Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Intru si eu in clubul trepidatiilor. De cand am luat masina,am avut aceasta problema si pana azi nu m-am plans crezand ca este o banalitate. Am luat-o cu anvelope de vara Bridgestone noi si dupa ce depaseam 110 km/h incepea volanul sa trepideze destul de rau,le-am echilibrat si degeaba,am pus totul pe seama anvelopelor. Pt iarna,i-am pus Nexen noi,le-am echilibrat si din noua aceeasi vibratie combinata cu trepidatii. Azi i-am facut roluire de jante si le-am echilibrat din nou+ geometrie si din noua aceleasi trepidatii si vibratii dar se simt foarte rau de la 120km/h in sus. Vibratiile isi mai fac simtita prezenta si cand accelerez puternic pe la 50-60km/h dar dureaza pana cand ajung pe la 90km/h. Mai sunt momente cand,daca urc usor in viteza,pot merge pana pe la 130km/h fara acele vibratii dar pe la 140km/h se simt din nou. Daca reusesc sa o duc usor la 120km/h fara sa vibreze,cand iau piciorul de pe acceleratie si o las in frana de motor iar incepe sa vibreze pana scade sub 90km/h. Hai ca v-am zapacit cu detaliile mele dar am vrut sa expun cam toate simptomele. Jantele sunt originale de tabla,gen aliaj acoperite de capac.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Sapa pe forum...pe planetare ar trebui sa ai fixata cate o contragreutate cu rol in echilibrarea acesteia.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si in caz ca le gasesc fixate pe planetare?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Sapi pe forum si/sau astepti alte raspunsuri de la colegi.
Skip ads

  • cos_80

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Revin cu noutati;jantele cu pricina sunt de tabla pe 16 de GM cu 5 spite,care vin cu capace peste;dau senzatia de jante de aluminiu.
La o analiza mai amanuntita , la o vulcanizare mai rasarita,am constatat ca doua dintre jante bat pe laterala.
In concluzie jantele sunt cu defect,nu cauciucurile,cel putin in cazul meu.
Inca o data multumesc pentru sfaturi.
Numai bine.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si ce e de facut?
  • cos_80

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Din cate am inteles de la baietii de la vulcanizare,nu se poate face nimic in sensul de a le indrepta deoarece bat pe lateral ci nu sunt ovale.
Masina am achizitionata sh si probabil proorietarul anterior facea derapaje cu frana de mana trasa,altfel nu se explica.Oricum eu le folosesc iarna cu cauciucuri de iarna,cand nu am prea multe posibilitati de a rula cu viteza mare.Sunt echilibrate si le-am montat pe spate.

Numai bine.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca le-ai pus pe cele din spate pe fata,nu? Dupa mutarea lor,mai ai probleme cu vibratiile?
Skip ads

  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Aceasi problema o am si eu. Mergeti sa va verifice jentile o firma serioasa, s-ar putea sa fie ovalizate. Asa am patit eu cu una ... am indoit-o intr-o groapa, s-a indreptat bla bla. Adevarul e ca daca pui laserul pe ea este ca noua dar baietii nu mi-au indreptat-o si pe inaltimea ei.

In Timisoara stiu ca numai Ralsi face astfel de indreptari ... eu am fost la o vulcanizare pe la statia cluj.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cum adica sa pui laserul pe ea?
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai aveau ceva masinarie care invarteau roata si la capat un punct de laser care batea pe roata, la rpm care le avea roata iti dadeai seama daca bate undeva stramb. La fel verificau si pe latimea rotii ca se vedea unde se intrerupea de la denivelari.

Chestia asta am vazut-o intamplator la viena la un service. Era o improvizatie din cate mi-am dat eu seama dar banuiesc ca functiona Smile
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Interesanta metoda. LA noi este plin de Vulcanizari de 2 bani care nu sunt in stare sa faca o echilibrare ca lumea dar sa mai indrepte si o janta..Nu mai stiu ce sa incerc,am echilibrat,indreptat jante,schimbat intre ele de vreo 6 ori si tot am vibratii serioase in volan .
Skip ads

  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am facut o echilibrare din nou si de data asta nu am mai pus capacele,vibratiile sunt tot acolo dar am observat ceva interesant,cateodata reusesc sa ajung si la 140 fara vibratii daca o lansez usor iar cand ridic piciorul de pe acceleratie incep vibratiile si tremuratul volanului. Cam asta aveam de relatat.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Incearca sa cauti pe forum vibratii in timpul franarii sau deaccelerarii, am mai citit undeva asta. La frana erau discurile strambe parce dar nu mai stiu la deaccelerare care era problema ... poate ai noroc mai mare.

Daca nu este din cauza rotilor poti sa te gandesti si la brate sau alte chestii care ar putea afecta.

Cristi.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu am vibratii pe franare,pe alea le cunosc si sunt din cauza discurilor ovalizate,am patit-o pe Tigra si nu sunt nici vibratii de la echilibrare. Ma gandesc la contragreutatea aceea de pe planetara. Am sa o duc la un control amanuntit.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Breaking news: Am fost la un service roti/jante in Focsani,unde isi duce de obicei al meu sef masinile lui de lux. Au un aparat destul de serios. A trebuit sa fac programare si sa pun pe cineva sa sune acolo ca sa ma duc cu pile si sa se ocupe serios de problema mea. A dat jos rotile pe rand,le-a curatat serios de tot praful si mizeria de pe interior,le-a facut presiunea,le-a pus pe aparat si toate erau dezechilibrate si minim 45 grame pe fiecare roata,dreapta fata avea 45-60...Le-a echilibrat,le-a montat si strans pe masina suspendata(ceilalti unde am fost,nu au procedata asa) si mi-a urat drum bun si sa nu ma mai vada pentru ca l-am batut la cap rau cat am stat acolo. Concluzia : Dupa vreo 400 ron aruncati pe roluiri si 5 echilibrari la mai marile firme de prin Bucuresti(inclusiv Autosoft) si discutii gen: anvelopele sunt strambe,jantele sunt ovale,fa-i geometria,schimba masina Smile)..am reusit sa rezolv problema cu doar 40 ron intr-un service in Focsani. Simptomele s-au ameliorat cu 90%,se mai simt ceva mici batai dar pe la 150km/h si foarte,foarte putin..cred ca este si din anvelope. Oricum..stiu unde sa-mi echilibrez rotile de acum inainte. Se mai simte o mica trepidatie cand accelerez puternic si incepe pe la 50km/h si pana pe la 90km/h dar foarte mica trepidatia.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
chelu adrian a scris:le-a curatat serios de tot praful si mizeria de pe interior,le-a facut presiunea,


Acolo-i BINGO.
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sa fac si eu un drum pana in focsani?
aici in bucuresti am vazut cu ochii mei cum au remediat jentile de tabla, ca omul era pus sa isi faca treaba foarte bine.
zici ca am frica de viteze peste 130 km/h pe autostrada.
cand voi rezolva si eu problema, nu stiu.

poate anvelopele puse din fabrica sunt de vina, lowcost, asa cum sunt facute masinile pentru Europa de vest. pana si bateria m-a tinut 3,5 ani.
poate contragreutatea, puii mei.

daca tot umblam atata pe net o sa fim mai buni ca: mecanicii, cei de la vulcanizare, sau cine stie, iginerii auto.

salutari.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am vazut in Bucuresti cu ochii mei cum mi-au roluit de 2 ori jantele si le-au echilibrat pe aparatele lor ultraperformante,ieseau 0-0 si cand ieseam in sosea,imi clantanea volanul in mana.
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
iesea 0-0, dupa ce punea plumbi de cat? mici pana in 25?

este adevarat ca roata trebuie echilibrata dupa ce se parcurge ceva km, in cazurile in care anvelopa se muta de pe janta? vezi doamne, trebuie sa se aseze anvelopa pe jeanta.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR