Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Calin

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am schimbat caseta de directie (Opel Omega 2,5 DT, 1995) Are airbag shofer si pasager dreapta.

Dupa asta, am ramas cu becul rosu cu simbolul de airbag aprins. M-am intors la service, au pus un fel de tester pe el ca sa sterga "eroarea". Becul clipeste dar nu se stinge dupa ce primeste comanda de stergere. S-au mai uitat la niste mufe pe acolo...si gata. Am plecat eu satul si sper sa gasesc aici raspunsul.

Multumesc,
Skip ads

  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
si la mine e aprins dar din lenea mea. Eu am probleme cu airbagul de la pasager care are mufa sub scaunul din dreapta. si nu e prinsa calumea si cand se desprinde apare acea eroare in bord. daca o sterg e ok. dispare pana data viitoare cand umblu la scaun Smile))) de obicei la spalatorie Very Happy bafta
  • Calin

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Chestia e ca la mine a aparut dupa ce s-a umblat la caseta de directie. Au scos aia volanul si mufele de pe acolo iar eroarea nu se mai sterge acum (sau testerul lor e de rahat)
  • oaka_park

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
pai si cu te afecteaza becul ala aprins? ca si la mine sta asa de vreun an si sincer chiar m-as panica dc nu l-as mai vedea acolo Razz
Skip ads

  • maumau

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Calin a scris:Am schimbat caseta de directie (Opel Omega 2,5 DT, 1995) Are airbag shofer si pasager dreapta.

Dupa asta, am ramas cu becul rosu cu simbolul de airbag aprins. M-am intors la service, au pus un fel de tester pe el ca sa sterga "eroarea". Becul clipeste dar nu se stinge dupa ce primeste comanda de stergere. S-au mai uitat la niste mufe pe acolo...si gata. Am plecat eu satul si sper sa gasesc aici raspunsul.

Multumesc,


probabil nu au fixat volanul la centru inainte de demontarea casetei...drept urmare,la remontare volanul nu mai era la mijloc...ei au facut corectia din capetele de bara...spirala airbag care face legatura intre cablajul masinii si airbagul din volan s-a rupt...asta ar putea fi explicatia pt. care nu se poate sterge eroarea...nu e o piesa tocmai ieftina...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai e de rau..cat timp e martorul aprins, airbagul nu functioneaza.
  • LGO
  • *
  • 7 mesaje
  • din 25 Dec 2007
  • Vectra 2001 Y20DTH
  • Brasov
  • LGO

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Circuitele claxonului trec prin aceeasi 'spirala' ... mai functioneaza?
  • Draxxx

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bihor
  • Masina: GT 1960 2333
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am aceeasi problema, cu martorul aprins la airbag...nu am facut absolut nici o modificare la volan nimica,asa am luat masina cu martorul aprins, tre sa vad mufele pe sub scaun,daca le gasesc...iar apoi... ? trebe sa resetez oare comp bord (daca da cum? tin apasat reset de km bag cheia si pun contact?metada aia? ) sau isi verifica el singur sistemu si daca e ok nu mai apare
Skip ads

  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai trebuie sa spui mai intii ce masina e.si resetarea martorilor se face doar cu ajutorul testerului.
  • Draxxx

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bihor
  • Masina: GT 1960 2333
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2007

  • Mesaj Privat
CATA26BCN a scris:pai trebuie sa spui mai intii ce masina e.si resetarea martorilor se face doar cu ajutorul testerului.


vectra b din 98 motor 2.5i si inca nu am 1 milion sa arunc la tester Smile vreau o metoda mai romaneasca
  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Atunci nu ai cum sa resetezi erorile de airbag.
Dar sa nu te astepti sa iasa daca, Doamne Fereste, ai vre-un accident.

@PS: Mentalitate de Europa de Est:
vreau o metoda mai romaneasca
- no comment
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@Draxxx, o metoda romaneasca e sa iei un ciocan, sa spargi plexiglasul ala care proteazaja panoul de indicatoare, si apoi sa iei o surubelnita sdravana si sa o infigi prin martor. In acest fel iti garantez ca becul ala nu se mai aprinde veci!
Skip ads

  • marin

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Caline spune-mi si mie unde ai schimbat caseta de directie si cat ai dat pe ea....eu am probleme la acel semering care acedat si imi curge tot lichidul sau recomanda-mi unde sa-l repar in Bucuresti. Am un opel omega 2.5 din 1995 cu motor de BMW....cu respect!
  • florin_gl

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2008

  • Mesaj Privat
fratailor cine imi poate spune unde sunt senzorii de airbag lateral dreapta la o astra coupe cu 4 airbag-uri?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR