Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • evilbrain

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
salut. am un opel astra g din 2002, 2.0 dti si cam de o saptamana a aparut un zgomot ciudat. Apare in momentul in care se depaseste viteza de ~100 km/h si seamana cu un zgomot de albina/tantar/musca si se intensifica o data cu marirea vitezei. Face in orice treapta de viteza, deci e influentat nu de turatie ci de viteza de deplasare. Cum am spus..zgomotul e aparut de o saptamana. dupa 2 zile s-a linistit. in seara asta iar a facut intr-o depasire. Am schimbat capete de bara, bielete, bielete antiruliu..Habar nu am ce poate fi. Poate ma ajutati voi. Imi cer scuze daca nu am fost coerent. Multumesc

Off: e pentru prima data cand incep un post pe clubopel.. dar urmaresc frecvent forumul cam de un an de zile. am cautat si in alte posturi problema mea dar nu am gasit.


Ultima modificare facuta de evilbrain la Mar 30 Aug, 2011 2:57 pm
Skip ads

  • o&g

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2007

  • Mesaj Privat
nu e sunetul provocat de cauciucuri (eventual e prezent doar pe un anumit tip de asfalt) ?
gemurile si trapa iti sunt perfect inchise ?
  • evilbrain

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
nu au treaba cauciucurile cu zgomotul asta.. am facut si schimburi de cauciucuri. le-am pus pe cele de pe spate pe fata si invers. nu stiu ce sa spun despre tipul de asfalt..dar nu cred ca are legatura. geamurile sunt inchise, trapa nu am, si zgomotul vine de undeva din zona bordului, spre centru. am crezut ca e problema de vreun motoras..ceva legat de electric: am luat contactul in timpul mersului si tot face. ma dispera la culme Very Happy
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
incearca sa ti de plafoniera..adica impinge de ea in sus...eu asa am patit..dar am constatat huruitul de la muzica Very Happy , dar si la viteza mai mare. Daca nu ar putea fi de la grila de dezaburire
Skip ads

  • evilbrain

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
am tinut de toate lucrurile posibile din masina. mai am sa o iau in brate.. e ceva prin interior..vreun cablu ceva.. ceva neuns. fara vaselina. cred. X(.
  • adry

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: SIBIU
  • Masina: Vectra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Unghiurile la roti daca ai schimbat piese pe la directie.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
la mine bazaie de cand i-am pus cauciucuri de iarna, tot asa de la viteze 100 +, dar cel mai tarea se aude cand accelerez, incearca sa le schimbi pe ale tale cu cele care nu iti faceau probleme si astfel vezi daca e de la cauciucuri
mai mult ca sigur e de la cauciucuri
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
verifica:gurile de ventilatie+ventilatorul
filtrul de particure+tubulara
vizual compartimentul motor,vezi daca e iesit ceva de la locul lui
grila de la stergatoare(sper ca nu ai deflectoare aplicate pe ele)
Skip ads

  • evilbrain

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
am facut tot ce tine de directie; unghi de fuga; schimbat roti. deci nu cred ca ar tine de rulare.. e ceva datorita curentilor de aer..

m-am gandit si eu la faza cu stergatoarele pentru o secunda dar dupa aia am lasat-o balta. o sa incerc azi fara ele sa vad daca mai face si o sa verific si grila. deflectoare nu am. Very Happy

am incercat si cu ventilatorul oprit. nu stiu daca am precizat dar timp de o vreme (3 zile) nu a mai facut deloc. am circulat pe acelasi drum..

ma rog. o sa incerc faza cu stergatoarele si cu ce mai e pe acolo..
Va multumesc. Very Happy
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La mine, pe un vectra b, am avut aceleasi simtome. Numai ca eu umblasem la clima si nu am mai pus o mufa ca lumea, era pusa doar asa sa fie pusa. Dupa ce am fixat-o si-a revenit
  • centifix

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
[quote="evilbrain"]am facut tot ce tine de directie; unghi de fuga; schimbat roti. deci nu cred ca ar tine de rulare.. e ceva datorita curentilor de aer..

m-am gandit si eu la faza cu stergatoarele pentru o secunda dar dupa aia am lasat-o balta. o sa incerc azi fara ele sa vad daca mai face si o sa verific si grila. deflectoare nu am. Very Happy

am incercat si cu ventilatorul oprit. nu stiu daca am precizat dar timp de o vreme (3 zile) nu a mai facut deloc. am circulat pe acelasi drum..

ma rog. o sa incerc faza cu stergatoarele si cu ce mai e pe acolo..
Va multumesc. Very Happy[/quo

Verifica cablu de vitezometru daca ai umblat prin zona si ai cutat camasa cablului incepe sa bazaie sau daca sa strambat tare se aude ca un tacanit.....
  • Thunder_02

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Tine mana pe schimbator in timpul mersului si impingel inainte daca esti in a 5-a sau trage-l in napoi daca esti in a 4-a. La mine bazaie schimbatorul. Acelasi simptom ca la tine, doar ca a mea e mai rabla Smile))
Skip ads

  • vampir

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

A aparut si la mine la masina acelasi bazait care il descria evilbrain la inceputul postului: apare in momentul in care se depaseste viteza de ~120 km/h si seamana cu un zgomot de albina/tantar/musca si se intensifica o data cu marirea vitezei...E independent de treapta de viteaza in care ma aflu (4-a, 5-a...). La mine pare sa se auda cumva din partea de mijloc fata de undeva de sub capota...Am tinut in mana toate obiectele care erau prin bord ca sa fiu sigur ca nu e de la ele...Am sters parbrizul cu stergatoarele pentru a vedea daca are o legatura cu ele...nimic, zgomotul de auzea mai departe....si se intensifica o data cu cresterea vitezei peste 120 km...Are cineva idee care e cauza?

Multumesc anticipat !
  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
incearca sa o duci la 100 in alta treapta de viteza, vezi sa nu ai ceva pe la cutie..am merss cu un prieten cu un logan si tot asa ii facea se auzea un sunet ciudat.. seara am vrut sa pelcam la tenis si cand i-a dat un pic de demaraj.. supriza a ramas blocata in viteza 1.
SI vezi daca rotile sunt echilibrate cum trebuie
  • vampir

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Da m-am gandit si eu la asta. Prima data cand a aparut era in a 5-a, am franat usor, nu s-a mai auzit, am intrat in a 4-a iar apoi fix dupa ce treceam de 120 km/h se auzea din nou...Ce am mai observat este ca daca accelerez dupa ce intru pe autostrada nu se aude nimic...pot merge cu 130 km/h fara nici un zgomot, dar apoi dupa cam 50 de km parcursi incepe sa bazaie...
Poate are cineva o idee de la ce ar putea sa fie...M-am uitat sub capota si toate par la locul lor Smile
Acum vreo 2-3 sapt mi-am schimbat bateria si bujiile, dar nu cred sa influenteze asta cu ceva...doar daca nu au strans astia ceva bine pe acolo....
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ai ulei in cutie?
  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
teoretic ar trebui sa aiba, ca daca nu avea intra greu in viteza..oricum verifica daca rotiel sunt echilibrate si vezi pe la fiecare amortizor sa nu ai flansele duse...
  • vampir

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
nu stiu daca am ulei in cutie...ma duc zilele astea la service-ul lui Marius ca mai sunt si alte probleme minore si sper sa rezolv. Pun apoi pe forum ce-mi zic si ei...
Mersi pt sfaturi.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR