Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • adrianmorarasu

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Legat de geometria rotilor.

Eu sunt din Craiova, am un opel astra classic II 1.7 cdti, si ieri mi-am pus din nou rotile de vara (Dunlop sp2020) si le-am pus in cui pe cele de iarna (Nokian - excelente!). Ideea este ca eu sunt adeptul azotului, inca de pe vremea cind aveam o Supernova. In craiova sunt doar 2 ateliere ( sa le zic asa) care pun azot. Cine e din craiova stie pe cel de pe Siloz si pe cel de la iesirea spre Bals - Slatina. Cind mi-am montat anvelopele de iarna am fost la cel dinspre Bals. Mi-au facut echilibrarea totul perfect. Acum am mers la cel de pe Siloz ca ma cam grabeam. Mi-au pus rotile, le-au echilibrat cu mine de fata, am plecat, sa dau intr-un stalp din stanga, imi tragea volanul stinga. M-am intors, mi-au zis sa fac si unghiul de fuga. L-am facut. Au gasit ceva la stinga, mi-au listat ce trebuie dar tot tragea stinga. Iar m-am intors, mi-au inversat rotile, trage cind stinga, cind dreapta. Ideea care este: directia nu mai e atat de fina si usoara cum era si cred ca maine o sa il crap pe ala, daca nu imi face masina cum era. Ce puteti sa ma sfatuiti, pt. ca mi-a atat de ciuda si nu de alta, dar anvelopele puse acum sunt cele originale si cu ele am mers maxim 12000 km din cei 18400 cit am acum.
Va multumesc.

P.S. Nota 11 din partea mea si pt. Opel West Arad. Am facut revizia de 15000 acolo, desi sunt din Craiova.
Skip ads

  • kratos

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2008

  • Mesaj Privat
hai ca va respect. yo am pe corsa mea din 2002 1,2 jante pe 15 de opel astra de aliaj si vreau sa va zic ca merge beton fara nici cea mai mica problema ..si am masina de doi ani fara sa i fac nimic in privinta asta Smile
  • vectra_gts

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Si la mine( vectra C GTS) se intampla la fel...trage in dreapta...am facut geometria la AUTO SOFT pe calea dudesti...mi s-au parut profesionisti si aveau echipament Bosch cu tot ce trebuie, mi-au dat garantie 30 zile si mi-au zis sa schimb cauciucurile fata ca nu mai sunt bune...geometria m-a costat 128...repet dupa geometrie tot trage in dreapta...
  • merralvinci

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2008

  • Mesaj Privat
mi-am luat-o si eu in bot cu geometria rotilor.masina nu avea mai nimic,doar cand frinam puternic tragea stanga-dreapta in functie de denivelarile drumului.am fost sa-i fac geometria si am facut-o.cand am plecat de acolo imi tragea constant stinga si-mi statea volanul inclinat spre dreapta.i-am schimbat rotile,degeaba.ce m-a frapat este ca,desi masina nu a fost lovita in spate convergenta pe dreapta spate a iesit la +3.4,in conditiile in care trbuie sa am undeva in jurul a+0,5fata era pe plus 2,4(convergenta totala)si bineinteles,convergenta individuala era fututa tot pe dreapta.ce pot spune?mecanicul a fost meserias deoarece valorile pe care le-a citit aparatul arata perfect si anume:+0.5st/+0,4dr.problema este la senzori,am patit-o cu skoda la auto grup c-ta.m-am dus acolo cu masina perfecta si cand am plecat(totul parea perfect)dar dupa 600km mi-a facut cauciucul varza pe interior/stinga fata.m-am dus inapoi si-i dadea unghiul de cadere bulit pe st/fata...lucru imposibil atata timp cat masina nu fusese lovita.am fost in alta parte si totul a fost o.k.INTREBARE:unde pot sa-mi fac directia in c-ta sau bucuresti,un atelier la care ati fost si nu ati constatat probleme dupa reglaj?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca geometria este sigur buna (sculele lor se mai decalibreaza) si trage intr-o parte problema e de la EPS, e vorba de decalibrare senzor pozitie. Se va citi :
Directia - EPS, probleme, martor aprins, rezolvari etc.
  • merralvinci

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2008

  • Mesaj Privat
[quote="dancuciureanu"] am facut geometria in alta parte si nu mai trage acum.daca era de la eps nu trebuia sa-mi traga inainte sa umble desteptii la geometrie?
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
chiar daca postul este vechi il readuc la viata pentru ca am si eu o problema si nu cred ca e necesar sa deschid unul la fel.
Masina cea din semnatura, de cand am luat-o tragea usor stanga. Jenti de tabla originale, cauciucuri la fel pe ea (set) aproape noi. mers mai multe drumuri lungi cu ea, problema incepe sa ma deranjeze. curios sa stiu care-i treaba schimb rotile fata intre ele. Acuma incepe sa traga dreapta. Bun imi zic, ma duc la echilibrat cu rotile fata, nenea de la vulcanizare imi zice ca o jeanta trebe ruluita si ca are un usor joc, dar ca acolo nu indreapta jenti. Nu-i nimic, platesc ma duc sa indrept jeanta in alta parte. O pune tipu pe un aparat cu role o indreapta o echilibreaza din nou. o pune pe masina, dau o tura nici o schimbare la fel trage dreapta, dar la 120-130 nu mai simt nici o vibratie in volan. Imi zic ca tot e ceva ca am rezolvat o problema, ma intorc ii zic ca tot trage imi baga in roata din stanga 2.2 si in roata din dreapta 2.4. Plec la fel trage dreapta. Iar ma intorc sa imi bage in amandoua 2.4 si tipu imi zice ca e posibil sa am un cauciuc mai greu si unu mai usor si de asta sa faca asa. Plec nervos ca nu pot sa rezolv si cum ma gandesc eu pe drum la problema imi vine o idee. Acum vine intrebarea pentru forumisti. Daca schimb rotile de pe spate pe fata si eventual in diagonala o sa se schimbe ceva? Sau cum ma sfatuiti sa fac? Mentionez ca masina nu trage tare ... dar la drum lung cam in 100 m trece de pe banda 2 pe banda 1 sau cam asa ceva. Inainte se intampla la fel doar ca tragea stanga.
  • merralvinci

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2008

  • Mesaj Privat
bazare a scris: Daca schimb rotile de pe spate pe fata si eventual in diagonala o sa se schimbe ceva? Sau cum ma sfatuiti sa fac?
daca si cauciucurile spate sant uzate aiurea asa cum sant cele de pe fata,e normal sa ai probleme si cu ele.primul lucru pe care il faci daca trage intr-o parte;verifici presiunea,apoi daca totul e o.k.schimbi rotile intre ele.daca echilibrezi rotile,elimini doar dezechilibrul nu remediezi directia.incearca si cu rotile din spate,dar vezi sa fie de acelasi tip.sau cumpara-ti cauciucuri noi si ai scapat de orice grija.inca ceva:ai uitat sa specifici ce fel de gume ai.sant radiale si nu mai stiu de care.
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pai gumele sunt toate set sunt de vara 185x65x15 ,nu sunt din alea cu sens de rotatie, nu stiu pe dinafara firma dar nu e ceva f cunoscut arata f bine adica nu cred ca au mai mult de 10k-15k km si cei de la vulcanizare nu au vazut nici semne de uzura pe niciunu din ele. o sa incerc maine smecheria sa le schimb intre ele pe diagonala si vad atunci ce si cum.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Revin cu ce s-a mai intamplat. prin mutarea in diagonala a rotilor de pe fata pe spate problema s-a rezolvat. Acum merge sfoara
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
M-am dus in service Radacini(nu conteaza care) ca sa rezolv cu scartait de bucsi si m-am procopsit cu:
1. Montarea puntii la loc(pentru ca rezolvarea scartaitului, in romania se face cu demontarea puntii) in pozitie usor diferita fata de pozitia initiala. E inutil sa va spun ca nu au idee clara cum sa o rezlove.
2.Geometria fata stricata pt ca aparatul lor arata gresit pe partea dreapta. A aratat gresit la vreo 3 masuratori diferite pe aceiasi masina, la intervale: prima oara 1ora, apoi 2 saptamani....fara ca masina sa fi fost lovita sau sa fi dat cu ea in gropi, pt ca merg destul de finutz cu ea.

Recapitulare:m-am dus cu masina perfecta, dpv al geometriei. Dupa umblarea la bucsi....imi vine sa imi bag...
  • spirake

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut
Va intreb si eu pe care stiti :cum tre sa fie geometria rotilor la un astra g 17 caravan ma refer la puntea spate?La mine stau cam cracanate rotile din spate o fi de la vriun reglaj sau asa trebuie sa stea?sau o fi de la rulmenti ?Masina merge drept nu trage stinga,dreapta totul e ok dar ma deranjeaza rotile din spate ca stau asa,nu afecteaza si gumele?[la unghiul de cadere ma refer]
Skip ads

  • mocan_danut

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1997 Z16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
buna...au un vectra b 97 si imi uzeaza cauciucurile pe exterior(puntea spate)...a mai avut cineva asa ceva?ce as putea sa fac?se poate regla unghiul si pe spate?multumesc
  • neamtu

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
mocan_danut a scris:buna...au un vectra b 97 si imi uzeaza cauciucurile pe exterior(puntea spate)...a mai avut cineva asa ceva?ce as putea sa fac?se poate regla unghiul si pe spate?multumesc


Sal,daca ai drum in buc se poate eu am fost azi la AutoSoft pe Dudesti si am facut geometria pe fata si se poate face si pe spate insa la mine era ok,fata costa 100 ron cu tot cu constatare 23 ron iar spatele ceva gen 60 ron.Super multumit este un nene acolo care chiar are habar de tot ce inseamna geometria si mi-a explicat pas cu pas si mi-a interpretat si cifrele care reprezentau abaterile rotilor;lucreaza bine dar atentie numai cu programare altfel nu se poate este full non stop.ciao
  • Echinox

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Atentie la echilibrarea rotilor la vulcanizare! O echilibrare corecta se face dupa ce in prealabil au fost indepartate toate pietrele din anvelopa! In timpul mersului pietrele sar din sculptura bezii de rulare si dezechilibreaza roata! Asa ca, atunci cand mergeti la vulcanizare stati langa lucratori!
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Daca erai din Ph , iti faceam eu geometria Wink .
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Aspecte importante de facut inainte de a corecta geometria masinii, valabil pentru Corsa C.


Important: The following points must be noted before chassis alignment:

Use of the specified disc wheels and tyre sizes.
Good condition of the disc wheels and the wheel bearings.
Tyres uniform and in good condition.
Correct tyre pressure must be the same on the axles on both left and right sides – for values see the relevant Owner's Manual or the valid "Service Booklet" and "Service Plan" brochures.
No visible damage to chassis (no play in the tie rods and ball joints or chassis).
Regulations and instructions issued by chassis alignment system manufacturer


Note: The following operations must be performed before chassis alignment:

Half fill fuel tank.
Put vehicle into alignment position
Load both front seats with 70 kg
Put steering in straight ahead position
Rock vehicle several times so that the chassis adopts the basic position.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR