Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
revin cu un raspuns referitor la rezistenta de 1kohm.
aseara am reusit sa ii fac un test. ledul se aprinde si se stinge complet cu rezistentele mentionate.
martorul se activeaza doar cand sunt de la treapta 3 in sus. in viteza 2 si cu peste 30 km h nu se aprinde,aici e putin mai important pentru ca oricum nu merg cu a2a si cu cc activ.
Skip ads

  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
ai vreo poza de la operatiune?
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Probabil ca ,cu rezistenta de 1,5kohm ledul se aprindea la o intensitate mai mica si nu ii permitea sa arda in timp.Dar cine stie poate e bine si asa.
Nu am incercat cu tr2 cu peste 30km/h(trebuie sa ai cel putin 30-32km/h sa se activeze) ,dar o sa incerc diseara si anunt..Asa cum ai spus tu nu cred ca o sa mergi cu tr2 cu CC.
  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
tonypsg, am procedat exact ca in pozele puse de cristyliviu de pe pagina 20.
doar ca in loc de 1,5kohm in paralel cu ledul am pus 1kohm. rezsitentele sunt de tip smd amandoua.
Skip ads

  • tivi

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2009

  • Mesaj Privat
In cazul motorizãrii Z18XE Astra G trebuie tras un fir din ECU (mufa X57) - pozitia pinului 3 (care lipseste in mufa) pana in pozitia 14 a ceasurilor de la bord.. (caz in care pinul lipseste din nou).

Led si rezistenta am luat de pe un bord original. Ca la ceilalti martori...
Pin pentru mufa de la ceasuri am reușit sa pun tot original de pe o mufa.
Insa in ECU am pus un pin electric [tip mama] (de 1mm in diametru.. cred) care fie este scurt, fie este mare în diametru pentru a atinge pinul tata al ECU.

In final.. ledul inca nu s-a aprins.. este deja seara si nu mai am cum mesteri.. insa astept sfaturi.. daca aveti..
  • tivi

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Pana duc totul la capat, adaug ceva poze pentru cei care inca nu au curaj, mai observa ceva nou.. s.a.m.d. Laughing


  • gogosica

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
salut
tivi din cate inteleg eu tu ai Z18XE,
eu am o zafira din 2001 tot cu Z18XE,
din cate am citit nimeni cu zafira de Z18XE nu a incercat sau nu a facut acel led functional,
urmarind subiectul de mai mult timp fara sa ii dau mare importanta, acum m-am hotarat sa il fac functional daca se poate,
in pagina 7 AugeK a scris
" AugeK
Membru bebe
17 mesaje
din 15 Oct 2008
Locatie: Alta tara
Cum poate fi semnalizat - tempomat activ pe Astra G ? (Post #533546) Postat in Mar 23 Jun, 2009 7:21 am
Hi folks.
Good news from the german astra4ever.net:
Sooo,
an alle mit Z18XE:
Fallt auf die Knie und...
Der Pin für die Tempomat-LED am Motorsteuergerät ist Pin 3 vom Karosseriekabelbaumstecker.
Habs letzte Woche mal rausgemessen bzw. durch ausprobieren rausgekriegt.
Viele Grüße
Tobias
On Z18XE it is Pin 3 from the ECU on the connector going to the interior. Have Fun " (in traducerea cu Google am inteles ca la toate Z18XE este valabil)

Asta m-a facut sa incerc si eu, acum vazand ca si tu ai aceiasi motorizare si te-ai apucat deja de treaba si o continuii, o sa ii dau si eu drumul in prima sambata mai calduroasa un pic, sa nu inghet de tot in garaj, binenteles dupa ce imi fac rost de piese, dar daca nu iti este cu suparare poti sa ma lamuresti si pe mine cu doua chestii: de la care din cele doua mufe de pe calculator se trage firul? si a doua daca ai ideie daca si pe motorul meu merge?
Cei drept nu sunt multi interesati sa faca acel led functional, pentru ca nu influenteaza cu absolut nimic masina, mers, consum sau mai stiu eu ce, dar in schimb este ceva deosebit si foarte frumos, pe langa asta as vrea sa il fac si pe cel de faza scurta, aici cei drept nu m-am documentat deloc.
Multumesc, o zi buna.
Respect.
  • tivi

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2009

  • Mesaj Privat
La Astra G Z18XE
1. Este scris si mai sus. In mufa X57. La tine nu stiu sigur daca e la fel. Am gasit ceva pe www.zafira-forum.de arunca un ochi tu.(cuvant cheie-"tempomat")
2. Teoretic e aceeasi motorizare, ar trebui sa avem acelasi ECU - SIMTEC.

Mai vorbim.
Skip ads

  • kippy90

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pana la urma ,daca puteti imi spuneti si mie daca se poate monta cc si activa ledul de tempomat pe opel astra g cod motor z12xe, motor de 1.2 16v
Multumesc si astept raspuns
  • Sandu Paul

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Astra 2006 Z14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
@kippy:
Dacã ECU-ul mașinii tale știe sã ținã viteza constantã, atunci, dacã ai urmãrit topicul acesta, ai vãzut deja cã pentru semnalizarea în bord a CC activ fie ar fi trebuit sã ai altã motorizare, fie sã montezi un modul suplimentar.
Dacã Opelul tãu nu știe de CC, existã soluția unui alt tip de modul suplimentar, care rezolvã ambele probleme.
  • kippy90

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2013

  • Mesaj Privat
In mare parte am citit topicul..Am inteles de aici ca daca masina are ABS si acceleratie electronica se poate monta.Cat costa acest modul pentru CC si as vrea sa stiu daca acesta contin si cablarea pt semnalizarea din bord?
Nu prea ma pricep,m-ar interesa a modulul sa fie ceva gen plug&play,deoarece eu am unele cunostinte dar minime despre electrica si electronica.
Implicit daca se monteaza greu....?
O zi buna!
  • Sandu Paul

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Astra 2006 Z14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Modulul vine echipat cu tot ce-i trebuie ca sã emuleze Cruise Controlul original Opel, inclusiv afișarea în bord a stãrii active a pilotului. Costul de 350 de lei noi include și montajul pe mașinã (în 3-4 ore, dacã te deplasezi în orașul meu). Cunoștințele de electrician auto nu sunt folosite chiar la maxim, e nevoie de tãierea a douã fire din cablajul existent, legarea a 13 fire la cablajul mașinii, lipirea în bord a ledului indicator. Nu e nevoie de activare CC sau de altã acțiune asupra ECU. Pentru alte detalii, poți folosi cu încredere mesageria privatã.
Skip ads

  • kippy90

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2013

  • Mesaj Privat
am inteles !dupa cate spuneti dvs nu ar fi greu de montat....doar ca trebuie sa stim si ce si cum se taie leaga si adauga , ca , cu instalatia electrica a unei masini nu e de joaca ! Sandu Paul .....ar fi minunat si poate ar ajuta si pe altii pe viitor daca a-ti face un fel de schema eventual cu cateva poze care fire se taie si care si unde se leaga .....pe mine m-ar interesa modulul , eventual putem discuta mai spre vara...de achizitionare !Ca tot o sa dau ceasurile jos pentru a monta inele cromate !
Si o sa discutam atunci !
Astept schema daca aveti putin timp !

O zi minunata !

P.S : Eu sunt din Ploiesti !

Nu aveti la o anumita perioada de tp drum spre Bucuresti?
  • iuly75

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nelu-RSO a scris:Am revenit, asa cum am promis, cu explicatii si poze
sper ca se vede poza cu explicatii cu tot

...si semnalizare pt faza scurta, asa cum am facut eu

am folosit pini, pentru pinul 3, 14 si 15 dintr-o alta mufa luata de la dezmembrari


Salut, imi puteti spune daca la Z16XEP functioneaza martorul de tempomat, unde trebuie legat si un de este + la smd lipit in bord? multumesc
  • Nelu-RSO

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y1.7dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu cunosc daca la aceasta motorizare ecu stie sa aprinda acest martor
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Care aveti o schema completa pt semnalizare tempomat acrtiv.stima
  • tivi

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am reusit sa termin afacerea insa pe in bordul meu (Z18XE) constat ca inca nu s-a aprins nimic! Inca!
  • gogosica

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
tivi
eu inca mai urmaresc ce faci (cam rar cei drept)
dar ai facut pana la urma si activarea cu op-com-ul ?
parca dupa ce faci montajul trebuie sa il si activezi acel smd .
salutare si respesct
  • tivi

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Scuze pentru raspunsul intarziat.. Smile
Activarea cui sa o fac cu op-com-ul? Activarea tempomatului?
Nu am auzit ca ar trebui activat smd-ul..
Inca nu am reusit sa-l fac a se aprinde..Sad insa tempomatul functioneaza fara probleme.

Poate ne ajuta colegii cu ceva raspunsuri ..
  • gogosica

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
parca si smd-ul trebuie activat, dupa ce il pui, mi se pare ca iti este vazut si trebuie activat, acum eu parca asa imi aduc aminte, acum nu am timp sa mai recitesc din nu toate paginile dar o sa ma uit si am sa iti zic, caci eu asa parca am inteles.
salutare
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR