Am mai gasit si piese la preturi super bune tot la un magazin care se ocupa in principal de piese pentru Sprinter dar au si pentru altele. Magazinul este la Autogara Nord unde era inainte politia acolo, cu intrarea prin curtea interioara. Are o firma afara cu Este Expres Auto.
Daca vreti piese care nu sunt pe stoc se aduc repede dar macar sunt originale, nu turcia si alte facaturi.
Skip ads

  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Pentru piese in Constanta, eu colaborez foarte bine cu LOGA pe Baba Novac, dupa intersectia cu Poporului pe partea dreapta. Sunt seriosi si iti pun la dispozitie destul de multi producatori. Eu am luat de la ei toba finala cu 220 ron, rulment fata SKF 350 ron. Incercati si voi. Service destul de bun este unul pe Nicolae Milescu, este pe stinga la intrarea din I.L. Caragiale... O diagnoza la ei ptr. motor este doar 50 ron, total 100 ron; baietii sunt OK si am incredere in ei.Bafta! Wink
  • cristiandavid

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
CATA26BCN a scris:eu va pot recomanda mecanicul meu,nu este scump si are specializare opel.cine vrea sa spuna si luam legatura intr-un fel sau altul.eu cu el fac tot ce este de mecanica la a mea.


vreau sa-mi schimb distr si din ce am citit pe forum am inteles ca te pricepi si la problema cu eroare cod0216 cum pot sa iau leg cu tine ?
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Florin c a scris:O diagnoza la ei ptr. motor este doar 50 ron, total 100 ron;


ce inseamna total?
  • mariusexpres

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
știți cumva cine mai are tech2 în constanța în afarã de kamsas? am luat un opel sh an 2006 si vreau sa-i activez bc-ul si la kamsas mi se pare cam scump 100 euro!
  • Cassino

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am incercat eu in toata Constanta. Cele mai bune preturi le au cei de la Tracom, fara sa le fac reclama. De acolo mi-am cumparat distributia. Iar in oras nu gasesti service sa-ti ia pe schimbatul distributiei mai putin de 350 Ron. Eu l-am schimbat la un service din Agigea.
  • leon_ionutz

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1998 1.4 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am o problema cu masina.e un astra g din 98,1.4...mi se incalzea apa la motor si nu-mi pleca nici un ventilator.am schimbat o siguranta arsa(30 A),iar acum apa nu mai trece de 90 de grade,dar nu-mi functioneaza decat ventilatorul de la AC.de la ce ar putea fi?
stiti pe cineva care sa-mi poata rezolva problema?
  • mariusexpres

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
leon_ionutz a scris:Am o problema cu masina.e un astra g din 98,1.4...mi se incalzea apa la motor si nu-mi pleca nici un ventilator.am schimbat o siguranta arsa(30 A),iar acum apa nu mai trece de 90 de grade,dar nu-mi functioneaza decat ventilatorul de la AC.de la ce ar putea fi?
stiti pe cineva care sa-mi poata rezolva problema?


pai daca nu-ti mai trece apa de 90 de grade, iar ventilatorul ac iti merge, care e problema?
  • leon_ionutz

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1998 1.4 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
problema e ca nu-mi mai functioneaza ventilatorul de la radiator...ci doar cel de la AC
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR