Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • ibis00

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.3CDTI 75CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

Sa vedeti cum am rezolvat. Poate ajuta si pentru alti in aceeasi situatie.

Am sunat la Opel Asistenta (masina e in garantie) si am intrebat ce pot face in situatia aceasta. Au spus ca imi trimit o platforma si ca transportul e gratuit pana la primul service sau pana acasa. Si au lasat de inteles ca pot face un ocol pe la politie dar ca trebuie sa platesc timpul de asteptare acolo - 30RON/ora. Am zis ok.

Asa ca avenit ACR-ul (cu ei are Opel contract de asistenta) si am mers la politie. Noroc ca nu am pierdut pe acolo decat o ora si un sfert. ACR-ul m-a taxat si cu drumul pana la Politie + stationarea si a zis ca intr-adevar drumul la service e gratuit. A costat deci vreo 60RON toata tarasenia (o ora asteptare si 10km transport a 3RON/km) . Am dus masina la Gara de Nord si am lasat-o acolo (veti vedea de ce).

Inainte sa chem ACR-ul, am dat telefoane la service sa vad unde o pot duce. Din pacate, la GTT (despre care am auzit mai putine lucruri urate) au zis ca o pot repara undeva pe la sfarsitul lui Februarie inceputul lui Martie pentru ca sunt foarte aglomerati. Cum nu am avut nici un fel de pile pe acolo, am lasat-o balta. Am dat telefon la Radacini (de unde am luat-o) si mi-au zis cam la fel.

In disperare de cauza, m-am gandit la o solutie alternativa: am sunat la opel Targoviste (multumesc ideilor de pe forum) asa ca m-am decis sa o duc acolo. Am luat legatura cu un asigurator BCR din Targoviste si am intrebat daca imi poate deconta transportul pana la Targoviste. A zis ca daca nu am domiciliul acolo nu poate.

Asa ca am vorbit cu o platforma (o firma particulara) si am stabilit sa mi-o duca si sa imi completeze factura ca si cum ar fi transportat-o in Bucuresti in ziua accidentului. Zis si facut. Am plecat vineri la 7 dimineata. Mi-a luat 400RON pana la Targoviste - putin mai mult decat ar fi trebuit dar ... asta e: o mana spala pe alta. Am lasat-o la service-ul Opel de acolo. Apoi m-am dus imediat la agentul de asigurari cu care am vorbit si mi-a facut dosar de dauna. Si m-am si intors la serviciu in Bucuresti pana in 12:30.

Agentul de asigurari s-a uitat lung la factura de transport si a promis ca va face tot posibilul sa o deconteze. Ramane de vazut.

Service-ul de acolo mi-au spus ca va fi gata in maxim o luna. Sper sa fie asa. Daca o iau inainte se sarbatori sunt multumit. Baieti pareau destul de relaxati si amabili.

Sunt curios acum sa vad cum o sa mearga treaba. Apropo de ce spunea grigs mai sus: politia mi-a dat amenda ca am dat peste stalp. Si mi-au mai spus ca au fost mai multe masini care au lovit acel stalp si ca e ciudat ca pe carosabil (asta nu i-a impiedicat sa ma amendeze).

Cat despre cei din Tirgoviste, spre deosebire de service-urile din Buc, cel putin au fost amabili si mi-au dat de inteles ca fac tot posibilul sa ma ajute. Am vazut o gramada de masini noi la ei in curte, si banuiesc ca pentru cei care vor sa cumpere o masina si sa nu vor sa astepte atat de mult pana vine ar merita sa dea un telefon si la ei.

Cat despre service, ramane de vazut cum va iesi masina. Va mai povestesc dupa ce o ridic. Oricum aveam de gand sa fac revizia tot la ei (tot idei luate de pe forum Wink).

Multumesc pentru cei care mi-au raspuns si mi-au mai dat idei.

Ibis
Skip ads

  • i0nutz83

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Targoviste
  • Masina: Corsa Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@ibis: o alegere buna, oamenii sunt destul de seriosi.
Daca vrei sa stii cum merg lucrurile si cand anume va intra/iesi masina ta din service, te pot tine la curent. Eu o sa fac ceva drumuri pe la reprezentanta in saptamanile care vin, am de pus un scut, de inlocuit un cd player, etc.
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
crilups a scris:Ei sunt obligati sa-ti faca rost de o alta masina modelul tau. Merg ei la Opel si rezolva tot. Asa ca linisteste-te, dc ai casco e ok. Vb cu ei si vezi cum se face sa-ti dea alta masina. Cunosc oameni care au patit asta si eu rezolvat problema cum ti-am descris mai sus.


Nu e nimeni obligat sa iti dea alta masina pe dauna totala. In contractul de asigurare se specifica clar cat primesti pe masina in caz de dauna totala. Primesti un procent din suma asigurata, care nu este 100%. Si nu il primeste cel ce foloseste masina ci firma de leasing. Iar firma de leasing iti poate da o masina noua la schimb, dar iti ia in calcul numai avansul platit si e posibil ca avansul sa il retina ei pentru diferenta intre suma platita de asigurari si pretul real al masinii (depinde ce prevede constractul de leasing pentru astfel de situatii). Deci oricum o dai, omul isi cam ia adio de la banii platiti pana la momentul de fata.
  • Raiden28

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2007

  • Mesaj Privat
bai frate, au dat belele peste mine, la nici o saptamana de prima belea azi a doua, mai serioasa, a intrat un cretin in mine, eu aveam prioritate ala se uita prin copaci....rezultat, portiera si aripa spate zgariate si infundate - imi vine sa plang de nervi - acuma vine intrebarea, oare pot sa fac reparatiile pe casco meu (ptr. prima belea) si pe rca-ul lui (beleaua de azi) la acelasi service? si ce ma sfatuiti sa fac, sa o duc la g&p iasi de unde am luat-o sau sa aleg alt service, mai stiti vreun service de doamne ajuta prin zona moldovei?
Skip ads

  • razvanc

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
eu zic ca cei care au lovit "buburuza" nu mai au ce cauta pe forum. nu mai zic daca ai si dat-o pe mana altuia (alteia)... Laughing
a venit salariul de la inceput de noiembrie?
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
razvanc a scris:eu zic ca cei care au lovit "buburuza" nu mai au ce cauta pe forum. nu mai zic daca ai si dat-o pe mana altuia (alteia)... Laughing
a venit salariul de la inceput de noiembrie?


mai bine ii si impusti Smile poate e mai bine asa
  • Fiend

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2006

  • Mesaj Privat
In cazul acesta poate ar trebui dat pe la ziar sau ceva facut un articol in care se sa povesteasca putin cum stau lucrurile cu leasing-ul care este o prostie pentru o persoana fizica. Este o bataie de joc cu fata de masina.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai au spus si altii...
Un avocat bun si care a mai avut asa procese cistigate, dat in judecata si cu avocatul faci la modul : tu banii pe masina (asta neaparat ca altfel nu vede nimic) si daunele morale etc... le are el. Iei si haina de pe el, fara mila, executor judecatoresc ... de cele mai multe ori se ajunge la intelegere... trebuia sa te dai cu capul de stilp putin singe si certificate ML la greu...asta este : totul se plateste si fara lacrimi ca e mama bolnava, mor copilasii de foame... In tari mai "comuniste" ca noi, de genul SUA, Canada ala facea pirnaie de se satura si platea ultimul fir de par alb aparut.
Cauta un avocat TARE ! Nu te mai smiorcai atit, fii BARBAT !
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Super tare topicul. Ar trebui sa ii schimbi denumirea in ceva mai concludent. Inca o data se demonstreaza ca tara asta e de tot rahatul si ca suntem bataia de joc a tuturor. Si eu sustin ideea cu avocatul. Dar daca nu te superi, nu ne zici si nou ce zice in contractul de leasing in caz de dauna totala?
  • ibis00

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.3CDTI 75CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut din nou,

Sa va spun cum s-a terminat. Desi initial cei din Targoviste au spus ca masina va fi gata in 3-4 saptamani, m-au sunat in a doua saptamana ca masina este gata. Asa ca m-am dus sa o iau.

M-am dus la prima ora la service - mi-au dat deviz-ul (si ar fi trebuit sa imi dea si factura - dar au uitat) cu care am mers la asigurator. Valoare devizului - 5200RON - bara, 2 radiatoare, traversa de la radiatoare si alte maruntisuri.

Asiguratorul a verificat toate elementele din deviz si a scris acceptul de plata. Cu acesta m-am intors la service ca sa termin cu hartiile. Acolo insa mi-au spus ca asiguratorul nu a fost de acord cu toata suma si o diferenta mica (cca 20RON) trebuie sa o platesc eu pt ca apare pe acceptul de plata ca "deseuri". Nemaidorind sa ma complic cu discutii inutile i-am platit si mi-am luat masina. Ajungand din nou la asigurator (ca sa duc factura pe care au uitat sa mi-o dea initial), acesta mi-a spus ca acele deseuri nu trebuiau platite de mine si s-a certat cu service-ul pe tema asta (teoretic service-ul recupereaza niste bani din piesele schimbate si exact asta insemna acele deseuri).

Bineinteles ca a trebuit sa reintregesc polita de asigurare si tinand cont de valoarea reparatiei si de perioada pana la expierarea politei (vreo 6 luni) au calculat ca mai trebuie sa dau 160RON.

Despre reparatie, pot sa spun ca nu e chiar o opera de arta: in soare, bara are o usoara nuanta albastrie (masina fiind argintie) si de asemeni nu se lipeste perfect de caroserie (dar nici cand am luat masina nu venea perfect - mic defect de fabricatie).

Dar compenseaza faptul ca au facut-o in o saptamana jumate, ceea ce in Bucuresti nu cred ca ma descurcam (mai ales ca nu cunosc pe nimeni la service-urile Opel de aici).

Daca nu ar fi fost chestia aceasta cu radiatoarele sparte (si care era interpretabila dpdv al garantiei masinii) as fi reparat-o la un service obisnuit si imi recuperam banii ulterior de la asigurator. Dar nu am vrut sa ma risc cu garantia.

Daca ar fi sa dau o nota service-ul, as zice ca au 10+ pentru rapiditate si un 8 pentru calitatea lucrarii.

Am totusi o intrebare: asiguratorul a fost de acord cu 2 plati - una pentru service si una catre mine pentru a deconta factura de transport pe platforma. Din esperienta voastra, in cat timp vin banii de firma de asigurare? Daca nu au venit in 2 saptamani, trebuie sa imi fac griji?

Multumesc.

Numai bine si drumuri fara evenimente neplacute.

Ibis
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
tocmai mi-am facut full casco-----VANDALISM -ul este unul din articolele din cadrul politei pt care platesc 541 euro anual!deci posibil sa se poate despagubi
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ieri am gasit masina avariata in parcare, nu este grav dar din pacate e de service. Masina este in garantie si e asigurata casco, problema este ca avaria consta in zgarierea oglinzii dreapta (este vopseaua luata deci trebuie vopsita), manerul de la usa din spate zgariat si trebuie si asta vopsit, la roata din spate unde se formeaza aripa este un pic deformata si zgariata. Din ce banuiesc eu trebuie sa o fac la dealer deoarece daca nu o fac acolo risc sa pierd garantia la tabla si vopsea, o alta problema ar fi ca avaria nu stiu daca depaseste o suma destul de mare iar din ce am inteles eu daca nu ai avarii mai mari de 100 euro o suporti din buzunarul propriu. Acum am gandesc ca daca masina nu depaseste o suma mare nu se merita sa sparg casco (ma refer la o suma de 400 lei), dar avand in vedere ca trebuie sa o fac la dealer aici se cam schimba treaba deoarece aia au niste pretul de poveste. Voi ce parere aveti ati fost intr-o situatie similara ....si daca ati fost ce ati facut?
Skip ads

  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Din ce spui tu cred ca e peste 400 ron dauna.Macar du-te la dealer sa intrebi.
  • corsamare

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Noi am avut o ciupitura (de piatra) pe portiera stanga spate si o urma (zgarietura si un pic deformat plasticul) la spoilerul spate (proptit "usor" un berbec in parcare) Ambele reparatii (cu vopsire completa atat a portierei cat si a spoilerului au costat aproape 1000 lei (din care 370= franciza de 100 euro, la noi)
Daca nu se specifica in contract vreo reducere la prima daca nu-ti plateste dauna, nu cred ca e cazul sa-i menajezi (ca doar de-aia platesc peste 2800 de lei pe an!)
Bafta! (Ca ghinion am avut deja!)
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc, deja am vorbit la casco deoarece mai multa lume mi-a zis ca desi nu e mare lucru o sa imi ceara cel putin 1000 lei, asa ca ma duc la casco.
  • Fialdo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
vei fi putin surprins cand vei vedea cat va costa....
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Mai surprins am fost cand m-au programat in service, adica pe 29 octombrie (peste 2 luni) noroc ca pot circula cu ea.
  • mihail.dragoi

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
mai tre sa iei in calcul o chestiune - faptul ca daca o faci pe casco o sa iti mareasca prima anul viitor cand iti faci casco...

si de aici incurcate sunt caile domnului - ca se pun intrebari de genul:" dauna a depasit cat ai platit intr-un an pe casco?" daca da - atunci iti creste simtitor prima. daca nu - nu stiu...

io va zic ca sunt patit - dupa o dauna pe casco de 10.000 lei - mi-a marit casco cu 300 de eur pe an...

si in pretul asta a intrat toata fata (bara era crapata, farurile - ca aveau urechile de plastic rupte ca ele saracele erau ok) capota (ca era varful putin indoit - vre-o 2 cm) si o aripa dreapta fata. si pentru asta si manopera m-o ars la preturi - de fapt pe asigurari nu pe mine.

va zic io - scot acu masini ieftine si se bazeaza pe faptul ca iti faci casco si ca tot de la ei tre sa iei asa ca vand piesele la preturi de te ia gaia...
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
UP
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR