Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • xpander

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am deschis aceasta discutie in ideea de a afla care sunt componentele bordului, etc. care vibreaza la vectra B cand e masina putin subturata sau pe piatra cubica .... denivelari, etc, si in ideea de a rezolva aceste probleme.O sa incep eu cu ce am depistat la mine deocamdata.grilajul pe unde intra aerul de pe bord (sub parbriz) ... vibreaza, nu constant...dar scoate uneori niste zgomote.rezolvarea ar fi demontarea lui si lipirea pe spate a unor bucati de banda dublu adeziva putin mai groasa ... sau cu niste silicon pus ca o garnitura.nu am rezolvat inca problema asta deoarece nu am aflat inca cum se demonteaza si nu vreau sa trag de el aiurea. Alta vibratie care la mine aparea la turatii joase era la masca cu butoanele pt geamuri ... vibra usor.asta am rezolvat-o cu niste silicon negru pus sub forma unor picioruse pe sparele ei in colturi pe care se sprijina si acum nu mai vibreaza.mai e ceva care vibreaza (cel mai tare) dar inca nu am reusit sa depistez ce este si care e rezolvarea si de fiecare data cand merg pe piatra cubica sau drumuri pe care vibreaza sunt atent sa vad de unde vine zgomotul si pun mana pe diferite parti ale bordului,etc, sa vad daca se opreste ..... inca nu s-a oprit deci trebuie sa mai merg pe piatra cubica. Cunosc multe persoane care nu sunt deranjate de aceste zgomote ... dar pe mine pur si simplu ma scot din sarite ... nu stiu de ce Smile daca are cineva sugestii,rezolvari, etc. este rugat sa posteze aici.

Va salut.
Skip ads

  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Referitor la grilajul pe unde iti intra aerul pt parbriz,poti sa tragi de el pentru ca numai asa il poti demonta si sub el ai sa gasesti trei suruburi cu cap torx(nu mai stiu de cat era capul), care si la mine erau slabite,care probabil o sa trebuiasca sa le strangi.Deci inainte de a demonta ,asigura-te ca ai chei cu cap torx. Bafta
  • xpander

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@ pam

multumesc pt informatii.am chei cu cap torx deci nu e asta o problema.o sa ma apuc de treaba cat mai rpd posibil.
astept in continuare informatii,etc.
  • bbubba2424

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare: de ce la relantiu scade si creste la loc turatia dar nu tot timpul?!
Skip ads

  • xpander

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
sincer nu stiu sa iti raspund dar nu are nici o legatura cu subiectul discutat in acest topic. te rog citeste regulamentul si nu mai posta aiurea.expune-ti problema la "probleme tehnice" impreuna cu mai multe date despre masina (tip masina, tip motor etc.).
  • Sso1079

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Recent mi-au aparut si mie, """"celebrele"""" din cate vad, scartaituri, greierasi, zgomote ciudate in habitaclu.
La fel si la grila pe unde vine aerul catre parbriz. Am scos-o mai demult, o singura data cu o surubelnitza subtire, invelita intr-o bucata de material textil subtire, pt a nu """jena""" bordul. M-am gandit si eu sa pun ceva, si am gasit un fel de """burete"", adeziv pe una din parti. Zilele astea ma ocup.
La fel mai am un zgomot ciudat in usa (capacul) de la torpedou, doar cand e inchis si motorul la relanti. Daca il deschid, nu mai face, sau daca turez un pic, zgomotul dispare. Nu am reusit sa-l identific 100% si sa gasesc rezolvarea. Poate stie cineva.
Mai am zgomote ciudate in portierele fata (doar din cand in cand), pe interior, desi le-am dat jos capitonajul si am lipit pe acea folie care e pe portiera acelasi tip de burete cu adeziv (chiar am suprapus cateva bucati, pentru grosime), dar tot face...... Poate stie cineva vreo rezolvare.

Numa bine
  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
si eu am un hatchback si pot numara aceleasi probleme pe care le ai , ash vrea si eu sa scap de ele dar nush cum , cei drept si caroseria cam lucreaza Razz
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ati observat cumva de cand a dat frigul ca vibreaza plasticele mai urat, cel putin dimineata?
Skip ads

  • adrian_c

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pai cred si eu, cel putin la mine la dieselar clantzane motorul dimineata de parca mesteca suruburi Smile

Pana acum am pe lista: scartait scaune (in curs de anihilare), cate un greier in fiecare parasolar (unul anihilat, altul nu a mai zis nimic de vreo luna), ocazional inca un greiere in portiera stanga spate si inca o vibratie destul de enervanta in bord/torpedou/magazia de CD-uri. N stiu la alte vectre cum o fi dar la mine suspensia e tare rau - practic se simte orice pietricica de pe drum. Cand o sa dispun de finante o sa pun neaparat niste amortizoare pe ulei. Pana atunci denivelarile/gropile oricat de mici si vibratiile motorului (destul de serioase si astea) hranesc greierii Sad

OFFTOPIC: denisCT, foarte tare semnatura ta. Nu inteleg de ce nu ii amendeaza nimeni. Ba inca apar tot mai multi si ai ocazia sa admiri proiectoare in toate culorile curcubeului.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
La mine cand merge ventilatorul pe treapta 9 imi fluiera prin grila din stanga de parca e porumboiu in anii lui de glorie. Trebuie sa desfac sa vad daca nu cumva a pus fostul proprietar vreun fluier acolo.
  • Zmeutzu

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu ceva greierasi, dar cel mai enervant deja nu mai e greieras manifetandu-se sub forma unor batai in zona airbag-ului pasager (ca si cum ar fi o cutie de plastic desprinsa in bord). Acum problema e urmatoarea: cum desfac protectia aceea de la bord fara a o deteriora si fara sa risc sa ma plesneasca airbag-ul peste fata Very Happy ?
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
adrian_c cum ai scapat de greierul de parasolar? Si la mine se aude si banuiesc ca ar fi cam la fel desi e alt model de masina
Skip ads

  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
@Zmeutzu : presupun ca ai vectra b. Ca sa scoti ''capacul'' airbagului dai jos torpedoul (4 suruburi - 2 in interior ,2 exterior mai in spate), apoi o sa vezi 3 sau 4 suruburi sub acel capac, le desfaci si misti capacul in dreapta ca sa iasa din niste ghidaje.
Nu imi mai amintesc bine dar cred ca trebuie sa dai si gura de ventilatie din dreapta jos(un surub in gura de ventilatie,si parca 2 in partea de jos)
Teoretic nu ar trebui sa-ti ia mai mult de 15 min max.
Bafta!
  • adrian_c

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
denisCT a scris:adrian_c cum ai scapat de greierul de parasolar? Si la mine se aude si banuiesc ca ar fi cam la fel desi e alt model de masina


In parasolarul de la sofer aveam capacul de plastic de deasupra oglinzii cu o balama rupta, marginea respectiva fiind in felul asta libera sa vibreze. I-am refacut balamaua lipind o pana mica de lemn (dintr-un bat de chibrit).

In parasolarul celalalt am avut un greiere mai dracos si destul de galagios care parea sa vina de undeva din plafon. Am analizat parasolarul si nu am gasit nimic; l-as fi vanat si-n gaura de sarpe Smile dar nu l-am mai auzit de vreo doua luni.
  • bodobob

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
adrian, pe ala din portiera cum l-ai rezolvat?
  • adrian_c

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
As vrea sa pot sa-ti raspund clar insa adevarul e ca dupa ce am desfacut de vreo 5 ori fata de usa si am reusit in sfarsit sa rezolv inchiderea centralizata pe usa aia, greierul a disparut Very Happy
Din cate observ cam asta le e soarta...apar, canta 1-2-3 saptamani dupa care dispar de la sine. Tot secretul e sa ii zdruncini prin gropi si denivelari, cu alte cuvinte sa-i omori Smile
  • catalinb

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
denisCT a scris:Ati observat cumva de cand a dat frigul ca vibreaza plasticele mai urat, cel putin dimineata?

Dimineata face asa deoarece incep sa se dilate toate plasticele de acolo sub actiunea aerului cald pe care-l baga masina. Incearca si invers.......cand e cald in masina da-o un pic pe rece sa vezi ce trozneste din nou....de ti-e mai mare dragul. La mine asa face..... Evil or Very Mad
  • Merenork

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am o Vectra B 2.0DTI din 2001 si ma deranjeaza foarte tare zgomotul care il produce (nush ce pe la spate) doar cand drumul e putin cu gropi sau denivelat si se misca masina.
suspensiile, amortizoarele, bucse si toate astea sunt schimbate acum un an si nu cred ca ar crea probleme.
Am mai vorbit cu cateva persoane si mi s-a spus ca ar putea fi bara de torsiune altele ca ar putea fi amortizoarele de la haion... va ros ajutati-ma ca deja ma streseaza trancaneala pe care o produce... e ca si cum ai bate intr-o galeata de plastic. Evil or Very Mad

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Bre, eu zic sa reverifici bucsile de la tendoane.
  • Merenork

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
pai care sunt bucsele alea...? care tendoane?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR