Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • bereczki58

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Schimbarea filtrului de aer/polen de la Zafira B 2006 se face astfel:
1) - se indeparteaza masca de sub torpedou scotand cele 2 piese de fixare cu cap semisferic prin rotire la 90 grade, vor cadea ;
2) - se indeparteaza torpedoul desuruband cele 4 suruburi : 2 jos si 2 sus (pt. cele de sus, deschide torpedoul) ;
3) - se "smulge" cu forta tubulatura care aduce aerul cald la picioarele pasagerului din dreapta ;
4) - se indeparteaza capacul filtrului de aer/polen prin scoaterea celor 2 suruburi si ridicand capacul in sus (e bina sa aspiram , sa stergem locasul filtrului );
5) - cu ATENTIE se introduce noul filtru pe ghidajul de jos al deschizaturii fara sa fie fortat, respactand directia aerului indicat pe filtru
( dinspre motor spre schimbatorul de viteza) . Succes.
Skip ads

  • marik17

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
La montarea filtrului de polen ,am vazut ca are o sageata(air flow). Aceasta trebuie indreptata catre motor sau spre schimbator? Stima
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Sageata indica directia aerului. Filtrul se monteaza cu varful sagetii spre interior ( schimbator ).
  • opel_rsi

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Sistem DELPHI fara climatizare.
Saptamana aceasta am schimbat si eu acest filtru. Poate sunt eu prost, dar nu eram sigur daca acesta trebuie indreptat spre interior (spre scaune) sau invers (spre motor).

Am intrat pe pagina producatorului dar tutorialul nu este complet, nu indica sensul aerului! Dupa mai multe cautari am gasit pe pagina Fram/Fiaam un tutorial foarte explicativ care indica si air flow-ul.

Mentionez ca am gasit foarte multe tutoriale (chiar si cu video) cu privire la schimbarea filtrului de polen. Unii au montat filtrul orientat spre motor! Total gresit!

Pentru cei care fac aceasta operatiune pentru prima data, mare atentie!

Skip ads

  • S.Claudiu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2000 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Silex a scris:Acum ceva vreme era o discutie despre cum sa schimbi filtrul, si nu prea le iesea unora. Cand mi-am cumparat filtrul, am primit in cutie si o hartie cu indicatii. Se refera la Astra II si la Zafira. Incerc sa pun aici scan-urile care le-am facut, poate folosesc cuiva. E pacat sa dai la un service 400mii/ora cand poti sa-ti schimbi un filtru in 15 minute singur.
ZAFIRA

ASTRA II

+


Nu reusesc sa deschid ce ai postat la zafira, poti sa-mi dai un alt link sau mail cu scanarile (claudiusop@yahoo.com).
multumesc si raman dator.
  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salut! Am incercat sa constat cum pot schimba filtrul de habitaclu si aici m-am si oprit. Este vorba de un astra g din 2001 z16xe. Din lecturarea acestui topic intuiesc ca sistemul meu este unul behr. Va rog sa ma corectati sau aprobati. Trebuie desfacut capacul eliberand cele 3 cleme incercuite de mine? La 1 si 2 sunt doua chestii mici de plastic. Ce rol au? Nu prea as vrea sa stric ceva de aceea am dorit sa ma edific mai intai. Daca aveti si ceva sugestii cum sa o fac cu minim de efort si minim paguba ,va multumesc inca de pe acum.

P.S. Era sa ma apuc sa desfac chestia aia din stanga,din spatele mufelor,inainte sa citesc topicul. Smile
  • maryusuku

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Se scot clemele cu o surubelnita lata.vezi ca au obiceiul sa sara.Din spate la ce se vede in poza bagi surubelnita adica la capatul celalalt al clemei.protuberanele alea de plastic sunt doar ghidajele clemelor.
  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am reusit sa scot cu atentie clemele,insa in acest topic ,la sistemul BEHR pe care l-am intalnit la masina mea,capacul filtrului, spun colegii , este prins in 5 cleme metalice. Eu am desfacut doar 3. Este evident ca doua de jos lipsesc (se vede si in poza de mai sus) Cum pot confectiona ceva homemade si din ce sa prind si in locurile lipsa pt. o mai buna etanseizare?
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Poti incerca la dezmembrari s-ar putea sa gasesti.
  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Ma gandeam mai degraba la ceva artizanal,facut acasa de mine. Sunt la o oarecare distanta de cel mai apropiat loc de dezmembrari auto. Poate daca gasesc un arc dinacela din banda spiralata sa incerc sa modelez o clema sa vad daca imi iese...
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu ai din ce sa faci .daca nu ma insel cred ca am eu,luam legatura,ne lasam numerele de tel pe privat si sambata ne intalnim ca esti din bz si iti dau.
  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc Gabiopel pentru intentia laudabila. Din pacate nu sunt prin zona week-end-urile viitoare. Am schimbat filtrul si am prins capacul in aceleasi 3 cleme. Daca oferta ta ramane valabila,o sa luam legatura pe privat.
In sprijinul acestui topic,postez cateva imagini cum am schimbat eu filtrul de habitaclu,sistem BEHR..
Skip ads

  • ptrv

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Incercati sa va schimbati singuri filtrul de polen pentru ca nu e greu. E pacat sa platiti pentru o operatiune banala, plus ca mai puteti descoperi si surprize dupa ce platiti sa vi se schimbe filtrul in service. Aveti ca exemplu fotografia de mai jos... Grrr...


Aaa... si inca ceva: masina inca n-a vazut Romania. Operatiunea e "Made in Germany"!
  • ucu_74

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salut,

Din cele trei cleme de la capacul BEHR al filtrului habitaclu mai am doar una. Nu aveti careva sa imi vindeti sau aveti idee unde pot gasi sa cumpar?

Multumesc anticipat.
  • doruro

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut la o insignia mã poate ajuta cineva cu o explicație cum dau jos torpedoul? M-am uitat dar de vãd doar douã șuruburi pe partea de sus, la balamale nu de vede nici unul. Vreau sa schimb filtrul de habitaclu ( polen).. mulțumesc.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
desfa alea doua suruburi si vezi ce se intampla, poate le are numai pe acelea. pune o poza efentual din cateva unghiuri si poate ne dam seama ce si cum
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Filtru polen Insignia

http://www.youtube.com/watch?v=tJtk6-YHmZI - youtube
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR