Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara
  • mishuleana

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Peterr a scris:
mishuleana a scris:...multe


Dupa cate am citit.. Masina ta ori a fost facuta in fabrica de teste (ca prima clatita care nu iese niciodata bine), ori confunzi prea des soseaua cu traseele de offroad :-s


Raman la prima varianta cu clatita! Masina are 18.000km parcursi in proportie de 99% pe sosele si autostrazi. Asta e ! Ghinionul meu!
In ce priveste actionarea in instanta a producatorului... sa fim seriosi! Cine crezi ca va castiga?
Apropos ! Defect pe care l-am uitat: dupa o perioada de mers constant radioul se blocheaza (cred ca intra intr-un soi de protectie electronica, altfel nu-mi explic) la un anumit volum. Nu-l pot da mai tare de nici un fel. Si aici nu vorbesc de mii de decibeli. Vorbesc de un volum obisnuit de ascultare. Am impresia ca de aici vin si celelalte defecte electronice despre care vorbeam mai sus. Ceva in spatele bordului se incinge dupa un anumit numar de km si nu are racire corespunzatoare. Precizez ca nici un service din Romania nu a fost in stare sa dea de cap acesteor probleme electronice. Vorbesc de service-uri mari (DiBas, GTT)
Skip ads

  • marinete

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
pt mishuleana
am si eu un opel antara si sunt cam in aceeasi situatie cam a ta, am cu el 16000 de km, cred ca masinile astea sun facute cum erau daciile pe vremuri ( adica cum le prinzi ) mai am 2 prieteni care au acelasi gen de masina ( unu are captiva dar tot aia e ) si sunt foarte multumiti de ele parerile sunt foarte diferite
daca e sa mai intri pe forum chiar vreau sa discutam putin pe problemle astea
  • mishuleana

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pentru Marinete

Daca vrei mai bine ne unim fortele si cautam intr-un service pe cineva pasionat de meserie pentru ca este singura solutie sa ne rezolvam belelele.Smile
Eu pe unde am fost am dat numai de oameni ce vroiau sa scape cat mai repde de masina din service. "Hai ca am reparat-o... daca mai face mai veniti dvs pe la noi"
  • marinete

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
da-mi o adresa de mess sa vb mai bine , eu maine am programare la opel cu ea :DDDDDDDD ca-mi bate ceva pe drapta de zici ca-mi rupe podeua Smile)
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
mishuleana a scris:halal 4x4! Nu mai tarziu de acum 3 saptamani am platit 50 de lei (noi) unui tractorist sa ma scoata din niste sleauri din comuna Bragadiru. M-am facut de ras cu toata tractiunea integrala


La fel a patit si un prieten cu un Santa Fe si parca aia are garda la sol mai mare totusi...
Masinile acestea nu-s facute pt. off-road,sunt pentru situatii mai complicate pe asfalt Laughing
Daca vrei o masina speciala de off-road iti iei o Lada Niva sau un Range Rover...

Oricum,sincer,imi pare foarte rau de problemele care le-ai intampinat la masina ta,dar tind sa cred ca s-au facut cam multe teste pe masina,inainte de a fi scoasa la vanzare...Un coleg are o Antara 3.2 pe benzina si e destul de multumit de ea,mai putin cand trebuie sa faca plinul...
  • Antares

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2007 2000 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
mishuleana a scris:
Peterr a scris:
mishuleana a scris:...multe


Dupa cate am citit.. Masina ta ori a fost facuta in fabrica de teste (ca prima clatita care nu iese niciodata bine), ori confunzi prea des soseaua cu traseele de offroad :-s


Raman la prima varianta cu clatita! Masina are 18.000km parcursi in proportie de 99% pe sosele si autostrazi. Asta e ! Ghinionul meu!
In ce priveste actionarea in instanta a producatorului... sa fim seriosi! Cine crezi ca va castiga?
Apropos ! Defect pe care l-am uitat: dupa o perioada de mers constant radioul se blocheaza (cred ca intra intr-un soi de protectie electronica, altfel nu-mi explic) la un anumit volum. Nu-l pot da mai tare de nici un fel. Si aici nu vorbesc de mii de decibeli. Vorbesc de un volum obisnuit de ascultare. Am impresia ca de aici vin si celelalte defecte electronice despre care vorbeam mai sus. Ceva in spatele bordului se incinge dupa un anumit numar de km si nu are racire corespunzatoare. Precizez ca nici un service din Romania nu a fost in stare sa dea de cap acesteor probleme electronice. Vorbesc de service-uri mari (DiBas, GTT)


Salut, am si eu un Antara tot din 2007 si sincer cred ca nu ai avut decat un mare ghinion. Nu am avut 1 problema in 2 ani de zile si cum sa-ti zic nu am menajat masina asta in nici un fel., pe camp , oras sau autostrada. Mult noroc.

PS- cred ca are un "auto volume leveling" la cd/mp3 player
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Groaznic ce citesc aici ... Sa dai peste 30.000 pe o masina ca sa stai numa in service cu ea ....
Pana la urma nelamurirea mea este de ce v-ati luat nene Antara ? De cand are Opelul vreo istorie fericita in 4X4 ca n-au fost in stare in viata lor sa faca ceva in sensul asta ?
Nu mai zic ca la banii astia te arunci deja spre Forester care a facut istorie in 4X4 sau spre Rav4 care e cat de cat civilizat pt un SUV si are si ceva tehnologie de la sora cea mare (LC 120)
Ieri am fost cu LC120 pe Bucegi la putin off road si a vazut atatea lucruri rele Toyota in 40.000 de km incat cred ca orice Antara sau Captiva se desfaceau ca o floare ...

Ideea este ca daca tot ati cheltuit ceva bani , care-s o caruta pe o masina , de ce nu ati tinut la ei ? Embarassed



P.S. : Aia cu volumul de la colegul de mai sus nu e nici un gadget de ultima generatie de la Opel ci e neputinta lor de a face in pui mei un infottainement civilizat . banuiesc ca e vorba de DVD sau CD 90 (70) Navi care cand se iincalzeste intra o protectie care face sa nu mai actionezi volumul . Aceasta minunata protectie la o masina de 30.000 intra cam dupa doua cd-uri ascultate ... Din proprie experienta vorbesc
  • Mentat

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
http://www.autoevolution.co...s-collection.html

Test drive

Cred ca toata lumea spera sa nu se loveasca de problemele voastre.
Eu am probleme doar cu clima, care seamana f. mult cu AC Sad
Skip ads

  • zarra68

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Nu lasati lucrurile asa, in tribunal cu ei!
  • Pitbull

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
de ce nu se face un Sub Forum si pentru Opel Anatara ?
în fine ... nu e problema mea ... Smile

Antara este destul de reuºit ... Ford Kuga ºi Chevrolet Captiva se încadreazã cam în aceaºi categorie ... SUV-uri reuºite
  • Mentat

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Am citit pe forumul Softpedia un jurnal de bord si mi-am facut si eu ciptuning la Antara.

E mult mai nervoasa, se simt foarte clar cei 30 cp in plus.
Consmul initial a sarit destul de mult in oras, apoi media a scazut sub cifra anterioara: 10.5 l/100km.
  • marinete

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
salut, poti dai mai mukte detalii despre ciptunningu la antara? ca am auzit ca sunt mai multe chestii ( as vre sa-mi fac si eu )
Skip ads

  • toni78ro

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Antara 2009 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2007

  • Mesaj Privat
sunt un tanar posesor de antara cosmo automata full option si vreau sa spun ca la insistentele prietenilor de a nu cumpara masina ba ca au probleme cu clima ba ca nu sunt fiabile fiind botezate ca ,,clatite" la dorinta de a avea un suv si de a nu parasii ,,opeluu" am luat masina car4e la ora actuala am facut 2000 de km .de3 cum am luat-o am plecat la munte sa i vad ce capacitati are un suv pe un off road si sincer am ramas placut impresionat, prima data am trecut un vad in raul teleajan in prahova era un loc unde puteau trece numai masinile mari si consultand si manualu de utilizare care zicand ca poti trece pana la o adancime a apei dde 450mm am incercat sa trec vadul si vreau sa spun ca nivelul apei a atins pana la manerele de la portiere si totusi masina a trecut cu brio fara nici o problema asta fiind prima aventura a doua am incercat sa vad cam cum se cupleaza tractiunea spate si m am dus cu ea intrun sant adinc de 50 de cm cu partea dreapta ambele roti masina practic suspendan du se pe burta aici a fost nevoie de putin ajutor din partea unui tarnacop de a trebuit sa dau pamantu de sub baia de ulei la o parte dar masina a iesit cu putin chim inainte si inapoi dar a iesit.ce pot sa spun despre masina este ca nu prea poti sa ti dai seama de cum isi face ea cuplajul la tractiune nu ti da absolut nici o senzatie ca masina a cuplat tractiunea spate martorul din bord aratand prea putin timp ca s a cuplat tractiunea integrala doar 3 secunde dupa care se stinge .in mare este o masina cu care te poti bucura de drumurile forestiere ajungand cu ea unde alte masini normale nici nu visezi
  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
"daca pe un ceas scrie antishoc atunci shocheaza-l" Smile
  • Mentat

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
marinete a scris:salut, poti dai mai mukte detalii despre ciptunningu la antara? ca am auzit ca sunt mai multe chestii ( as vre sa-mi fac si eu )


http://forum.softpedia.com/...ost&p=7063460

Si eu tot la Voinea l-am facut. Pana acum zic ca merita banii.
  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Sau mai bine, fa remapare la EDS (maiandrei), o sa fii foarte multumit (am impresia ca te va duce in jur de 185 CP).
  • marinete

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
cat te-a costat sa-l faci la voinea si cat a durat? si consumul cum se comporta acu ?
  • Mentat

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
1500 RON si cca o ora.
Momentan mi se pare ca a meritat fiecare leu.
  • misu ms

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mures
  • Masina: Antara 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
salut
ºi eu am Antara 2.0 cdti din 2008 ºi sunt foarte mulþumit de ea

fraþilor dacã vreþi am de vînzare
4 jenþi de aluminiu noi nouþe pe 16

cauciucurile sunt 215 65 16 marca Hankook icebear de iarnã










eu le-am cumpãrat anul trecut cu 730 euro

dacã este cineva interesat acum le dau cu 500 euro

telefon 0728964773 misu
  • opelsv

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Antara 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Bine v-am gasit!
Am un Opel Antara din 2007 cu cutie manuala.
Referitor la masinuta asta am uramatoarele observatii:
-se comporta destul de bine in teren greu dar trebuie cauciucuri bune
-consuma cam mult
-calitatea materialelor plastice din care sunt facute diverse piese din interior precum si volanul si bordul putea fi si mai buna
-habitaclul se incalzeste cam greu
-defectiunile anumitor componente mecanice apar destul de repede (eu am schimbat bielete antiruliu la 18000 km)
Marea problema pe care o am insa e ca scoate cam multe "tipete":
-la o km pe ora cu centura pusa si fara sa fiu aproape de vreun obstacol "tipa"
-la 120km/h incepe sa tipe si nu se opreste pana viteza nu scade sub aceasta valoare.
Am fost la reprezentanta si m-au "aburit" aia ca nu stiu ce modul e defect dar ca nu este in fabricatie si asa m-au dus cu vorba pana a iesit din garantie.Acum nici nu mai imi vine sa ma duc la ei sa ma intepe de bani si sa nu-mi faca nimic. Am incercat sa vad daca nu-i vreo setare din meniu dar n-am reusit sa elimin tipetele.
Sfatuiti-ma cum sa scap de problema sau cui sa ma adresez sa mi-o rezolve.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR