Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Iulian, colegii de la Sibiu nu au cuvinte prea bune despre Huber Sibiu. Citeste si tu pe diagonala despre Huber in topicul dedicat service-ului.
In locul tau as forta nota pana la schimbarea masinii. Daca mi-ar repara-o si mi-ar da-o facuta, tot n-as accepta ideea. Ca in fabrica n-o face nimeni.

In alta ordine de idei ma bucur ca stai de vorba cu noi, ma bucur ca doamna e bine si ca va fi si mai bine si ca piticii sunt okay. La o zi distanta ai avut puterea sa intri pe forum sa ne relatezi cele intamplate. Mai departe trebuie sa ai puterea sa ingrijesti restul familiei, mai ales ca unii dintre ei nu lasa sa se vada cat de mult si cat de bine au trecut de socul accidentului.

Daca mai ai chef sa scrii, sa-ti reamintesti clipa, sunt curios si eu de niste amanunte, ce se intampla in astfel de situatii, da-mi te rog mai multe amanunte despre viteza, impact, samd. De exemplu, erai pe sosea dreapta din cate vad in imagini. Atent fix la drum sau cu povesti cu restul pasagerilor? Mai erau alte masini in zona sau erai mai relaxat pt ca soseaua era libera? Farurile le aveai aprinse? Iti mai amintesti o viteza aproximativa? Iar tu, cu ce probleme ai ramas? Durere in umar unde te-a tinut centura sau la picioare ceva probleme? Incerc sa-mi fac o imagine de ansamblu, pentru a invata din aceasta situatie total nefericita.

Insanatosire grabnica tuturor, atat fizica, dar si psihica si succes cu schimbarea masinii. Eu iti doresc sa reusesti sa o schimbi, sa iei alta, alta culoare, sa ii incante pe pitici schimbarea, sa constientizeze ca e alta masina si ca nu se va mai intampla asa ceva. Sa le atragi cumva atentia de la evident.
Skip ads

  • zeke

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ai grija de familie , tabla e tabla . Oricum sa nu te lasi pana nu iti recuperezi paguba . Mergi si discuta cu un avocat sa vezi daca nu cumva poti lua dauna totala si mergi si in tribunal daca e nevoie . Insanatosire grabnica sotiei si fii tare , trebuie sa-ti sustii familia .
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
subscriu ce a postat colegu' @zeke mergi la tribunal nu e posibil asa ceva in ziua de azi toti ne fura ca la usa cortului
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
acum am vazut acest topic
si imi pare rau pentru ce ti sa intamplat
iti doresc insanatosire rapida sotiei
despre cei de la asigurari nu ii lasa sa isi bata joc de tine
auzi sa trimita masina sa o repare o reprezentanta a carui patron e cel de la asigurari ,asta e hotie
sper sa rezolvi cu bine ,si ar fi ceva sa iti dea bani pe masina,nu sa o repare ,daca e mai pui diferenta si iei alta noua decat una reparata la noi in tara
cum ai zis si tu cred ca daca ar fi sa o repare aici ar trebui o inspectie profesionala in ungaria
multa sanatate
Skip ads

  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
blackshaddow a scris:subscriu ce a postat colegu' @zeke mergi la tribunal nu e posibil asa ceva in ziua de azi toti ne fura ca la usa cortului

...si eu in iunie am avut accident,Carpatica e cea mai neserioasa firma nici nu stiu cum p*** mea au autorizatii de functionare?!.... din lipsa de $ am aceptat oferta lor de doi lei.Daca ai bani de avocat dai in instanta pe ala care e vinovat(nu Carpatica ci persoana fizica) scoti banii de la el apoi el sa mearga sa-si f***a asigurarea sa faca ce vrea el!
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pai ce treaaba mai are vinovatul ca el a platit din buzunar spitalizarea ,el a dat rca si daca vrea asiguratorul il poate da pe vinovat in judecata ca sa recupereze de la el diferenta de dauna totala,eu asa gandesc ?
daca gresesc imi cer scuze ca m-am bagat
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sa fii foarte atent cu cei de la Asigurari.
Poftim niste lectura : http://nucarpatica.org/ .

Multa sanatate!
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Se pare ca astia de la Carpaticaca au vrut sa repare si Rolls Royce la servisu Pejo din Sibiu... lol..

http://nucarpatica.org/carp...-rolls-royce.html
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
""Daca mai ai chef sa scrii, sa-ti reamintesti clipa"....""""
mi-am reamintit-o de mii de ori saptamanile de dupa accident. in momentul in care am inceput sa cobor panta, se trezise fata si ii aratam coloana de masini intinsa pe 1-2 km cat vedeam eu pe drumul in fata. am luat piciorul de pe acceleratie ca sa fac frana de motor. am vazut astra care m-a lovit venind intre 2 tiruri, cel din spate incepand sa-l ocoleasca prin dreapta . am trecut de tirul din fata, apoi cu coltul ochiului am vazut astra cum iese si am simtit impactul. nu am franat, am tras foarte putin de volan dreapta. apoi am vazut cum ma duc spre contrasens, toate masinile din fata franau si din nou masina a virat spre sant si m-am oprit acolo. din fotografii am vazut un S facut de pe banda 1 spre contrasens apoi spre sant. masina a facut singura treseul acesta, eu eram KO. nu imi amintesc cum am iesit afara, nu puteam respira. in varful pantei aveam 120 km /h,(2000 rpm, viteza 6),apoi am facut frana de motor. teoretic puteam cobora pana la 1500 rpm, cam ala era nivelul de subturatie care il atingeam destul de des(aveam 6 l/100 mediu).
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
celalalt sofer a declarat ca el a respectat toate regulile de circulatie si ca nu se simte vinovat de accident. asta am aflat-o cand a venit raspunsul de la parchet! in schimb a semnat PV si nu l-a contestat.intr-o discutie ulterioara, mi-a spus ca el s-a uitat mai mult la tirul din spate ca sa nu se urce pe el si de asta nu m-a vazut.
fara sa ii cer asta, mi-a oferit si am acceptat 20000 ron, suma care acopera partial viitoarele interventii pt sotie. in afara de 2 implanturi, trebuiesc interventii pt refacerea osului, dintii au rupt alveolele cand au iesit. doar implanturile costa 12000 roni si abia peste un an daca totul e ok o sa le putem face. amandoi suntem bucurosi ca avem copii sanatosi si ca am scapat doar cu atat.
  • Cata_Panacotta

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Imi pare rau de ce sa intamplat. Insanatosire gravnica. Lasa masina ca, rezolvi tu cu masina, acuma e mai inportanta viata familiei si a ta.
Eu zic asa fara rautate cand ai posibilitate sa nu ati mai iei insignia ca vad ca a adus negaz in familia ta. Daca tot vrei sati iei insignia culoare schimbo in primu rand, ca sa nu va mai ganditi la ce sa intamplat.
Sfat. Cateva zile bune nu mai treceti prin zona acea in care sa intamplat.

O ZI BUNA IN CONTINUARE.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Din pacate amintirea accidentului iti ramine vie in memorie pentru tot restul vietii. Eu am avut un accident fara victime acum 3ani, nimeni n'a avut nici macar o julitura, masina un passat destul de varza, reparatia a costat atunci aprox. 6mii de euro desi la prima vedere nu parea prea avariata. Impactul cu un semn de circulatie si trei copaci dintre care doar unul a fost mai gros s'a petrecut la numai 70km/h...

In momentele de dupa accident intri in stare de soc, nu poti sa mai vorbesti, esti intr'o stare de lesin continuu, simti ca te sufoci, esti dezorientat total, tremuri tot... Dupa citeva ore de la accident te cuprind remuscarile, regretul ca n'ai putut rezolva situatia dezastruoasa prin care tocmai ai trecut este dureroasa aproape la modul fizic. Intri intr'o bucla in care revezi accidentul milisecunda cu milisecunda coplesit de succesiunea evenimentelor si de urmari fiind in pragul colapsului psihic. Sentimentul de responsabilitate si remuscarile fata de cei din jurul tau te copleseste. Mitul cu: "...mie nu mi se poate intimpla pentru ca sint un sofer bun!" devine chinuitor si insuportabil...

Daca ai norocul sa dormi peste noapte, somnul va fi in prima parte foarte adinc din cauza oboselii generalizate atit fizice dar mai ales psihice... Prima saptamina este un cosmar diurn perpetuu, accidentul ti se deruleaza obsesiv in minte desi incet incet incepi sa te obisnuiesti cu ideea dar mai ales incepi sa'ti recunosti limitele, sa te impaci cu tine insuti si sa accepti ceea ce s'a intimplat.

Insanatosire grabnica si tarie de caracter va doresc! Viata merge inainte.
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@iso ai descris perfect starea de dupa accident. as mai completa fobia de a sofa , imi era frica de orica masina care venea de pe contrasens, regretul ca nu am ales alt traseu, vroiam sa trec cu bacul la braila dar mi-a fost teama sa nu ating cu masina pe dedesupt cand urc sau cobor.
cel mai chinuitor gand a fost cel legat de posibila pierdere a copiilor si de ce greseli grave am comis in trecut: mai lasam copii sa doarma intinsi pe bancheta spate, consideram ca merg mai incet si prudent. am facut asta de zeci de ori, nu realizam la ce pericol ii expuneam.daca faceam asta si la accident nu stiu ce ar fi iesit. legat de evitarea coliziunii , nu am avut nici o sansa. a inceput sa iasa cand eram la 5-10 metri de el, nu l-am lovit eu , el a intrat in stanga mea. daca as fi avut 10-20 km/h mai mult sau mai putin poate ca as fi scapat neatins.
  • Cata_Panacotta

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Daca aveai 10-20 la ora punei frana imediat si lasai sa intre in sant ala cu astra. Asta e acuma viata merge inainte.
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Imi pare rau de cele intamplate,sper sa va reveniti cat mai repede si sa rezolvi cumva cu masina.
Si eu am comandat o Insignia ,o astept pe la sfarsitul lui octombrie....este aceeasi culoare,doar ca e Edition cu mai multe dotari si motor de 130 c.p.
A doua zi dupa livrare,merg cu ea la Manastira Cernica sa-i fac sfestanie ! Nu am avut nicio problema cu masinile corora le-am facut sfestanie acolo (5 din 8 !) ,Insignia va fi a noua masina a mea.. Embarassed
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@Iulian & @iso: este tot ceea ce vroiam sa citesc. Ati pus punctul pe i apasat si clar. Doresc sa va citeasca randurile cat mai multi din colegii de forum, sa stie ce inseamna un accident.
In liceu si facultate am umblat extrem de mult cu bicicleta, masina o luam doar daca aveam nevoie. Pe bike am avut trei accidente mai grave, in doua eu am lovit masina, din vina soferilor, iar in al treilea am fost lovit din spate, absolut aiurea si fara avertisment. De pe bike, vazand masina cum iti taie calea sau cum ti se deschide usa in fata, zburand la 40km/h de la intaltimea șeii este generator de momente de luciditate amestecate cu pauze in memorie.

Cu masina am lovit un stalp dand in marsalier, am crapat stopul. Sper sa ma intelegeti de ce va cer aceste amanunte. Ca sa stiu la ce sa ma astept cand ma urc la volan. Si sa invatam, si eu, si altii, ce simti in aceste momente. Si ce consecinte are un asemenea eveniment.

Va doresc numai bine, sanatate si energie pozitiva pentru suflet!

L.E. Cand spun "bike"ma refer la bicicleta MTB cu cauciucuri de strada, nu la ceva motorizat.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
sever iulian a scris:@iso ai descris perfect starea de dupa accident. as mai completa fobia de a sofa , imi era frica de orica masina care venea de pe contrasens, regretul ca nu am ales alt traseu, vroiam sa trec cu bacul la braila dar mi-a fost teama sa nu ating cu masina pe dedesupt cand urc sau cobor.
...daca as fi avut 10-20 km/h mai mult sau mai putin poate ca as fi scapat neatins.


Am uitat acest aspect dar in 2007 imediat dupa accident am vrut sa renunt definitiv la carnet, pur si simplu vroiam sa'l predau si gata, noroc de rude care imi stiau stilul de sofat si m'au convins sa nu renunt la permis. Interesant ca in aceeasi dimineata, in aceeasi zona +/- 15-20Km pe Intorsura Buzaului s'au mai petrecut 3 accidente care din pacate s'au soldat cu victime. Ceasu' rau sta la pinda cumva?

Desi vitezomanii forumului s'ar putea sa sara iar la gitul meu, am s'o mai spun inca odata: in Romania pe soselele de tara pe care circulam viteza ce depaseste cei 90-100Km/h in cazul unui accident poate sa faca diferenta intre a controla sau nu masina si in ultima instanta intre viata si moarte.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
rca-ul acopera si spitalizari implant de dinti si daune pt desfigurari? la modul cel mai serios ma gandesc ca un singut dinte de pus(implant) poate ajunge la 1000 euro.....

imi pare ff rau pentru ce ai patit si cel mai important este ca sunt sanatosi copii.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
As mai adauga gandurile bantuitoare "ce s-ar fi intamplat daca treceam mai tarziu sau mai repede cu o secunda" sau "daca nu ma opream acolo treceam mai repede si scapam". Dupa poc m-am trezit pe contrasens si cu un tir venind direct inspre mine, alta imagine bantuitoare.

Eu n-am avut probleme cu urcatul la volan dupa accident. Dar gandurile de mai sus m-au bantuit nopti bune.

Bike, de pe bicicleta am zburat si eu peste cap. Cu masina e altceva mai ales in cazuri de impacturi la viteza. Secunda aia dinainte de impact nu o mai uiti niciodata.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
26mad ar fi bine daca toate accidentarile s'ar rezolva atit de simplu la doctor, numai ca in Romania o simpla vizita la doctor are riscurile ei cu atit mai mult cu cit aceasta implica interventia chirurgicala. In cazul interventiilor dentare in RO cea mai comuna boala pe care'o poti contracta este hepatita cu care te chinui toata viata pina te duci. Cine stie ce alti stafilococi, virusi, paraziti mai poti lua de prin spitalele din Romania in cazul unei simple zgirieturi ca sa nu mai vorbesc de accidente ce implica interventia chirurgicala. Traim intr'o tara bananiera din lumea a treia in care si respiratul are riscurile sale...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR