Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • mihai8

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2007

  • Mesaj Privat
CE PARERE AVETI DESPRE MOTORU DE 1.4 BENZINA 90 CP ? CREDETI CA ESTE DESTUL DE BUN FATA DE GREUTATEA MASINI SI DACA FACE FATA LA MASINA ASTA ?MS Razz
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
fa si tu socoteala 90 CP la 1300 kg , nici nu vreau sa ma gandesc cum merge o asemenea masina
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@mihai8: Nu mai tipa (adica nu mai scrie cu majuscule)!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@mihai8, Z16SE (1.6l, 8 valve, benzina) are 84 CP. 1.7 dti are 75 CP. Si duc masinutele foarte bine. Da, nu te poti lua la liniute, nu te poti astepta sa mearga masina ca avionul si sa pleci de pe loc ca in desene, dar merg. Depinde ce vrei. Vrei putere, sa faci raliu? ia-ti 1.8 sau 2l benzina, cauta 2.5 turbo diesel in 6 cilindri, dar sa nu plangi apoi ca iti papa 20% in oras...
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sunt curios cum ar face fata un 1.3CDTI 90cp pe un Astra H Oare?
  • 4speed

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu am un asemenea motor si pot spune ca merge ceas in orice situatie! este o masina reusuta cu un motor reusit. e adv ca liniute nu prea poti face cu el, dar e foarte bun pentru un om care nu se crede pilot de teste le bmw:D
  • canti

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 1.4XEP 16V 90CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am o intrebare referitor la noul astra echipat cu motor de 1.4 in comparatie cu Logan de 1.4 .
datele tehnice de pe site spun asa:
logan 1.4 (975kg) : 75 CP, 113 NM, 0-100 km/h=13s. La noul opel astra le stiti.
Pe mine ma dispera loganul cand fac depasiri la 80-100 /kmh. Nu trage deloc.
Noul astra cu motor de 1.4 (90cp) se va descurca mai bine (avand in vedere ca are 1240KG)?
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Motorul de pe logan dezvolta puterea in ture putine, la peste 3000rpm merge in gol.
De asemenea, cutia de viteze de pe logan este facuta sa aiba ceva demaraj, poate prea mult, iar apoi se plafonaeaza.
La o comparatie de genul trebuie sa iei in calcul mai multe cgestii, nu doar raportul putere/greutate.
  • canti

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 1.4XEP 16V 90CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Aha. Am inteles. Oricum daca vrei sa-ti iei masina noua (dau nu neaparat) trebuie sa faci un drivetest. Astia cred ca mai si mint in datele pe care le afiseaza, sau, cel putin, nu sunt relevante... Poate intradevar loganul prinde 100 km/h in 30 sec, dar la capitolul reprize la 90-100-110km/h sta prost. Din ce am citit pe forum, am ajuns la concluzia ca motorul de 1.4 de pe Opel Astra isi face perfect treaba si te scoate si din necaz daca ai nevoie. Multi au scris ca au fost multumiti de acest motoras. Se asteptau sa fie submotorizat dar nu e asa. Cand am sa imi vina masina am sa dau detalii, asta daca mai intereseaza pe cineva....
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daca te uitai atent pe forum vedeai ca suntem suficient de multi cu 1,4 90 cp. nu e sportiv ca alura dar te scoate din necaz...caravanul meu are peste 1,2 tone si imi place senzatia cand ma infig in acceleratie.....si daca e la peste 3000 de ture...... Twisted Evil
  • micul hombre

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
salutare!
am un opel astra h-2008 de o luna,
motor de 1.4 l si 90cp,
e super!
intr-adevar nu e nervos, dar e bun asa cum e
mi-e mila sa merg cu el prin bucuresti si tocmai d'aia o folosesc mai mult in afara, am facut 1.100 km si sunt multumit
cat despre consum: ploiesti-buftea-bucuresti 5.5l/100, la o viteza medie de 49km/h, iar unde a fost drum bun la 100km/h la 3000rpm -> 4.0l (asa zicea calc de bord!)
pacat ca nu avem drumuri ca la opel acasa, mare pacat!
  • Bobby-NOS

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1995 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
canti a scris:Aha. Am inteles. Oricum daca vrei sa-ti iei masina noua (dau nu neaparat) trebuie sa faci un drivetest. Astia cred ca mai si mint in datele pe care le afiseaza, sau, cel putin, nu sunt relevante... Poate intradevar loganul prinde 100 km/h in 30 sec, dar la capitolul reprize la 90-100-110km/h sta prost. Din ce am citit pe forum, am ajuns la concluzia ca motorul de 1.4 de pe Opel Astra isi face perfect treaba si te scoate si din necaz daca ai nevoie. Multi au scris ca au fost multumiti de acest motoras. Se asteptau sa fie submotorizat dar nu e asa. Cand am sa imi vina masina am sa dau detalii, asta daca mai intereseaza pe cineva....

Ce-ai zis?1.4?A avut fratele meu 1.4 combi din 1992:) nu stiu exact ce tip de motor era,dar stiu ca avea injectie multipunct...nu?A mers cu 190 cu ea,si i-a spus unui prieten,si nu a crezut,el spunand ca a lui de 1.6 nu merge decat cu 150,si a luat-o,si el a mers cu 190...masina era f.sanatoasa,apropo, a cumparat-o din Italia cu 400 de iepuroi:)Reusita masina, bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR