Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
iso a scris:Din pacate amintirea accidentului iti ramine vie in memorie pentru tot restul vietii.
In momentele de dupa accident intri in stare de soc, nu poti sa mai vorbesti, esti intr'o stare de lesin continuu, simti ca te sufoci, esti dezorientat total, tremuri tot... Dupa citeva ore de la accident te cuprind remuscarile, regretul ca n'ai putut rezolva situatia dezastruoasa prin care tocmai ai trecut este dureroasa aproape la modul fizic. Intri intr'o bucla in care revezi accidentul milisecunda cu milisecunda coplesit de succesiunea evenimentelor si de urmari fiind in pragul colapsului psihic. Sentimentul de responsabilitate si remuscarile fata de cei din jurul tau te copleseste. Mitul cu: "...mie nu mi se poate intimpla pentru ca sint un sofer bun!" devine chinuitor si insuportabil...
Daca ai norocul sa dormi peste noapte, somnul va fi in prima parte foarte adinc din cauza oboselii generalizate atit fizice dar mai ales psihice... Prima saptamina este un cosmar diurn perpetuu, accidentul ti se deruleaza obsesiv in minte desi incet incet incepi sa te obisnuiesti cu ideea dar mai ales incepi sa'ti recunosti limitele, sa te impaci cu tine insuti si sa accepti ceea ce s'a intimplat.


sever iulian a scris:@iso ai descris perfect starea de dupa accident. as mai completa fobia de a sofa , imi era frica de orica masina care venea de pe contrasens

Aceste stari se regasesc in fiecare persoana care a suferit un accident.
In anul 2009 pe la inceput mergeam cu 60-70 de km/h si cand m-am apropiat de o curba, cand sa pun frana, aceasta era foarte tare, si efectiv masina nu a franat, cauciucurile erau uzate pe spate, si asfaltul acoperit cu pietricele, m-am invartit cu masina si am scapat intr-un sant de ~ 1,5 metri, ca urmari radiatoare jugul tamponul motorului, dereglat geometrie, webasto si indoit un pic de tot aripa. Eram cu un prieten in masina, nu am patit niciunul nimic decat socul suferit.
eram efectiv socat, nu puteam sa mai stau pe picioare.
Aveam aceleasti stari descrise de voi mai sus.
As vrea sa mai adaug si eu pe langa acestea, in seara de dupa accident, am visat ca am avut acelasi accident, dar cu alta masina, dar de data asta era mai grav... Nu voiam sa mai aud de masina, de permis, chiar ma gandeam sa o fac sa o spal si sa o las sa o conduca cine o vrea.
Drumuri bune tuturor!
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@26mad un dinte poate ajunge la cateva mii bune de euro in functie de materiale. am fost nevoiti sa mergem la bucuresti pt ca doar acolo puteam face implant de os sintetic, dintii au rupt alveolele cand au iesit. abia dupa asta ne apucam de implanturile dentare.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
urata situatie si foarte costisitoare
dar cum au spus si colegi de mai sus ia contactul cu un avocat bun si daca dai firma de asigurari in judecata sa ai in calcul si despagubiri legate de traumele sotiei(implanturi)
asteptam cu nerabdare sa vedem ce mai rezolvi si cu masina ,cu toate ca asta e mai putin importanta decat sanatatea familiei.
bafta in continuare
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@claudiu, am scris mai sus, am primit 200 mil de la celalat sofer, suma care acopera o buna parte din cheltuieli. nu vreau nimic de la asigurare, as lungi foarte mult si despagubirea la masina. oricum la final o sa ies cateva mii euro in minus, dar suntem bucurosi ca am scapat doar cu atat. de exemplu ce ma faceam daca aveam picioare rupte si nu puteam lucra? in perioada 19 aug-14 sept am fost pe vapor, banii care ii am de luat depasesc pierderile estimate.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Bine gandit, tot timpul trebuie sa conteze rezultatul final, nu cele intermediare si nici orgoliile. Pacat ca foarte multi romani nu gandesc la fel.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daca viata nu te'a abrutizat prea tare si inca ai ramas om in esenta rezultatul final in cazul unui accident din care scapi cu viata nu poate fi decit unul singur, ai fost schilodit psihic si fizic pe toata viata de catre un dement grabit, neatent si inconstient. Vei fi bintuit de acest accident stupid de fiecare data cind te vei uita in oglinda, se schimba vremea si te dor operatiile, de fiecare daca cind esti nevoit sa iti iei antialergicele pentru acceptarea corpurilor straine din organism, etc...
Pina la urma n'ai ce face si te consolezi si cu "bine c'a fost numai atit!" ca doar banii pierduti si masina le recuperezi in timp dar nu poti sa nu te intrebi:"ce'ar fi fost daca nu s'ar fi intimplat acest accident?", experienta terifianta si drama fizica prin care treci e tot ce'ti ramine drept rezultat final... pentru toata viata.

Dupa felul incostient in care circula romanii pe drumurile publice nu par ca se gindesc vre'o clipa la acest rezultat final sau la cel si mai final decit acesta...

Oare cum simte autorul acestui accident fata de drama pe care a produs'o? ...daca simte...
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Buna seara,
In seara asta pe la ora 20.00 pe undeva pe str.Salaj, tatal meu a fost lovit in spate de catre o soferita.El a oprit la trecerea de pietoni si domnisoara i-a lovit bara spate stanga si putin hayonul apoi a plecat de la locul accidentului.Tata a fost la politie a dat o declaratie prin care a spus ce s-a intamplat si a dat numarul masinii.Politia a spus ca o sa ii trimita o citatie soferitei si in termen de 20 de zile daca nu se prezinta la politie sa declare accidentul ,politia nu are cum sa o oblige sa dea Rca-ul.
Intrebarea mea : exista si alta metoda legala prin care poate intra in posesia Rca-ului in afara de judecata, ce se poate face pentru a repara masina ?
  • bras
  • *
  • 6 mesaje
  • din 01 Aug 2008
  • Astra 2001 z16se
  • Bucuresti
  • bras

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua.O s incep cu povestea din aceasta dimineata de 26 toamna 2010 cand eram in vizita la o amica si o sticla de vin.In jurul orei 5 30 AM,(eram pe strada fabrica de chibrituri sector 5 Bucuresti, langa monetaria statului, masina fiind parcata exact pe strada principala langa un service) imi suna alarma, senzori au luat.o razna, eu putin zapacit de la vin m duc la geam s vad ce e asa urgent.Vad un logan de culoare alba utilitar combi(2 locuri fata) cum incerca un marsarier rapid si plecand in tromba.Normal ca pagerul de la alarma imi spune ca ceva nu e in regula.Am coborat repede s vad daca s intamplat ceva si cum masina pentru mine e mai mult decat o iubita imi venea s plang de nervi.NU AM CASCO.Bara spate infundata, stop stanga spart, numar + suport sparte de tot, haion indoit cu joc mare, tot ce inseamna pn in roata de rezerva indoit si tot ce era in masina pe jos + casetofonul iesit din suport.Nu am apucat decat s vad masina si ca avea niste inscripti pe ea, gen ""KAZ... numai stiu ce'''.Numarul de inmatriculare era ceva de genul B 9XX KAZ de aici si probabil un nume de firma.Am fost pe splaiul independentei la accidente usoare, accidentul fiind catalogat cu autor necunoscut pentru ca nu am vazut numarul.Voi incerca maine s m duc la monetaria statului pentru ca au o camera la 20 de m in spate unde s intamplat fapta, poate poate voi reusi s vad ceva.Apelez la voi, in special cei din Bucuresti, poate poate vedeti o astfel de masina in drumul vostru si v ganditi si la mine.Nu sunt primul si nici ultimul imi spune politistul de garda.Stima si respect! Scz pentru anumite greseli(daca sunt) dar de la ora 5 30 alerg prin bucuresti dupa pile si ajutor....oboseala. Sad
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
numa rau aduc femeile astea.
  • fanastraG

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
sincer...imi cam dau emotii in trafic (desi nu toate ...unele is f. ok)
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Vad ca topicul asta cere o resuscitare, asa ca de nevoie ma ofer eu:

Azi, cand mergeam linistit sa imi fac revizia de aproape 100.000 km, la o trecere de pietoni, am oprit [usor, ca nu cred ca aveam mai mult de 60] pentru pieton dar cel din spatele meu a avut reflexe/frane slabe. Drept urmare bara spate e sifonata si cu vopseaua sarita pe la incheieturi.
Am completat amiabila si am luat copii dupa asigurarea si buletinul lui. Masina ce m-a lovit este de firma, din Prahova, cu RCA-ul valabil la Omniasig. Dupa incident fiecare si-a vazut de drum urmind sa ne auzim la telefon pentru ce-o mai fi de facut.

Am sunat la Omniasig, am avizat dauna si am primit un numar de dosar. L-am sunat pe om si i-am spus ca as vrea sa merg maine la constatare in Bucuresti. Mi-a spus ca trebuie sa vorbeasca la firma ca ar avea o cursa la Constanta si ca revine cu un telefon cand are stiri. NU a mai revenit cu nici un telefon, iar telefonul este inchis.

Ce pot face in cazul in care telefonul ramane inchis?
Orice sfaturi/pareri sunt binevenite!
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ai datele dansului, nu? Mergi la politie si le spui si lor povestea. Ar trebui sa ii trimita acasa o citatie... numai la cum e politia de la noi...
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Sa fii sigur ca nu vine si apoi nu ai nevoie de el ,ai nevoie de copie dupa talon ,copie buletin,copie permis si formularul de amiabila+copie dupa RCA -ul lui ,el merge bine mersi si tu te alegi cu nervi,combustibil consumat si timp pierdut,stiu din proprie experienta ca m-a lovit o domnisorica ,cind dadea cu spatele fara sa se asigure .
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere, daca aveti casco faceti demersurile pentru a se repara pe casco. Pe urma firma asiguratoare la care aveti incheiata politia casco va face regres si va recupera valoarea daunei.
Mult mai putina durere de cap si nervi, chiar daca costul politiei urmatoare va fi un pic mai ridicat.

Anul asta, in aprilie, am avut accident cu Jaguarul de la firma. Un ford focus mi-a iesit in fata, de pe o straduta, sa taie strada pe care circulam. N-am apucat nici macar sa duc piciorul pe frana.
Am recunoscut si atunci, aveam intr-adevar viteza (strada libera, vineri noapte).
Am avut zile, cum s-ar spune, atat eu cat si cei din ford (soferul si sotia acestuia).


Soferul focusului a recunoscut ca e vinovat, am facut amiabila deoarece nu patise nimeni nimic. Dupa asta am mers la allianz, unde aveam casco.
Acolo s-a constatat ca jaguarul e dauna totala.
Focusul, la randul lui, dauna totala.

In cazul meu, banii de la asigurari au intrat in cont la mai putin de 1 sapt dupa ce s-a constatat ca e dauna totala. Mai exact, la 6 saptamani de la accident.
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
O dimineata urata intr-un oras ( si mai urat) ploaie , ce sa mai momentul perfect ptr un taximetrist sa imi taie fata intr-un mod brutal ( amandoi aveam verde dar el schimba directia de mers) norocul lui ca aveam doar cam 35-40 km/h ,ghinionul meu are asigurare la Carpatica . Facem amiabila isi recunoaste vina , sun la Carpatica intreb ce acte imi trebuie pentru dosarul de dauna ( pe care urma sa il deschid la Constanta) iau toate cele necesare cand stupoare la Constanta sunt anuntat ca imi trebuia si o declaratie a celui vinovat . Il sun pe individ ,care intre timp a reparat masina , si foarte franc imi spune ti-am dat actele amiabila asigurarea eu nu mai am treaba .
Deja am ceva zile de cand merg la Carpatica si "pun presiune " pe ei , urmatorul pas CSA. Macar nu am lovit OPEL-ul ci BMW dar oricum daunele sunt destul de serioase, far aripa capota bara .
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Recomandarile erau sa nu se faca constatare amiabila cand vinovatul are asigurare la Carpatica sau Euroins.
Oricum, multa bafta.
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eram cu tatal meu care venea dupa o operatie complicata , am preferat sa nu pierd timpul stiam riscurile , oricum deja cei de la Carpatica au dureri de cap cand ma vad , macar sa scape de dureri si tot rezolva problema .
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
pocris a scris:Vad ca topicul asta cere o resuscitare, asa ca de nevoie ma ofer eu:

Azi, cand mergeam linistit sa imi fac revizia de aproape 100.000 km, la o trecere de pietoni, am oprit [usor, ca nu cred ca aveam mai mult de 60] pentru pieton dar cel din spatele meu a avut reflexe/frane slabe. Drept urmare bara spate e sifonata si cu vopseaua sarita pe la incheieturi.
Am completat amiabila si am luat copii dupa asigurarea si buletinul lui. Masina ce m-a lovit este de firma, din Prahova, cu RCA-ul valabil la Omniasig. Dupa incident fiecare si-a vazut de drum urmind sa ne auzim la telefon pentru ce-o mai fi de facut.

Am sunat la Omniasig, am avizat dauna si am primit un numar de dosar. L-am sunat pe om si i-am spus ca as vrea sa merg maine la constatare in Bucuresti. Mi-a spus ca trebuie sa vorbeasca la firma ca ar avea o cursa la Constanta si ca revine cu un telefon cand are stiri. NU a mai revenit cu nici un telefon, iar telefonul este inchis.

Ce pot face in cazul in care telefonul ramane inchis?
Orice sfaturi/pareri sunt binevenite!


Revin cu un mic update:

- nu am avut nevoie de prezenta vinovatului ca sa fac constatarea la Omniasig. Initial, vineri, la call center mi-au spus ca trebuie sa fie si el, cand am sunat sambata iarasi mi-au spus ca nu e necesar, asa ca m-am dus la centrul de pe Grivitei. Pana la urma se pare ca este recomandata prezenta ambelor parti pentru a evita drumuri si timp pierdut: in cazul meu amiabila a fost completata eronat, omul trecindu-se ca asigurat in loc sa treaca firma [greseala pe care nu am observat-o nici unul dintre noi]. Dosarul de dauna a fost deschis urmind sa las eu la registratura omniasig o noua amiabila completata corect.
- mi-a raspuns abia azi la telefon, cu explicatia ca masina fiind de firma [de distributie] o lasa in weekend la garaj cu telefonul in ea. A ramas ca ne vedem miercuri cand are drum in Bucuresti.

Pana acum sfaturile mele ar fi:

- Completati cu mare atentie Amiabiala. In starea de surescitare de dupa accident, formularul mi s-a parut tare complicat desi nu este.
- Luati copii ce cel putin dupa RCA-ul si buletinul vinovatului; Certficat de inmatriculare si permis de conducere mie nu mi-au cerut dar nu are cum sa strice.
- Inarmati-va cu rabdare!
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Gataaa,

De luni mi-am recuperat masina! M-am bucurat ca in prima zi cand am dus-o acasa! Laughing
Pana la urma m-am reintalnit cu soferul vinovat si am completat corect alta amiabila. In aceiasi zi m-am dus la Omiasig unde am lasat noua amiabila si apoi la service [intr-o miercuri] unde am fost programat peste o saptamana [joia trecuta]. Masina era gata sambata dar inca nu venise acceptul de plata de la Omniasig [care nu elibereaza accepturi sambata]. Luni dimineata [ pe la 11] acceptul a fost transmis, asa dupa servici am fost sa o ridic.

Bara a iesit foarte bine. Multumit de cei de la service, pe care ii recomand si de Omniasig la care cred ca o sa trec cu RCA-ul.
Un sfat pe care l-am primit de un coleg [tardiv, in cazul meu] ce poate fi aplicat in cazul accidentelor usoare fost ca la prima vizita la service sa vorbiti cu ei sa emita devizul si sa ceara acceptul de plata inainte de a lasa masina in service. In felul asta, lasi masina dupa ce ai acceptul de plata, fara sa ramai cu ea reparata dar blocata in service pana vine acceptul.

Drumuri bune!
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
FOAAAARTEEEEEEEEEE greu se misca cei de la Carpatica dar mi-au aprobat dosarul si voi repara masina " in regie proprie" ptr ca piesele sunt ieftine la mana a doua ptr modelul respectiv
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR