Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • sergiu77

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1999 Wx005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Gata


Ultima modificare facuta de sergiu77 la Mie 12 Oct, 2016 2:42 pm
Skip ads

  • sergiu77

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1999 Wx005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2016

  • Mesaj Privat
nu merge sa o pun e mai mare de 8mb si acum mam uitat randul de sus e cu 4 sigurante iar releul de semnalizare e mare nu e cu 2 .
  • sergiu77

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1999 Wx005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Dar primele 4 sunt rezerve sau imi lipsesc sigurante?
  • storyteller82

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Pentru cei interesați. Am avut o problema cu semnalizarea la un Astra g z14xep din 2008. Semnalizarea mergea bine, apoi a început sã meargã din când în când pe dreapta, dupã care de loc, problema continuând la partea stângã. In tot acest timp avariile au mers. Rezolvarea in cazul meu dupã ce am verificat siguranțele 22 și 29 din panou, a fost sa verific tensiunea in panou la cele douã relee galbene. Aici surprizã, tensiunea(12.v) nu era prezentã pe toți pinii. Bãnuiam cã problema este calculatorul de comfort(multitimetrul) sau releele. Am luat douã relee de la dezmembrãri, le-am montat in locul celor douã galbene. Problema persista. Am scos toate releele din panou deși ulterior mi am dat seama cã nu era nevoie ( am fãcut o pozã în prealabil). Am demontat panoul din bord. E prins in partea de sus cu doua șuruburi(torx20),am scos priza mare de culoare neagrã din dreapta panoului din multitimer.
Acum panoul de siguranțe trebuie scos în afara bordului, cu perseverențã și rãbdare veți reuși (va opune rezistențã)
Dupã ce ați scos panoul in centrul acestuia se gãsește o siguranțã de blocare verde, trebuie îndepãrtatã. Dupa am scos multitimetrul din panou( tras cãtre dreapta). Surprinzãtor cât de ușor a ieșit..
Cumpãrat de la dezmembrãri, montat in panou, pus releele la loc în ordinea corespunzãtoare, siguranțã verde de blocare, priza neagrã, pus contact, problema rezolvatã.


Ultima modificare facuta de storyteller82 la Dum 12 Jun, 2022 7:49 pm
Skip ads

  • storyteller82

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Cod multitimer .09136113 și câteva poze.
  • GCirciu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2023

  • Mesaj Privat
geanniny a scris:salut,am un opel astra g elegance din 2003 si am o problema cu semnalizarea de pe partea stanga adica nu-mi merge...cu toate k in bord se aude acel ticait...
As vrea sa stiu care e siguranta de la semnalizare stanga k sa o pot schimba si dc stie cineva care ar putea fi motivul pentru k am schimbat becurile de semnalizare si tot nu merge...va rog sa ma ajutati daca puteti



Salut același model am și eu....vezi ca în tabloul cu sigurante sunt 2 relee galbene în coltul din dreapta sus...eu am avut probleme cu semnalizarea de pe partea dreapta și am schimbat releul din stânga de la dreapta la stânga....sper ca te am ajutat
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR