Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Petrecila..vad ca esti foarte "suparat" pe tutun desi esti fumator.. Foarte bine.. Dar chestia asta cu boala...ai si nu ai dreptate... Exemplu real,din viata de zi cu zi : bunicul meu a fumat timp de 50 si ceva de ani cam 2 pachete de Carpati/zi... La un moment dat s-a dus la medic pentru ca se simtea rau si doctorul i-a zis ca daca mai fumeaza o sa moara in curand...Din momentul in care a iesit din cabinet nu a mai pus gura pe tigare..Deci se poate... Asta nu e o poveste spusa doar ca sa am argument sa te contrazic (si nici nu vreau neaparat sa te contrazic)...e doar o poveste adevarata care se bate cap-in-cap cu cele spuse de tine mai sus legat de boala.. Sunt de acord ca cu cat fumezi mai mult timp cu atat renunti mai greu...dar parerea mea este ca cel mai greu scapi nu de nevoia(pofta) de a fuma o tigara ci de obiceiul acesta..
Skip ads

  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Perfect de acord cu tine.Nu exista boli ci exista bolnavi.De fapt daca ai inceput sa fumezi nu inseamna ca maine te-ai si imbolnavit.Eu voiam sa arat ca dependenta este de fapt cheia si lacatul si nu nicotina in sine cu toate ca ea este responsabila in principal de dependenta.Organismul se adapteaza din mers cu acest excitant in speta nervos si apoi nu mai recunoaste starea initiala care este cea corecta. Din pacate efectele sunt pe termen lung si ce este mai tragic ele sunt de multe ori ireversibile.Bunicul tau a avut un organism sanatos care s-a adaptat la nicotina iar sistemul lui imunitar a tinut in frau bolile.Dar nu toti avem aceasta sansa.Caci daca ar fi vorba numai de nicotina treaca- mearga dar bunicul tau sigur nu manca E-uri din toate prostiile si era poate propriul lui sef. Vreau sa zic ca toti factorii de stres suprapusi fumatului fac ca riscurile de boli sa creasca exponential.Traim alte vremuri.insa DEPENDENTA INVINGE TOATE OBSTACOLELE!
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Desi nu sunt fumator, mi-am adus aminte de un banc de profil:
Doctorul: - Fumati domnule?
Pacientul: - Nu domn doctor, nu fumez.
Doctorul: - Pacat, aveam de gand sa va interzic acest lucru.
Twisted Evil Twisted Evil
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@dyS din pacate banc sau nu in realitate cam asta fac.Doar cand ajungi la ananghie iau ei ceva masuri si atunci ca sa trateze daca mai pot bolile asociate fumatului. Eu insa vreau sa trateze DEPENDENTA.Aici ei dau din umeri si zic VOINTA.Vedeti deja intram intr-un cerc vicios. Pana la urma tot tu ca persoana decizi in functie cat de aproape iti este sfarsitul.Dumnezeu si doctorul incearca sa mai salveze iar popa rezolva.Din cate am mai citit exista un medicament pe la americani dar care are traba cu neuropsihiatria el se numeste ZYBAN insa nu merge la toata lumea si este destul de scump.Asta merge pe principiul unde dai si unde crapa.Dar mai bine sa evitam si sa incercam totusi vointa macar ca uneori suntem fortati iremediabil.Si cu asta teoria mea s-a terminat.Va doresc sanatate si felicitari inca odata celor care au lasat macar temporar fumatul!
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
eu unul nu stiu daca as putea fi considerat un adevarat fumator: fumez din liceu (acum am 33 de ani) si 3 ani de zile am fost chiar angajat la o multinationala care fabrica tigari. Acolo politica era ca poti fuma cat vrei, ce vrei, atata timp cat nu scoti nici macar un muc de tigara pe poarta.
Adica aveam tigari la discretie. Si fumam! Aveam un borcan de "Completta" pe care il umpleam cu tigari de pe linie. Pana intr-o zi cand am observat ca borcanul pe care il umplusem cu o zi inainte mai avea doar 2 tigari...Atunci m-am cam speriat sincer sa fiu si am zis ca gata, nu mai fumez!
Ce m-a convins a fost si faptul ca am aflat ce se pune in tigari...Stati "linistiti", nu va otravesc mai mult decat gudronul insusi.
Se pun substante bronho-dilatatoare, care au ca scop imbunatatirea senzatiei pe care o are un fumator cand trage tutunul in piept. Adica va dilata si cele mai mici cotloane ale plamanului pentru ca nicotina sa ajunga cat mai repede in sange. Problema este ca gudronul ramane acolo si cu timpul infunda aceste bronhii si respiratia devine din ce in ce mai greoiae.
Cam asta este una din marile diferente intre Carpatii nostrii traditionali si un Kent. Ma rog, si tutunul folosit si tehnologia, dar asta-i alta poveste!

Totusi mai fumez: 2-3 poate 5 tigari...pe an...cu diverse ocazii, cand am chef sa simt putin tutun in plamani.
  • rapiduletul

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si eu fac parte din clubul "fostilor". Am fumat din anul 1990 si pana pe 27.01.2006 ora 19:30. Terminasem garda la munca si am constatat ca era ultima tigara in pachet. Si am hotarat ca aceea sa fie ultima. Si a fost. Am rezistat primele 6 luni, ca multi dintre cei care s-au lasat, cu dulciuri, seminte, alune etc. Dupa cele 6 luni am observat ca am "luat" 16 kg. Deja incepusem sa nu ma mai simt confortabil. Si atunci am trecut la un alt substitut al tigarilor, substitut pe care-l mai folosesc si azi. El se numeste SCOBITOARE. Ieftina, la indemana tuturor, si cel mai important NU E NOCIVA! Acum 3-4 saptamani mi-am facut analizele (datorita unor "semne" ciudate). Si am constatat ca sunt aproape de a deveni cardiac. Sunt hipertensiv si ma lupt cu colesterolul. In curand urmeaza sa ajung si la un cardiolog. Acum, dupa aproape 2 ani de cand m-am lasat de fumat, ma intreb : oare era mai bine sa nu ma fi lasat de fumat ? Atunci nu aveam nici o problema, si va spun cu mana pe inima ca atunci cand m-am lasat fumam in medie 2,5 pachete de tigari pe zi, si asta dura de cel putin 10 ani. Si nu, nu aveam nici o problema, nici financiara si nici de alta natura. Toata lumea mi-a spus acum ca dusmanul principal e grasimea. M-am hotarat sa-mi fac analizele dupa o discutie cu Eduard33, dupa ce mi-a povestit cum a ajuns in situatia grea prin care a trecut. Acum nu mai lupt cu tigarile, ci cu kilogramele si mancarea. Am 1.78 si 96 kg.


Ultima modificare facuta de rapiduletul la Mie 07 Nov, 2007 2:40 pm
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
De o luna jumatate sunt si eu in club Smile

Am fumat de la 16 ani, iar in ultimii 3-4 ani ma invarteam in jurul a doua pachete pe zi. In plus de asta ma si ingrasasem pentru ca in ultimii 2 ani am avut doar job de birou. Scari mai greu de urcat, oboseala instant la efort, asta pe fondul unui job destul de stresant si a diferitelor probleme medicale, cu inima, tensiunea, stomacul.

Am pus capat fumatului brusc, atunci cand am constatat a mia oara ca nu mai sunt absolut deloc in forma, ca respir greu si ma oxigenez prost. Pentru a rezista tentatiei tigarilor, am incercat si am si reusit cred sa-mi provoc un reflex de dispret catre ele, astfel incat nu am simtit pofta mult timp. Acum as mai trage cate un fum cand ma enervez, dar ma calmez imediat, amintindu-mi ce senzatii incercam.

De cand m-am lasat de fumat am inceput si sa slabesc. Respirand mai usor, ma misc mai usor si mai mult fara sa simt oboseala. De la 115 kg am ajuns la 105 in cam 40 de zile, doar cu un regim usor. Mai nou , am inceput si sa fac miscare, renovandu-mi apartamentul de la 0 (gletuit, placat, etc), si ma bucur ca am putere de munca si nu mai obosesc si transpir imediat, mai ales cand sunt nevoit sa urc pana la 4 pe scari cu cate un sac-doi de material in spate (25-40kg), si asta de cateva ori una dupa-alta.

Ce am mai observat de cand m-am lasat de fumat este ca mi s-au potentat mirosul si gustul (atrofiate de cele 40 de tigari pe zi), ca am un somn mult mai calm si mai odihnitor, ca nu mai ametesc, si ca puseurile de tensiune pe care le aveam au disparut.

Daca vreti sa va lasati de fumat faceti-o, nu va fie frica de kilogramele in plus. Daca corelezi momentul lasatului de fumat cu o usoara cura, nu este nici o problema din acest punct de vedere.
  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salut
eeeeeeeeeeee IO am vreo 7 ani 6 luni si 6 zile(am ales o date special sa imi aduc aminte de ea 1 mai 2000)nu am pus 1 kg in plus , iar metoda folosita de mine a fost ,,gata nu mai fumez si gata a fost,, brusc fara compromisuri(bagam cam 15-20 tigari pe zi)
th
Skip ads

  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
http://www.220.ro/Pentru_fumatori-34257.html
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
M`am alaturat si eu clubului. Very Happy Am aproape 2 saptamani de cand n`am mai pus canceroasa in gura. Stiu ca nu pare mult, dar deja incep sa simt beneficiile: respir mult mai usor, bani mai multi, ocupatii mai diverse, mai multa pofta de viata, mai multa energie.
M`am apucat de fumat pe la 14 ani, iar in ultima perioada ajunsesem la 1 pachet pe zi.
Cum m`am lasat.....am desfacut ultimul pachet de tigari, am fumat una si dupa aia l`am aruncat la gunoi....si asta a fost. Trebuia sa fac asta; daca il pastram, fumam in continuare. Asa stiu ca n`am tigari si nu mai fumez. Very Happy
Pana acuma, nu prea m`a incercat pofta; recunosc ca inca ma mai gandesc la tigari cel putin o data pe zi, dar ma iau cu altceva si uit repede. Cand trec pe langa un grup de fumatori si le inspir fumul, parca deja ma irita pe gat.
In concluzie, e muuult mai bine ca inainte, cu exceptia unei stari de usoara irascibilitate care spre ca va trece cu timpul.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Boogie a scris:http://www.220.ro/Pentru_fumatori-34257.html


Nu contest faptul ca tigara innegreste plamanii, dar fumul pe care in trage un fumator este si eliminat in decurs de cateva secunde, pe cand in filmuletul ala el este absorbit in totalitate de apa.
Si apoi, un fumator care arde 20 buc pe zi, inseamna ca in 20 de zile moare? Nu prea cred...
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Imi pare rau ca trebuie sa reinviez un topic adormit, dar nu am vrut sa mai deschid un altul pe aceeasi tema. Citind pe NET, hopa ca chinezii de vreo doi ani cica au o inventie: tigara electronica. Parerile sunt foarte impartite, chiar si in randul unor fumatori. In afara de pretul destul de piperat totusi nu m-as da deoparte de la tentatia de a incerca. Eu inca nu am lasat fumatul. Reclama acestui produs este atat de bine ticluita incat cam rastoarna si pe cei mai pesimisti. De aia vin si intreb pe acest forum, daca exista fumatori inveterati care AU LUAT acest produs si daca au o parere absolut sincera si obiectiva. Citesc ca prostul reclamele lor si nu prea gasesc argumente chiar contra in afara de pretul speculativ.

Rog nefumatorii sa se abtina de la sfaturi, comentarii sau pareri. Nu ma intereseaza (sunt prea mancat ca sa mai inghit "argumente savante").
Skip ads

  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
am facut 2 ani si vreo 2 luni de cand m-am lasat Smile.
nu am cuvinte sa va spun cat de multumit sunt de decizia care am luat-o.
fara sa iau nimic.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Fumator inrait, fumez din placere, aprox. 2pachete/zi si nelipsita cafea, mai ales dimineata.
Caut sa fumez cele mai tari tigari, intr-un timp fumam Gitanes, erau asa de tari ca practic iti blocau respiratia la primul fum inhalat, apoi devenea obisnuita, am renuntat la ele, de fapt nu am mai gasit.
Acum cand simt nevoia de tigari tari, fumez tigari de foi, trabuc,etc., si ma gandesc cu groaza daca ar fi sa renunt la fumat, voi mai adauga la cele 104kg altele, asta deoarece eu cam asimilez ff mult, iar in lipsa tigarii zilnice, voi rontai diverse chestii, saratele, alune, ciocolata, pe care le consum si acum, dar probabil ca dupa renuntarea la fumat cantitatile vor creste.
Despre tigarea electronica am auzit si am citit, ma batea gandul la o incercare, dar nu stiu daca a reusit cineva sa renunte la fumat cu ajutorul acestui dispozitiv.
Astept si eu sa vad ceva reactii pozitive in urma folosirii cigatronic-ului.
Felicitari celor ce-au reusit sa abandoneze tutunul.
  • deleted-21402

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
G_S_C a scris:Despre tigarea electronica am auzit si am citit, ma batea gandul la o incercare, dar nu stiu daca a reusit cineva sa renunte la fumat cu ajutorul acestui dispozitiv.
Astept si eu sa vad ceva reactii pozitive in urma folosirii cigatronic-ului.

Subscriu si eu aici.
Sunt de parere ca e o inventie prea actuala ca sa se vada adevaratele efecte pozitive ale acesteia. In plus avem si noi o demnitate totusi.... tigara electronica... eu mai mult m-as amuza la vederea unui individ care trage insetat din tigara electronica. (de ce oare cei care sunt alcoolici nu-l substituie cu simpla apa...ar fi usor, nu. Cum poti sa-i dai unui betiv apa in locul alcoolului si unui fumator inrait abur ca inlocuitor al fumului de tigara. Bine, bine o sa spuneti dar cu gestul de a tine o tigara in mana ?!.... aici lasati si voi imaginatia sa zboare si tineti si altceva Embarassed )

Cat priveste lasarea de fumat, eu consider ca este cel mai usor lucru!
Pana acum eu m-am lasat de 39 de ori ..... o data cateva ore, alta data o zi si tot asa.
Acum a 40 oara imi este greu pot spune dar am 2 saptamani de cand nu am mai pus tigara in gura, ma simt foarte bine, am o usoara senzatie de foame dar o stapanesc ...usoare probleme cu irascibilitatea pot adauga.

Ca tot vorbea cineva acum vreo 2 ani pe acest thead de alcoolici anonimi n-as vrea sa ajung pana acolo asa ca o sa-mi dau numele si niste date: Daniel Voinea, am 29 ani si fumez de la 16, na! Laughing
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Din ciclul "poimaine or fi 3 zile de cand nu mai fumez" Laughing



http://www.haqur.com/script/SmokeFree/
  • deleted-21402

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Foarte tareeeee! Imi place.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
eu incerc sa ma apuc de fumat....dar nu imi iese...nu ma prinde 'microbul'...
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
indy lasa-o asa.
nu te apuca , o sa iti para rau.
crede-ma
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Da,e boala grea mai ales cand fumezi de la o varsta frageda si te antrenezi 14 ani ajungand la performanta de 2 pachete pe zi.....pot sa spun ca ma numar din fericire printre norocosii care au reusit sa se lase (in martie implinesc trei ani) si consider ca e o foarte mare realizare din viata mea ,la timpul care a trecut nu mai poate fi vorba de dependenta dar un fumator ramane un fumator toata viata.....as minti sa spun ca nu as mai fuma dar cantarind situatia de fiecare data renunt si cred ca e mai bine asa....dupa ce m-am lasat am luat 16 kg in plus doar datorita modificarilor de metabolism nemancand in plus fata de inainte.....cum spun si colegii,dupa ce le-am lasat au inceput problemele:crize usoare de astm(care disparusera atat cat am fumat),kg in plus care sunt greu de dat jos si obezitatea cred ca e foarte periculoasa....Cu toate astea RENUNTATI la tigari ,daca ati reusit macar pt. doua saptamani nu mai trageti nici macar un fum,dulcea senzatie de betie va va readuce in starea initiala,la 1-2 pachete pe zi......cred ca ajuta si frecventarea locurilor unde sunt doar nefumatori....un motiv in plus sa renunt a fost si pretul care,desi nu se punea problema banilor totusi imi dadea de gandit -in ziua de azi doua pachete de Marlboro (rosu,f. bun va spun din proprie experienta Smile) costa 15 lei inmultit cu 30 zile se obtine nu o economie de 450 lei pe luna,pt. ca banii nu se strang ci 450 lei cu care pot sa cumpar pampers si lapte copilului....pentru mine a fost destul de motivant sa ma las de tigari.Dar va promit o chestie:daca am sa castig la loto (desi nu joc) si am sa imi traiesc viata asa cum vreau voi fuma numai Marlboro rosu -jur! Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR