Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Citesti bine asta: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=3283 si te apuci de treaba, daca nu, pui un prieten electronist sa citeasca si sa ti-l repare.
Skip ads

  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Va salut. Cine poate sa-mi dea si mie un link de unde pot comanda conductive pen pe baza de argint? Eu sunt inca in studiu cu TID-ul meu ca in afara de contacte proaste si exfoliere in zona LCD mai am si o impunsatura in panglica si de aici alte 2-3 circuite intrerupte. Dar mai trag speranta ca se poate. Ca idee panglicile cu circuite de grafit sunt cele mai proaste si mai greu de recuperat. Majoritatea masinilor opel au probleme de afisaj la TID sau MID. Multumesc.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Vezi aici, sapa adanc si spune-ne si noua daca gasesti ceva: http://forum.chip.ro/archiv....php/t-48370.html
  • cul15

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Pana la urma mi-am schimbat displayul busit cu unul SH si surpriza: nu mai am probleme cu pixeli lipsa dar la consumul instantaneu are proces invers. In loc sa-mi arate la relanti un consum de 0.8-1 L/ ora sau un consum cat de cat real el imi arata invers 38.9L/ora la relanti si pe masura ce accelerez normal el trebuie sa cresca, in schimb la mine pleaca de la valoarea maxima la val. minima.Este fix procedeul invers.Stie cineva vreo solutie?Am incercat toate reseturile posibile din BC dar nimik. IDEI?
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pai l-ai schimbat cu unul SH, dar de pe ce motorizare provine? Daca nu sti, trebuie setat pentru masina ta. Mergi la reprezentanta sa puna testerul pe ea sa iti seteze displayul.
  • cul15

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Tot de zafira este.L-am luat dupa o zafira de la dezmembrari
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
ldivora a scris:dar de pe ce motorizare provine?

  • palade radu

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
da ce treaba are motorizarea ca doar el afiseaza ce ii da calculatorul !
Skip ads

  • cul15

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Intradevar zafira era diesel 2.0 dar cred ca displayul nu are nici o legatura cu ce motorizare are masina.Seria de pe cel care l-am avut corespundea identic cu cel de la diesel. Era cred ca din acelasi lot.In fine o sa incerc si variata cu reprezentanta
  • palade radu

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
chiar sunt curios cum ai sa rezolvi problema ! asa am patit si eu . l-am schimbat cu unul sh si imi arata la consum 39.8 la suta . oricum niste valori aiurea .
  • sorin03aib

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Signum 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
palade radu a scris:da ce treaba are motorizarea ca doar el afiseaza ce ii da calculatorul !


Ba chiar are importanta de unde provine MID-ul (motorizare), el nu este un simplu display, el singur stie sa calculeze consumul, calculatorul, nivelul de combustibil din rezervor si turatia motorului da decat niste informatii (parametri) cate ajuta la calcularea acestuia!
Daca MID-ul provine de la alt motor el este setat sa calculeze in functie de acele informatii si trebuie resetat cu tech2 pentru acel tip de motor si roti.
cul15 Probabil acel MID provine de la o masina provenita din alta tara (Italia..... din cate stiu), uite-te mai atent sa nu afisele km/litri.
Inca o data MID-ul nu este decat un banal display el singur stie sa calculeze consumu, .... nu calculatorul, tine apasat pe ambele butoane de la maneta S+R si o sa vezi ca in stanga sus o sa arate un cod care difera de ma motorizare la motorizare.
  • palade radu

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
bun . am inteles cum sta treaba . ce tre sa fac ca sa-l fac sa functioneze la masina mea ? merg la OPEL si ma rez baietii sau nici ei nu au habar ?

asa imi apare . pai ce poate sa consume atata ?

Skip ads

  • sorin03aib

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Signum 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ori la reprez opel, ori cineva cu tech2, daca ajungi in Bucuresti iti recomand pe Maiandrei.
  • cul15

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am fost la un tip in Buzau care are tester si mi-a zis ca nu se poate decat la reprezentanta Opel. Nu cred ca are soft oricum ideea este ca e mai bine la o reprezentanta OPEL
  • nsoimaru

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2008

  • Mesaj Privat
cul15 a scris:Am fost la un tip in Buzau care are tester si mi-a zis ca nu se poate decat la reprezentanta Opel. Nu cred ca are soft oricum ideea este ca e mai bine la o reprezentanta OPEL

am aceiasi problema. la cine din buzau ai fost. poate ma rezolva si pe mine
  • cul15

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2007

  • Mesaj Privat
nsoimaru a scris:
cul15 a scris:Am fost la un tip in Buzau care are tester si mi-a zis ca nu se poate decat la reprezentanta Opel. Nu cred ca are soft oricum ideea este ca e mai bine la o reprezentanta OPEL

am aceiasi problema. la cine din buzau ai fost. poate ma rezolva si pe mine


Problema este ca nu am reusit sa remediez problema. Trebuie sa merg la o reprezentanta Opel si o sa ma duc la Dibass la Ploiesti este mai aproape si am vazut ca sunt si liberi.
  • palade radu

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salut baietii ! astept rezultatuuuuuuuuuuuuuu !
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR