Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
la astra G sau Zafira A nu e activeaza nici un smd
Skip ads

  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
deci pana la urma se poate semnaliza tempomat activ in bord pt un z16xe?
Azi am fost cu masina sa montez maneta tempomat ulterior am aflat ca mufa ECU nu are pini 44,29,62 si am cumparat o mufa de ECU de la dezmembrari si am scos toti pini maine sper sa rezolv cu montatu.
Am tot citit cu semnalizarea tempomat activ daca in CUPLA de la ceasuri nu are pin,nu se poate pune? evident si aici ca sa fac rost de pin trebuie sa cumpar o cupla, Sau se poate pune pin de la alta mufa adica ce mufa ar avea acelasi tip de pin ca cel de pe cupla de ceasuri.
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Din toti care ati pus tempomat ati si activat semnalizarea in bord niciun nu a spus si detaliat toti pasi cum a facut cum sa facut, dupa realizare veniti cu mesaje gen" multumesc pt ajutor merge perfect", am sa fac poze si am sa descriu detaliat toti pasi cum se face supa ce montrz
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ba e scris da nu vrei tu sa citesti. Cel putin pentru y17dt.
Skip ads

  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Liviu ma abtin intelegi, am citit tot de 3 ori chiar am scos poze scheme din ce au pus ala ceva altu altcvea, eu nu am y17dt am z16xe scrie si in semnatura. Este subiectu asta de foarte mult timp si nu astept sa mi se de-a mura-n gura dar pana la urma de ce mai faci un tutorial? Sa arati ce ai facut cu lux de amanunt si poate vrea sa faca si altu
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu cred totusi ca nu ai citit sau nu ai fost atent la ce citesti. Am deschis acest subiect pentru cei ce nu au pin de semnalizare la ECU asa cum are Y17DT si Z16XE. Ce mare lucru sa pui pinul 14 la cupla de la ceasuri, sa echipezi ceasurile cu led si rezistente si sa tragi un fir de la ECU? O tii una si buna ca tu nu ai Y17DT. E acelasi lucru, doar pinul din ECU pe care da semnal pentru aprindere LED in bord e altul. Pentru noi ceilalti e greu, ca trebuie sa facem tot felul de artificii, nu pentru tine.
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
La fel fac si eu tot artificii, stric repar e usor sa spui greu de facut, nu ma intelege gresit nu vreau sa ne certam, vezi cum ai spus pinu de la ecu difera fata de pinul de la cupla tu stiai cum arata pana nu ai demontat la fel nici eu la fel si la ecu am stricat o mufa sa pot sa iau 4 pini, eu doar am spus ca nu a pus nimeni cap coada cum se face ce pini ai nevoie, ca sunt multi ca mine care nu au prieteni priceputi sau cunostinte, si dupa ce voi termina am sa pun toate detaliile cum am reusit.
Urat a sunat, nu subestima
"Pentru noi ceilalti e greu, ca trebuie sa facem tot felul de artificii, nu pentru tine"
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
De ce a sunat urat? Ca eu muncesc de ceva timp sa aprind un led in bord fara sa folosesc un procesor, iar tu tragi un fir si l-ai aprins? Si cu asta am incheiat aceasta discutie sterila. Deci numai discutii tehnice!...
Skip ads

  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
da apreciez munca ta, uite ajuta-ma si pe mine nu imi dau seama pentru ca nu am demontat cesurile de la bord sa vad cupla cu pinii, pentru pinul 14 este deja pus sau trebuie sa il pun?
pentru pinul 16 faza scurta "+" si pinul 3 faza scurta "-"
restul ma descurc dar nu stiu cum arata pini de la cupla.
Pinii de la mufa ECU ii stiu pt ca am cumparat o mufa si am scos toti pinii din ea (daca are cineva nevoie de pini pt ECU va ajut)
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pinul 14 nu e pus. Uite cupla:

  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@LDivora daca sti ceva de pinul din ECU responsabil pentru aprinderea ledului la Z16XE te rog sa ne impartasesti si noua (a nu se citi pe ton sarcastic, chiar as fi stupefiat daca ar exista). Tind totusi sa cred ca te gandeai la Z18XE.

@Wall02: din cate stiu eu pana acum nu merge doar cu un fir direct din ECU. Eu am montat cu modul de la colegul Sandu Paul si sunt multumit; il am de 2-3ani si functioneaza fara probleme. O sa primesti si indicatiile necesare montarii fiecarui fir in parte, eu l-am stresat cu anumite cerinte dar toate bugurile au fost eliminate pana la urma si nu ar trebui sa aveti vreo nemultumire legata de modul.

LE: Wall02 ce e cu pinul 16 si pinul 3? nu am inteles exact care este legatura cu faza scurta
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@Kay: Probabil ca am facut eu o confuzie, stiu ca e un diesel si o benzinara care are pin la ECU. Si totusi era un site din Germania unde am citit ca si la 1,6 benzina are pin in ECU. Dar poate ma insel eu. Si oricum, pentru Y20DTH-ul meu este neinteresant, ca nu are pin.
@Wall02: Eu consider ca a folosi un procesor (microcontroler) ca sa aprinzi un LED, este mai mult prea mult, ca sa ma exprim elegant. Nu mai vorbim si de soft. De ce nu, in fond, un PLC ca nu mai e decat un pas.
Skip ads

  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Kay 16 si 3 este la cupla de la ceasuri
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
si ce faci cu acesti pini? ce treaba are faza scurta?
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Semalizare din bord
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
eu zic sa mai studiezi... si pentru ca esti saracacios in detalii, promit ca nu mai intervin
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
kay nici nu ti-am cerut vreun sfat tie, si nu inteleg frate de ce mai faceti tutoriale daca nimeni nu pune detaliile pe fata sa vedem si noi care nu avem cunostinte, aici se vb doar din auzite doar din ce a vazut pe la x pe la y in rest nimic e complicat si mor cand va aud cu mufa x si mufa y, cred ca tu nu stii ce inseamna sa bagi pini originali in mufa ECU fara pini.
Astazi am reusit sa montez pilotul automat nu as avea pentru ce sa va multumesc deoarece nu am primit niciun raspuns inafara de " ce mare branza e tragi un fir de la ECU bagi prin bord alandala-portocala".
Acum ma ocup de montare de senzori parcare dupa ce termin fac tutorial cu motare pilot automat cap coada si senzori
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Foarte bine, mai faceti si voi noii veniti tutoriale, mai studiati si voi inainte de a va apuca de treaba, sa vedeti cat timp va ia!

In alta ordine de idei, ati creat aici o disputa si inca ma intreb daca sa inchid subiectul sau nu. Ati scris orice, numai de semnalizare pilot automat activ in bord, nu.
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
@ wall02
Nu inteleg de ce te aprinzi asa. Cum vrei sa iti explice oamenii astia in scris cum sa iti scoti si sa iti pui pini in mufa de la ECU.
Daca tot nu stii cum arata mufa de la ceasuri, pune mana si desfa ceasurile , ai cateva suruburi si te-ai lamurit instantaneu, mufa aia o faci bucati bucatele, poti sa pui si sa scoti cati pini vrei, valabil si la cea de la ECU. Nu inteleg de ce ti se pare asa mare inginerie.
Fara suparare si nu mi-o lua in nume de rau, cand te apuci sa faci cate ceva la masina, mai tine si de simtul practic al fiecaruia, baza teoretica.

Scuze de offtopic...
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Wall02 a scris:kay [...] , cred ca tu nu stii ce inseamna sa bagi pini originali in mufa ECU fara pini.

esti sanatos la cap?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR