Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • senator1

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Vin si eu cu niste precizari. Eu am schimbat acum de curand filtrul de polen si, pentru cei care nu au facut-o pana acum, trebuie sa stiti in primul rand ce tip de climatizare are masina voastra. Sunt 2 tipuri la Opel Astra G: sistem Delphi si sistem Behr. Unul are un filtru de polen dreptunghiular, iar celalalt este mai degraba patrat. Deci, atentie! Incercati sa obtineti promisiunea din partea vanzatorului ca, in cazul in care nu se potriveste, sa-l schimbati cu modelul potrivit. Mult succes!
Skip ads

  • pamihai

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2004

  • Mesaj Privat
cel mai bine il scoti si mergi cu el la magazin. eu asa am facut dupa ce cei de la augsburg mi-au dat un filtru care nu s-a potrivit.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
pamihai a scris:cel mai bine il scoti si mergi cu el la magazin. eu asa am facut dupa ce cei de la augsburg mi-au dat un filtru care nu s-a potrivit.

*
Asa am facut si eu, am mers la magazin cu filtrul vechi sub brat... Wink
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
E a doua oara cand desfac torpedo-ul si nu gasesc filtrul de polen.
AstraG 2002 1.7dti.
Sunt oare chiar asa de chior? Unde sa ma uit dupa el?
In spatele torpedo-ului se afla sus airbag-ul, drept inainte spre motor este un cilidru mare care cred ca este aeroterma, si cam atat, nu am gasit nici o cutie cu cleme sau ceva de genul asta.
Are cineva o poza sau ceva indicatii?
Oare sunt sanse chiar sa nu fie acolo pus filtrul de polen?
Am citit mai sus ca ar fi in spatele la aeroterma, dar cum dau jos aeroterma? Este mare si pare greu de scos, sau doar pare?
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In stanga, in fund si inspre centru (cand stai pe scaunul de la pasager)
Sorry, acum sunt la job si nu am de unde sa iau pozne...
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pai mi s-a parut mie ca e ceva acolo, dar nu am nici o idee cum se demonteaza acea chestie. De unde trebuie sa incept? am vazut ca are 2 cleme metalice, doar atat, si nu vad capacul cum se deschide, plus ca mai are si cateva suruburi sanatoare hexagonale care numai usor de desfacut nu par.
  • Dexxter

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Wink Dar la un astra din 92 c16nz unde se afla acest "nemaipomenit" filtru?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Tu ai noroc, este in compartimentul motor, sub plasticul negru suplu de la "baza" capotei, se da jos foarte usor, se trage doar de chederul de cauciuc (orizontal si transversal) care il mentine si dupa operatia asta il ridici un pic, filtrul se vede sub el...
Skip ads

  • Daniel-Emil

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Pitesti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2005

  • Mesaj Privat
G-power ar trebui sa contribuim pentru recuperarea banilor platiti de tine dar poate avem ocazia sa ne revansam cu sfaturi bune vreodata Wink
Multumesc.
  • G-power

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Ma bucur sincer pt cei care au reusit sa-l schimbe singurei si au facut economie la portofel. Cred ca asta este si ideea, sa invatam din experientele celorlalti si sa incercam sa facem cat mai multe la masinutele noastre singurei. O mica economie la noi in buzunar....o mica paguba pt asa zisele "reprezentante" Opel de la noi.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Insa eu tot nu am reusit, dar nici nu am mai incercat.
Cine ii arata si mie intr-o poza ca pt. prosti ca mine unde este cutia cu filtrul de polen? Sau macar o schita ceva, pentru ca am descafut de 2 ori bordul si nu l-am gasit, si nu mai am chef sa-l mai desfac inutil.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
este pe topicul documentatii

Pentru cei ce poseda Astra G benzina gasiti de downlodat aici http://astra-g-service.tripod.com/ manualul de service HAYNES. E free si are numai 17,8MB in format pdf. Nu contine si motoarele diesel dar restul mecanicii este aceeasi.
Bafta


Si eu am invatat sa-l schimb singur dar din pacate n-am camera digitala ca sa-ti trimit poze...
Iar la explicatii nu prea le am...Crying or Very sad
Skip ads

  • stefan

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Filtrul de polen l-am schimbat foarte usor! se gaseste dupa ce demontezi torpedoul din cele sase suruburi cu cap torx, pozitionat in plan vertical, intr-o tubulatura, intre aeroterma si consola centrala de bord. atentie la clemele mici si argintii, care pot cadea cuusurinta pe jos si apoi tubulatura nu mai este etansa, luand praf din exterior. si inca un detaliu important: pana sa-l cumperi pe cel nou, uita-te la cel vechi, pentru ca sunt de doua tipui, in functie de modelul aerului conditionat! succes![/i]
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Acum ceva vreme era o discutie despre cum sa schimbi filtrul, si nu prea le iesea unora. Cand mi-am cumparat filtrul, am primit in cutie si o hartie cu indicatii. Se refera la Astra II si la Zafira. Incerc sa pun aici scan-urile care le-am facut, poate folosesc cuiva. E pacat sa dai la un service 400mii/ora cand poti sa-ti schimbi un filtru in 15 minute singur.
ZAFIRA

ASTRA II

+

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
sa-ti dea D-zeu sanatate !!! si eu l-am cautat de mi-au iesit ochii si nu am dat de el. mai avem sa demontez tot bordul:))
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Si eu l-am cautat de 3 ori si nu l-am gasit, dar acum am inteles CUM si UNDE exact sa-l caut. Multumesc.
Cat a costat filtrul nou?
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
filtru BOSCH aproximativ 450mii.

apropo... la pretul asta eu zic ca mai degraba merita schimbat decat spalat, cum scria cineva pe aici. la un spalat sigur nu se spala cum trebuie.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu spuneam asta... Very Happy
un lucru trebuie precizat: mai conteaza si ce instalatie ai.
BEHR sau DELPHI (diferentele sint mari...)
in f. scurta vreme il voi schimba si eu si voi posta poze (pt ca desi fac asta de multa vreme, sincer nu se intelege prea bine din schema aia...)
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
aia din poza de care e...?
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce fel de instalatie e. Eu i-am zis la nenea de la magazin ce masina am si el mi-o dat filtrul respectiv. Zicea ca sigur e modelul care mi l-o dat si o avut dreptate (cel putin la mine Smile )

Ii drept ca nu ii foarte explicita, dar schema mie mi-o folosit destul de mult si mai mult de atat nu se poate decat cu poze din timpul operatiei. Asa ca... baga niste poze (Zafire) cand ti-l schimbi pe al tau.

La mine cand am pus filtrele unul langa altul (vechi cu nou) era ceva de genul comparatie negru cu alb. Nici n-are rost sa va explic diferenta in masina dupa ce l-am schimbat. Smile Si DACA ar fi sa ne luam dupa ce scria in schema, ca se arunca filtrul vechi dupa 30mii km, atunci pentru mine inseamna o data la 2 ani. Smile Asa ca pentru 450mii, eu zic ca se schimba.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR