Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu,daca sunt cunoscatori in ale aviatiei,sau impatimiti de avioane(militare sau civile) pe forum,eu sunt in domeniu si vreau sa va prezint o bijuterie ruseasca de avion de vanatoare.Daca ar face rusii masini cum fac avioane... Embarassed .Oricum,sper sa va placa acest filmulet,si sa va capteze atentia,manevrele uluitoare ale pilotului rus.(bineinteles ca si avionul ii permite acest lucru)


Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sukhoi... cat? SU-27, SU-37?
Una din manevre se cheama "cobra". Americanii au la ce sa mediteze...
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
djtaotao a scris:Sukhoi... cat? SU-27, SU-37?
Una din manevre se cheama "cobra". Americanii au la ce sa mediteze...



MiG-29OVT.Este o varianta modernizata cu tractiune vectoriala.
Cobra lui Pugachev,nu este o manevra de actualitate,a fost facuta prin anii 80' cu un MiG-29 standard parca(rusii sunt experti in aviatia militara cat si cea de acrobatii).Dar totusi,in afara de Sukhoi si MiG,nu am mai vazut avioane care sa faca asa manevre,mai ales daca vorbim la fortele G care actioneaza,daca punem un avion oarecare sa incerce sa realizeze aceasta manevra,s-ar dezmembra in aer din cauza suprasarcinii.
Si sunt de acord cu vorba ta : ,,Americanii au la ce sa mediteze,, Very Happy
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
.....


Ultima modificare facuta de Sezran la Mie 12 Dec, 2007 10:20 pm
Skip ads

  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cat de meserias trebuie sa fii sa faci asa ceva?! Absolut incredibil!
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Eu am vazut live o demonstratie cu Suhoiul rusesc, am si intrat in unul. Nu sunt cunoscator al avioanelor, dar ridicarea pe verticala a unui avion mi se pare de-a dreptul incredibil si magnifica.
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
In general Cobra lui Pugachev este accesibila in primul rind avioanelor cu raportul tractiune greutate supraunitar. Initial facuta pe un SU 27, in prezent mai multe avioane (NATO inclusiv) sunt capabile de o asa manevra.

Nu uitati, va rog, de Luca Dorel un roman, cel mai bun pilot pe MIG 21 din toate timpurile.


Ultima modificare facuta de calfianu la Lun 12 Nov, 2007 10:36 pm
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
.....


Ultima modificare facuta de Sezran la Mie 12 Dec, 2007 10:21 pm
Skip ads

  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Intr-adevar este greu de spus in conditii de pace care sunt criteriile pentru a stabili ce pilot este cel mai bun.
Ca orice militar, rezultatele in misiunile indeplinite (chiar daca erau de antrenament), punctaje la trageri etc.
Eu am auzit de Luca Dorel in timpul facultatii de la un coleg care a facut un liceu militar si era foarte bine informat in legatura cu ceea ce se intampla in armata
In mitingurile aviatice la care a participa Luca Dorel storcea la maximum resursele de care dispunea MiG 21 practic facea cu un MiG 21 ceea ce alti piloti nu puteau sa faca.
E mai "usor" sa stabilesi asi in timp de razboi. Atunci ai un criteriu foarte la indemina: Nr de victorii aeriene. (Walter Nowotny, Constantin Cantacuzino, Alexandru Serbanescu ...)


Ultima modificare facuta de calfianu la Joi 01 Nov, 2007 12:39 pm
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
"Cobra" este o manevra frumoasa si am tot respectul pt. avioanele rusesti. Din pacate avionica lor lasa de dorit. Americanii nu se mai bazeaza de mult pe "dogfighting" ci pe arme "beyond visual range". Degeaba ai cel mai manevrabil avion si cel mai bun pilot daca adversarul poate sa te dea jos inainte ca tu sa il vezi. Rusii de altfel sufera si din cauza tacticii foarte rigide, avioanele (mai ales in cazul interceptarilor) sunt strict coordonate de la sol, cel mai bun exemplu fiind MiG-ul 31 de ex. (i se mai zice "racheta Patriot pilotata"). Cel mai bun ansamblu ar fi probabil un avion rusesc cu avionica israeliana si rachete americane...
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
nu-i nimic. Punem avionica israeliana pe avioane rusesti si batem orice avion american cu avionica israeliana Cool. Si dincolo si dincoace de limita vizibilitatii
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Si apropos de piloti si cifre: Erich Hartmann, 380 de victorii aeriene, Gerhard Barkhorn vreo 320. Walter Nowotny are daca vreti recordul de eficacitate, raportul victorii/iesiri cel mai bun, la 24 de ani era comandant de JG (Jagdgeschwader).
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
am vazut la un miting un mig 21 planand la 10 metrii deaupra pistei. planand la 600km'h. care e teoretic imposibil.. dar s-a putut. nu stiu cine pilota...
cat despre rusi, su37 inca nu a intrat in productie. ar fi interesant de importat fara avionica si =fara armament, le modernizeaza israelienii si sumparam armamentul din US. astfel avem un avion peste eurofighter si peste f16, pe care vor sa il cumpere romanii
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
.....


Ultima modificare facuta de Sezran la Mie 12 Dec, 2007 10:21 pm
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
".... americanii sunt de vina,
beeep in gura sa-i beeep..."

Vama Veche
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
macar sa fie eurofighter.
ca de su37 nu cred ca e cazul.
citeam totusi ca nu se va produce 37 le... deloc

cadou :

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
.....


Ultima modificare facuta de Sezran la Mie 12 Dec, 2007 10:22 pm
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nu dar stiu ce povesteau americanii de mi nu stiu cat, de elicopterul ala maaaaarree rusesc.
trageau in el cu ce aveau si cat puteau si nu avea nimic.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
.....


Ultima modificare facuta de Sezran la Mie 12 Dec, 2007 10:22 pm
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pai haideti ca vreau sa raspund si eu referitor la posturile de pe aici.

@Inginerul.Tehnica ruseasca e avansata in acest moment,noi nu avem destule cunostinte despre ea,deoarece...e numai ,,a lor,,Exemplu ar fi ,,conul de plasma,, la care lucreaza rusii,nu se stie deocamdata in ce consta aceasta tehnologie,din cate se aude este tehnologia ruseasca de stealth-invizibilitate.Singurii lor aliati cu care colaboreaza in dezvoltare sunt India si China.MiG-31 a fost conceput ca un interceptor de raza lunga,una din atributiile lui fiind ca...poate dobori sateliti Very Happy ,unde i-ar lovi grav pe americani la acest capitol.Sa nu uitam MiG-25/31(nu sunt mari diferente intre cele 2) a stabilit record de inaltime 37000m si o viteza incredibila de 3200km/h.(Un MiG-25 rusesc interceptase o data un F-18 american,dar nu a primit confirmare de a trage sau altceva).USA stiu ca a cumparat cateva MiG-29 de la tarile din Europa de Est,pt a le verifica.Referitor la tehnologia americana de invizibilitate,ea nu exista si nici nu a existat vreodata,aceasta tehnologie se bazeaza tot pe cunostintele unui rus,imi scapa numele momentan,si consta intr-o amprenta dificil de identificat pe radar. ,,Dificil,, impropriu spus,daca cunoasteti cazul unui avion american invizibil F-117,doborat in Serbia de o statie ruseasca veche P-14,dar avea un comandant f.bun

@AcidMan.Su-37 nu mai exista,deci mai mult ca sigur nu va intra in productie.Filmele care le vedeti pe youtube cu Su-37 sunt cu unul dintre cei mai bine pregatiti piloti Frolov.Au fost doar 2 Su-37 construite.Unul s-a prabusit in 2002(nu se cunosc alte informatii) iar altul a fost convertit intr-un Su-35(Acesta este tot un Su-37,dar numai ca ati vazut motoarele de la Su-37 se pot misca in orice directie,la Su-35 numai sus si jos).Su-35 fiind in productie,acesta reprezinta clar un oponent greu de invins.

@Sezran
Nici nu am putea cumpara avioane rusesti,chiar daca am vrea,facem parte din NATO si trebuie sa cumparam avioane fabricate de tarile membre,cum ar fi Suedia cu Gripenul,Eurofighter fabricat de UE si F-16...fabricat in Turcia,cu licenta USA.

@Calfianu
Nu inteleg,cum adica in prezent mai multe avioane inclusiv cele NATO sunt capabile de asa o manevra?Care dintre ele?Singurul avion care poate face Cobra si a fost exportat si in tarile comuniste din Europa a fost MiG-29(care am avut si noi 18 bucati,si inca le avem,dar acum ruginesc pe Kogalniceanu impreuna cu MiG-23 ca nu avem bani sa le intretinem).MiG-29 deocamdata mai zboara in Ungaria si Germania parca.Altele nu mai exista.Iar Su-21 nu exista,poate Su-22(asemanator cu MiG-21).Pe Luca Dorel il cunosc,de la Borcea(baza militara) a fost un pilot extrordinar,singurul care a reusit record de viteza minima : 210km/h.Uimitor...


Fortele aeriene ruse,sunt numarul 1 in lume,referitor la tehnologie,americanii mediteaza deocamdata,F-22 nu este nici invizibil si nu e un avion de temut,si are un pret de export....avionul lor de linie este F-16 si F-15,primul nu reprezinta nici-o amenintare,ba chiar,e batran,dar F-15 in schimb a fost avionul lor de baza si cel mai bun construit de catre USA....Americanii cumpara inclusiv rachete rusesti pentru lansare de sateliti si alte navete NASA,deci nu e o surpriza.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR