Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • tonysmith

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut!Am un vectra gts 1.9dt 2004 120 cp (90K km-fara chip).De cateva luni am sesizat o scadere a puterii (si nu e subiectiv- inainte nu ajungeam in oras cu pedala "la blana" in a 2a si a 3a).Am fost la reprezentanta (suspectam ceva la motor) unde totul e perfect inclusiv filtrul de particule.Mi au spus ca masina merge perfect desi sunt sigur ca nu e asa.Nu se aprinde nimic in bord.In treapta a 2-a peste 40/h parca trag o remorca dupa mine.La 50 km in a 2-a daca accelerez in continuare creste turatia si viteza nu prea si se aude un zgomot ciudat ca si cum ar freca ceva curea metalica(mai mult vibreaza decat accelereaza).Atinge orice viteza (140 i am dat max.) numai ca o face mult mai lent ca de obicei si am sesizat in ultimul timp ca dupa ce schimb viteza acceleratia incepe cu o scadere a puterii.In ultimele doua saptamani am avut surpriza ca nu intra in treapta 1 2 (o data dimineata la rece si a doua oara la un stop dupa ce am mers vreo 10 minute) dupa care si a revenit tot apasand pedala de ambreiaj.In masina nu miroase ciudat, pedala de ambreiaj se simte normal la apasare (subiectiv-parca prinde pe o plaja mai mare).Consumul mi se pare exagerat in oras 11-12 l/100 km (Cluj).Ce pot face sa aflu exact care este problema? La reprezentanta nu am nici o speranta (mi au suspectat initial debitmetrul si mergea la fel cu unul nou deci masina e perfecta Very Happy ).Alte sugestii?
  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai daca ar patina ambreiajul ai observa la o acceleratie mai brusca cum acul de la turometru urca mai repede decit cel de viteza.iar la un deal,cum masina nu prinde viteza chiar dc tu o accelerezi si ea creste in turatie,adica tu auzi motorul turindu-se ,dar nu creste si viteza.
  • tonysmith

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Turatia creste mai repede decat viteza (am patit la curbe de 90 grade in oras in treapta a doua sa fie intre 3000-3500 de ture la 30 la ora) pe rampe creste viteza (dar nu asa rapid cum o facea).E foarte enervanta situatia parca i ar fi disparut vreo 30 de cai.Merge infect -parca e alta masina.Si zgomotul ala (frecare ) de la 50 km/h in treapta a doua se simte chiar cu volumul de la cas. dat tare.Chiar nu este un test?in a 2a daca apas si eliberez ambreiaju se simte frana de motor in a 4 mai slab(nu stiu cum ar trebui).Se poate sa fie altceva ? Fara check engine?Oricum senzatia mea este ca se tureaza si face zgomot mai mult decat creste viteza.Obiectiv treapta a 2 si 3 in oras cu acceleratia la podea pe stradute unde nu mi permitea drumul...
  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
test la un mecanic bun care o sa dea o tura cu ea si o sa-ti spuna.nu exista nici un bec in bord pentru asta.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR