Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am auzit o poveste legata de CASCO cu fransiza (sau cum D-zo s-a scrie cuvantul) si o dauna ce implica schimbarea amvelopelor: proprietarul a trebuit sa plateasca in plus si 20% din gume pe motiv de uzura. Shocked
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Anvelopele intra la consumabile si astea de obicei nici nu ti le plateste casco. Asa toata lumea si-ar taia anvelopele cand se uzeaza plateste 100euro fransiza si pac anvelope noi Smile Probabil a fost un compromis si mi se pare rezonabil sa platesti 20% din valoarea lor avand in vedere ca anvelopele tale erau uzate si dupa vei avea anvelope noi.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@denisCT Asta la noi.In alte tari civilizate exista si CASCO in care poti integra si cauciucurile.Stiu ca am avut.
Plateam cam 80 dollari in plus pe an si schimbam cauciucurile cu defecte cu doar 8 dollari,echivalentul manoperei.
Chiar s-a intamplat sa intep unul pe lateral.Nu mai mergea astupat.Si l-au schimbat.
Intr-adevar nu se schimba cele tocite.Doar sparte,explodate,cu galma,sau alte defecte.
Asta ar fi rentabil doar in tarile civilizate unde oamenii nu ar profita.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am avut casco total la omniasig si erau si cauciucurile incluse in asigurare, brokerul le-a facut poze la fiecare in parte.
Se specifica explicit ca nu se schimba daca au o uzura mai mare de 60% sau daca sunt vulcanizate, de unde am tras eu concluzia ca pentru o pana nu se uita nimeni la tine, e vorba de vandalism, taieturi mari din cauza gropilor, etc.
Skip ads

  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
denisCT a scris:Anvelopele intra la consumabile si astea de obicei nici nu ti le plateste casco[...]

Dupa logica asta, daca am o lovitura in lateral dreapta si trebuie inlocuita cutia filtrului de aer voi plati in plus si filtrul ca e consumabil... Rolling Eyes

Io tot nu inteleg de ce s-ar plati in plus peste fransiza daca e un incident c-o bordura si printre elementele afectate sunt si cauciucurile. La RCA e textul ala cu "adus la starea dinaintea accidentului" dar asta nu inseamna ca musai trebuie aripi vechi de 10 ani, cf. masinii si nu aripi noi. Parerea mea.
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ai ales un caz extrem, la o asemenea lovitura filtrul este ultima ta grija Smile
La fel e si cu elementele de caroserie lovite sau zgariate, ori nu ti le asigura ori le despagubeste partial. Nu poti compara elementele de caroserie cu piesele consumabile. Eu chiar imi doresc ca aripa sa mi-o dea SH sau de unde vor ei numai sa nu fie diferenta de culoare Smile
  • iulian69

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
cine ma poate ajuta cu ceva informatii?in urma cu trei saptamani am avut un accident usor po b-dul tomis in constanta, am fost lovit de o tipa cu un C4 din spate.Am mers la agentul constator de la euroins tipa si-a recunoscut vina ,poze , hartogaraie. in nota de constatare :bara spate sparta ,ornamet nichelat indoit capota portbagaj usor infundata. Agentul constatator a zis ca dupa demontarea barii cu siguranta vor aparea si alte daune.ma intrebat daca raman la service-ul respectiv sau merg in alta parte , am luat hotararea( proasta)de a ramane la acel service. ca sa mearga treaba mai repede am bagat masina in atelier pentru demontare bara si reconstatare. au mai constatat aparatoare nori stanga sparta si intaritura bara spate deformata.am pierdut toata ziua acolo.
am plecat acasa cu masina urmand sa revin dupa ce vor procura piesele pentru reparatie.
am fost sunat in data de13 nov .pentu a merge pe 14 nov in service. am intrbat daca au tot ce trebuie pentru ca am un bolnav in familie pe care trbuie sa-l "plimb" pe ,a spitale si am mare nevoie de masina.am fost asigurat ca au toate piesele si lucrarea nu va dura mai mult de o saptamana am cazut de acord sa ajung in service marti 15. nov .am lasat masina acolo si am sunat aproape zilnic pentru a ma interesa de stadiul lucrarilor . dupa o saptamana sunt anuntat ca masina intra la echipat zic "cand as putea sa o ridic? intr-o zi -doua? " "Stiti dupa echipare trebuie sa asteptam acceptul de plata de la asigurator vreo 2zile,dar mai intai trebuie sa intocmim!....devizul!. " a urmat o cearta la telefon.
a doua zi revin(23 nov) cu un telefon pe la orele 15.00 pentru a afla ultimele vesti in speranta ca voi reusi sa-mi ridic masina vineri (25 nov) si SURPRIZAAA! "stiti domnule abia azi au sosit piesele pentru masina d-voastra " am simtit ca pica cerul pe mine iar cearta telefonica aproape 20 minute. la scurt timp dupa inchierea discutiei am fost sunat de un tip de la service care spunea ca el s-a ocupat de aprovizionarea pieselor si isi cere scuze de intarziere ca seful de atelier nu a stiut ca nu au sosit piesele.
asta ar fi aventura masinii mele in service in ultimele 2 saptamani.
acum as vrea sa stiu ce as putea face pentru a-mi recupera masina mai rapid?
service_ul nu este unul de la coltul strazii este service-ul unei reprezentante auto.
imi poate spune cineva ce acte trebuie sa-mi predea service-ul la ridicarea masinii?
multumesc anticipat pentru ajutor.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR