Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • petre botez

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi - Ro
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am cumparat de cateva zile un Opel Astra Caravan 1,7 Tdi si am constatat ca semnalizarile nu functioneza, in sensul ca raman aprinse contunuu si nu clipesc. Curios este faptul ca, la actionarea butonului de avarie, releul functioneaza si luminile clipocesc normal.Ce ar putea fi??? :roll: :roll:
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Mai mult ca sigur ca nu este de la releu (fiindca functioneaza pa avarii unde consumul este dublu), verifica comutatorul de la semnalizare/lumini daca poti sa faci o proba inainte sa il cumperi de la dezm ... unde sunt mai ieftine
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Poate sunt relee diferite pentru semnalizare/avarie.
Comutatorul nu cred ca are nimic, nu mi se pare logic, ala face numai contactul si contactul se produce...
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu sunt relee separate, este unul singur, operat de ambele comutatoare
Comutarorul de la volan poate sa fie murdar sau sa aiba exces de ulei in el si sa se comporte asa...
Skip ads

  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
roBERT a scris:Comutarorul de la volan poate sa fie murdar sau sa aiba exces de ulei in el si sa se comporte asa...


Ok, comutatorul da drumu' la curent spre releul de semnalizare >>> care cupleaza/decupleaza - face sa palpaie becurile.
Daca are ceva comutatorul, fie face contact numai cand vrea el, fie nu face deloc, dar face. Nu cred ca se poate mofica intensitatea curentului de la murdarie/ulei incat sa nu-i placa releului...

Mai bine sa incerce cu un alt releu de semnalizare pentru inceput, sau legaturile intre comutator si releu, poate acesta a fost schimbat si legat la alta masa...
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ma rog, oricum mai poate fi de la lipsa/ arderea unui bec in instalatia de semnalizare unele relee sesizaza acest lucru si se copmorta in acest fel. Trebuie verificat daca se aprind toate becurile pe avarii. Daca sunt care nu se aprind trebuiesc inlocuite.
  • petre botez

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi - Ro
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2004

  • Mesaj Privat
MULTUMESC celor care au fost amabili si au incercat sa-mi dea un sfat!!! Preoblema s-a rezolvat de la sine, am trecut cu masina peste o denivelare si surprise, releul a inceput sa ticaie. Cu siguranta a fost un contact prost, ca altceva nu cred ca ar fi putut sa fie. Are cineva un manual despre motorul de 1,7 Td de pe ASTRA CARAVAN din 1995 si poate sa ma ajute??? Eu am o carte de cunoastere generala a masinii dar este in germana si pare ca si in engleza. Cine are nevoie sa-mi spuna si il ajut. IN REST, VA DORESC SANATATE SI MULTI KILOMETRI CU OPELURILE VOASTRE, FARA NICI UN NECAZ!!! :lol:
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
ok, bafta am mai gasit ceva ce te-ar putea interesa
Sezran a scris:releul de la semnalizari "ticaie" rapid (si martorul din bord clipeste corespunzator mai repede) atunci cind unul din becuri nu se aprinde. e o facilitate, un semnal de avertizare asupra functionarii defectuase a sistemului de semnalizare. de obicei asta inseamna bec ars. sau doar un bec miscat, care nu face contact cum trebuie.

  • baron

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu iti recomand totusi sa rezolvi problema, curatind contactele.... Nu toate problemele se rezolva bagand masina prin gropi sau cu ciocanul...s-ar potea sa scapi de o problema si sa dai peste alte 10 Rolling Eyes
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
verifica contactele si duliile de la becuri (inclusiv becurile) ca sa nu mai dai data viitoare prin gropi sa rezolvi pb..
  • Bobby-NOS

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1995 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
sers`tok,deci Astra F din 1997,1.7 TD,50kw.Masina merge,doar mi se aburesc toate geamurile mai ales dimineatza:)Sa fie filtrul de polen oare?Iese un miros ciudat cand ii dau drumu la ventilator..In rest cutia de viteze e mai altfel decat la modelele din anii precedenti,dar la o anumita turatia am un zgomot ciudat...nu tare,dar trepideaza ceva....cred ca e chestia de turatie,schimb in treapta inferioara si nu mai suna..si inca ceva..apas acceleratia,si la 4000rpm imi scoate cate un pic de fum,se poate sa fie din cauza ca trebe schimbat uleiul?Azi ma duc sa-l schimb Embarassed
In rest...masina e rosie,are jenti,servo..trapa,faruri reglabile,2x air-bag...ma mir pentru ca e din `97 si nu are geamuri/oglinzi/electrice,pe dupa-masa pun ceva poze..o sa va placa:)am dat pe ea 2500 de euro/e adusa din Germania de 2 saptamani:) eu zic ca merita,ma costa mai mult daca era sa ma duc eu dupa ea..deci poze noi pe dupa-masa,o zi buna colegilor Cool
  • sszaby

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2003 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Am un Opel Agila din 2004 si de iarna trecuta am o mica probleme cu semnalizarea.
De cand au inceput sa scada temperaturile semnalizarea stanga/dreapta nu mai
functioneaza intermitent, becurile se aprind si gata.
Problema a inceput la sfarsitul iernii trecute dar numai de cateva ori, dupa aceea a venit primavara, vremea sa incalzit
si odata cu ea a disparut problema.
Acum ca vremea sa racit problema a reaparut.
Ciudat este ca pe avarii functioneaza, dar daca semnalizez stanga/dreapta atunci becul clipeste de vreo doua ori (dar se simte ca
se chinuie) dupa care ramane aprins fara sa clipeasca in continuoare.
Dupa ce se incalzeste habitaclul semnallizarea isi revine, dar dureaza o jumateta de ora.
Banuiesc ce e ceva problema cu releul dar totusi nu inteleg de ce merge pe avarii si pe semnalizare nu.
Am verificat toate becurile si nu e ars niciunul.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR