Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • marian taase

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am spalat masina acum 2 saptamani. intre timp a dat frigul. eu nu am mai umblat la porbagaj in tot acest timp. cand am vrut sa-l deschid nu am mai putut. sigur a inghetat ceva pe acolo. am mai multe variante dar mie-e teama de consecinte sau sa nu fie inutile
1. apa calda pe marginea usilor sa immoaie garnitura
2. spray, de care? si unde sa da?
3. dau drumu la caldura, rabatez bancheta spate si sper sa se incalzeasca prin interior
4. fac un drum mai lung, eventual cu bancheta spate rabata si caldua + frecare cu aeru + eventuale zgaltaieli de la drumurile patriei

astept sugestii,
mentionez ca sunt incepator si nu cunosc chiar toti termenii asa ca explicati-mi cat mai simplu.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Varianta care o propun eu este sa te duci la spalatorie(cu ocazia asta speli si masina) si sa-i spui omului sa insiste cu jetul de apa in zona portbagajului , deschizi portbagajul si stergi de apa pentru a evita aparitia situatiilor de acest gen .
  • adriancean

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Este la Sonax un baton(ca un ruj) care se aplica pe chedere sa nu se lipeasca d usi si sa nu inghete! Eu l-am folosit ieri dar inka nu am fost la masina sa vad daka sa lipit usa de cheder.
  • danutznew

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Si la mine a inghetat (cred), de doua zile temperatura a fost tot cu minus si tot de atunci nu se mai deschide haionul. Eu cred ca a intrat apa (zapada topita) la contactul acela de sub protectia de cauciuc unde apesi pentru deschidere, deoarece nici nu prea pot apsa acolo si nu se aude nici motorasul care deblocheaza zavorul. Nu stiu ce se poate face ca pe viitor sa nu mai intre apa acolo (cred ca voi astepta zile mai calde pentru al deschide). Rolling Eyes
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR