Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • Ryco1

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2002 1200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
PL500 a scris:Pot spune ca se descurca admirabil pe drumuri accidentate, practic nu prea a fost drum pe care alte modele de
masini sa il parcurga (nu ma refer la cele offroad dedicate) si pe care sa nu intru si eu cu agiluta.
In schimb recomand lucrul asta cu masura, practic eu mi-am cam distrus elementele de suspensie si directie din
cauza asta.

PL-ule ai intrat si spre Cumpana pe sub tunelul din stanga barajului Vidraru? Vad ca esti din zona Exclamation
Cu respect Exclamation
Skip ads

  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Furdui a scris:Sunt curios ce probleme ai avut ca si eu o cam solicit pe drumuri foarte proaste. Daca poti sa ne dai amanunte si cam cat te-au costat reparatiile... ar fi foarte util.


Deocamdata nu am inlocuit decat un rulment fata, bucsile de la bara stabilizatoare si capetele de bara.
Masina continua sa troncane pe fata atunci cand merg pe drumuri cu denivelari marunte, am bucsa (de teflon)
de la caseta de directie uzata (joc de ~ 2 mm - o sa incerc o inlocuire cu bucsa de dacia nova) si suspectez din
ce in ce mai mult cuplajele cardanice dintre volan si caseta.
Flansele de la amortizoare mi se par ok insa nu sunt familiarizat cu eventualele defecte ale lor.

@Ryco1 Da, pe drumul forestier catre Cumpana am fost de multe ori insa nu il consider proba pt. Agila
ci doar un drum extrem de prost, un fel de moartea masinii.
Poate o sa vii si tu duminica la intalnirea opelisti-lor din Arges (in Pitesti langa Sala Sporturilor - o sa mai fie
vreo 4 agile) si o sa discutam mai mult.
  • Ryco1

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2002 1200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pai acum 2 an,i eu cu foarte mare dificultate am reusit s-a ajung pe acel drum la Cumpana cu o dacia Supernova!
Daca Agila face acel traseu fara probleme,se poate considera un mini-gip Exclamation Very Happy
  • Ryco1

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2002 1200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cum stau Agilele voastre pe zapada si polei Oare?
Skip ads

  • rlacika

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Alaltaieri, cand inca zapada era in floare a trebuit sa urc pe un drum de munte. Nu am avut lanturi, doar cauciucuri de iarna pe fata si spre marea mea mirare s-a comportat superb atat pe zapada batatorita cat si pe zapada cam neumblata si adinca de 30-40 cm! Am masina abia de cateva saptamani si eram si eu ingrijorat cum se va manifesta pe alunecus, dar acum pot sa spun ca sunt mai mult decat multumit! Nu numai alura inalta ci si comportamentul aducea mai mult a 4x4 decat ceva mititel de 1 litru cu caii in fata Laughing ! Inca nu am dat de polei dar cred ca nu difera mult comportamentul, cu observatia ca pe polei degeaba ai gume de iarna...doar manevrele fine ca de ceasornicar te scapa de necaz!
In alta ordine de idei, daca am doua persoane in spate la hopuri freaca roata in pasaj Evil or Very Mad . Cel de la care am cumparat masinuta a pus cauciucuri de 165/65/14...cred eu prea mari fata de original(sau am arcurile slabite in spate Rolling Eyes ? ).
  • Magnumutz

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Pe zapada din Bucurestti, care intre titmp a si disparut, cu gume de vara, a fost destul de periculos, dar cu un condus destul de preventiv, viteza redusa si multa atentie, nu am avut parte de evenimente Smile
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
rlacika a scris:
In alta ordine de idei, daca am doua persoane in spate la hopuri freaca roata in pasaj Evil or Very Mad . Cel de la care am cumparat masinuta a pus cauciucuri de 165/65/14...cred eu prea mari fata de original(sau am arcurile slabite in spate Rolling Eyes ? ).


Am aceleasi dimensiuni la cauciucurile de vara si nu mi s-a intamplat niciodata ca anvelopa sa frece de
pasaj indiferent de cat era de incarcata masina. (nu discut cazul in care, iarna, se acumuleaza gheata intre roata si pasaj)
Probabil arcurile sunt slabite si/sau tampoanele de cauciuc (din interiorul arcului) ce limiteaza
miscarea suspensiei or fi lipsa sau distruse.
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si la mine atinge dar nu toata suprafata cauciucului ci doar partea din exterior, si asta doar la roata din stanga, intr-un surub de prindere putin mai iesit.
Nu cred ca 165/65/14 ar atinge pentru ca ar fi sunt prea mari, fiindca eu am 185/60/14 si circul cu ele pe spate de mai mult de un an si nu am probleme.
Skip ads

  • rlacika

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Inseamna ca am ceva probleme la arcuri/tampoane si ce o mai fi pe acolo Rolling Eyes ...dupa sarbatori hopa pe elevator si vedem noi ce are!
Multumesc!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
De citeva ierni am 165/65/14 si nu au atins chiar in conditii de incarcatura maxima.
Agila se descurca bine pe zapada sau gheata, singura problema este ca nu avem scut si trebuie sa fim foarte precauti cu baia de ulei.
In prima iarna cind nici macar actele nu le aveam gata am vazut ce inseamna cauciucuri vara pe ea, credeam ca se descurca dar era un chin, a doua zi a primit 165/65/14 ca erau singurele de gasit.
  • Magnumutz

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Cu anvelope 165/65/14, nu mi-a atins decat cand a nins, si atingea zapada care se strangea intre roata fata si contra aripa.
  • cciureanu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2003 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Furdui a scris:Si la mine atinge dar nu toata suprafata cauciucului ci doar partea din exterior, si asta doar la roata din stanga, intr-un surub de prindere putin mai iesit.
Nu cred ca 165/65/14 ar atinge pentru ca ar fi sunt prea mari, fiindca eu am 185/60/14 si circul cu ele pe spate de mai mult de un an si nu am probleme.


Cartea mea tehnica e de agila 1000cmc. scrie ca cel mai mare cauciuc care poate fi montat e 165/65/14. Cum de ai montat 185/60/14? O intrebare cam naiva: la tine in carte iti da voie asha un cauciuc?
Skip ads

  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Doar o rectificare: in cartea de identitate a masinii, dimensiunea cea mai mare pt. anvelopa este:
165/60 R14 (nu 165/65 R14). Despre ce carte tehnica e vorba ?
Asta nu inseamna ca nu se potrivesc si alte dimensiuni, bineinteles cu avantajele si dezavantajele de rigoare.
  • Strongfist

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ryco1 a scris:Chiar nici un posesor de Agila nu a fost cu aceasta masina la munte? Question


am fost eu la munte cu Agila
chiar m-am distrat nu am avut probleme pentru ca garda la sol o are maricica si i-am pus si cauciucuri de 165/65/R14
era unul cu un Mercedes model mai vechi care incepuse sa demonteze motorul
odata am plecat impreuna cu cineva care avea un golf 4 si el nu razbea pe unde mergeam eu cu Agila
si anul asta o sa merg la munte ca nu l-as schimba cu marea
  • RONY RO

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Nu cred ca aceasta masina poate razbate cu succes pe un drum forestier,tinand cont ca nu este o masina solida din nici un punct de vedere.Este o masina de oras Exclamation Nici scut nu are,asa ca risti sa spargi motorul. Shocked
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Stii cam cum vad eu chestia cu Agila pe drumuri accidentate? Ca vaca pusa de roman la caruta: sa care si cu ea de pe camp si sa dea si 20 l lapte la mulsoare. Nu se poate chiar asa. Agila este in primul rand pentru asfalt si apoi pentru oras. Nu inseamna insa ca nu urca rampe. Eu motorul de 1 L pe care-l are, nu-l omor asa nici sa ma tai. Intr-adevar, menirea acestei masini este alta.

LE Parerea mea. Laughing
  • Ryco1

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2002 1200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
petrecila a scris:Stii cam cum vad eu chestia cu Agila pe drumuri accidentate? Ca vaca pusa de roman la caruta: sa care si cu ea de pe camp si sa dea si 20 l lapte la mulsoare. Nu se poate chiar asa. Agila este in primul rand pentru asfalt si apoi pentru oras. Nu inseamna insa ca nu urca rampe. Eu motorul de 1 L pe care-l are, nu-l omor asa nici sa ma tai. Intr-adevar, menirea acestei masini este alta.


Cine iubeste muntele si calatoriile mai intra si pe forestiere Exclamation ca doar nu am luat masina sa circul numai pe asfalt. Idea
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Corect, nu contrazic. Fiecare face cu banu lui ce pofteste. In alta ordine de idei, puteti sa atasati in fata si un cabestan ca am vazut ca se gasesc separat.
  • RONY RO

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2010

  • Mesaj Privat
De acord dar Agila nu face fata la asa ceva Exclamation Sad
  • Ryco1

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2002 1200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
petrecila a scris:Corect, nu contrazic. Fiecare face cu banu lui ce pofteste. In alta ordine de idei, puteti sa atasati in fata si un cabestan ca am vazut ca se gasesc separat.

Cine nu iese in natura si nu stie ce inseamna pasiunea pentru munte nu realizeaza Cauta si vei gasi!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR