Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • peso

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am un Vectra C si sunt curios de o chestie: capacul de la alimentare (usa metalica de fapt), nu ar trebui sa se incuie odata cu masina? La mine se poate deschide de catre oricine, chiar daca masina e incuiata.

Vreo idee? Mersi frumos
Skip ads

  • stefanLCS

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 2.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ba da asa ar trebui .cel putin la mine se inchide odata cu usile.
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Deschide capacul respectiv si uita-te la el, trebuie sa aiba o ureche pe el, in stanga, in partea opusa balamalei (arata ca un inel de 10-12 mm diametru).
Cu capacul deschis, incuie si descuie masina.
Trebuie sa vezi iesind un bolt din caroserie. Boltul respectiv ar trebui sa intre in urechea de care vorbeam mai inainte.
Cu respect.
  • devils

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Tg. Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2006

  • Mesaj Privat
e de la frig .. eu mai patesc cu usa din spate dreapta.. ba se incuie ba nu.. depinde cat de frig e afara.. mai trebuie unse si actuatoarele alea... tijele in special
Skip ads

  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Da, ai dreptate !
Niste WD 40 pulverizat acolo, ar face bine.
Dar sa vedem intai ce zice de urechea aia, poate e rupta sau lipsa.
Eu am vazut una rupta pentru ca lovise tija in ea din cauza ca nu fusese bine inchis capacul.
  • peso

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut, si multumesc pentru raspunsuri.
Urechiusa de pe "flap" e ok, nu e crapata, sparta or anything. Nu vad tija aia care ar trebui sa o blocheze Sad mai ies acusi sa mai fac un test am citit pe net cum ca motorasul de acolo e o problema destul de intalnita la vectre.

Mai revin dupa pauza de masa. Pofta buna! Very Happy
  • peso

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ovidiucro a scris:Deschide capacul respectiv si uita-te la el, trebuie sa aiba o ureche pe el, in stanga, in partea opusa balamalei (arata ca un inel de 10-12 mm diametru).
Cu capacul deschis, incuie si descuie masina.
Trebuie sa vezi iesind un bolt din caroserie. Boltul respectiv ar trebui sa intre in urechea de care vorbeam mai inainte.
Cu respect.

am facut asta si nu iese boltul/tija aia Sad am gasit pe unele forumuri ca ar trebui schimbat motorasul acela. eu ma gandesc ori nu e unsa tija (dar nu se aude nimic de la motorasul acela, macar sa simt ca "incearca"), ori e arsa vreo siguranta (nu stiu daca are separat siguranta pt el), ori e busit motorasul si trebuie inlocuit.
Am vazut ca in dreapta, deschid trapa din dreptul capacului si vad motorasul cu fire... ma gandeam si eu... nu se poate "forta" sa o blocheze si eventual cand am nevoie sa o deblochez tot prin metoda asta?

Multumesc.
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
La tine, cred ca este o problema cu motorasul (actuatorul) in sensul ca ori nu primeste curent, ori este ars.
Daca incerca sa functioneze si intalnea o rezistenta dpdv mecanic, ori se arde siguranta (este una singura pt toate), ori iti descuie usile imediat.
Da-l jos si alimenteaza-l direct, atunci vezi daca lucreaza sau nu. Daca lucreaza, ai scapat usor si este vorba de un contact imperfect sau un fir intrerupt (mai putin probabil). Daca nu lucreaza, cauta un alt actuator.
In ceea ce priveste "fortatul", ar trebui sa mearga, dar mai bine renunta la "ideea" asta, sfatul meu Smile .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR