Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • baron

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Mai erau acolo si altii cu alte modele de Opel...ca principiu e la fel. Cred ca si pozitionarea e identica. Merci!
Skip ads

  • baron

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2005

  • Mesaj Privat
ldivora a scris:Rezolvat problema: conectorul era cel de pe mijlocul barei de protectie fata. Am incercat cu o rezistenta de 10K si mi-a aparut temperatura pe afisaj (nu conta valoarea). Am vazut in diagrama din forum ca senzorul este un termistor NTC de 5K si am dat fuga la Conex pe Maica Domnului si am luat unul (costa doar 2 lei). Am confectionat un suport de plastic cu doi pini de conector pe care am lipit cu fludor termistorul. L-am amplasat acolo unde mi-a aratat "Zafirul" (inca o data multumiri), am cuplat conectorul si acum am indicatie de temperatura exterioara la bord. Si asta cu numai 2 lei! (am inteles ca senzorul cu suport cu tot ar fi 60 lei).


Curios cum de ai gasit asa de repede un termistor...Eu am sunat la nu stiu cate firme si reactionau de parca ii intrebam de cine stie ce...nu se gasesc de cumparat asa usor? sau magazinele de piese electronice nu tin asa ceva? Este un magazin specializat sau unde pot gasi termistori pe undeva? La piese auto mi-au zis ca se aduc cu comanda speciala din Germania Shocked . Ma poate indruma cineva spre un magazin?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu am folosit un termistor de uz general, de tip NTC, 5kohm, dar destul de robust, cumparat cu 2 lei de la magazinul Conex de pe str. Maica Domnului (strada electronistilor). Restul il stiti. De fapt mai era ceva: dupa realizare l-am acoperit cu silicon sanitar (sa nu intre apa la terminalele lui) si apoi l-am montat pe masina. Asta e tot.
Scuze, abia acum am vazut ca esti din Iasi.
  • baron

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2005

  • Mesaj Privat
ldivora a scris:Eu am folosit un termistor de uz general, de tip NTC, 5kohm.

Am inteles asta...dar nici de asta nu gasesc...asta e problema.
Ma gandeam ca poate nu intreb eu unde trebuie...sa intreb la un magazin de chimicale? sau alimentar? Shocked Rolling Eyes
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Tot ceea ce am scris este, cum am facut eu, sa rezolv o problema cu 2 lei in loc de 45-60. Eu nu am facut mishto prin nimic din ce am scris: am scris termistor de uz general (adica comercial, nu militar sau din productie speciala) si nu magazin general (menaj, chimicale, sticlarie, alimentare, etc.). Daca nu s-a inteles imi pare rau.
  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Asa zisul senzor de temperatura, este defapt un termistor Smile
Termistor = Rezisntenta care isi modifica valoarea in functie de temperatura
Fotocelula este iarasi la fel ... doar ca in conditii de lumina isi modifica rezistenta.

Asta imi da o idee noua Smile Sa pun catva termistori in paralel, si sa cuplez cate unul la masa cu un intrerupator, si asa as putea afla temperatura afara, sub capota, sub masina, in habitaclu ... etc ... totul cu vre-o 10 lei Smile
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
O mica corectie: Zero, definitia ta este valabila pentru Fotorezistenta, nu pentru Fotocelula. In alta ordine de idei, ceea ce ti-ai imaginat tu este realizabil cu ajutorul unui comutator cu n pozitii (cate una pentru fiecare din cei n termistori) si cu o puzderie de fire pe care trebuie sa le tragi pana la locul unde amplasezi fiecare termistor. Daca te apuci de asa ceva succes!
  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Idivora : Ai dreptate cu fotorezistenta ... dar incerca sa masori si rezistenta unei fotocelule in functie de lumina Smile

2-3 senzori nu sunt chiar o puzderie de fire Smile
Skip ads

  • baron

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Multe scuze...eu glumeam bineinteles Very Happy
Dar e adevarat faptul ca pe la ce magazine de piese electronice am sunat toti au zis ca nu au termistoare de nici un fel, ba mai mult au reactionat de parca le ceream ceva cu totol si cu totul deosebit. De asta m-am mirat de faptul ca ai gasit imediat termistorul respectiv.... Si am zis ca am sunat si la piese auto si au zis ca trebuie comanda speciala in Germania pentru senzorul ala Shocked Shocked .
De asta sunt asa mirat si indignat...nu le-am cerut decat un prapadit de termistor de 2 lei....
  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Evident, ca acel termistor, ambalat frumos, se transforma in :
"Sensor frontal de temperatura", Made in Germany, cu manual de utilizare, garantie, taxe de import ... si fiind SPECIAL adus pentru tine din Germania ... costa mult.

Asa am patit recent cand m-am dus la niste garaje de tuning, sa caut un kit de schimbator de viteze si pedale.
Imi arata aia niste kitschuri la preturi care erau mai mari decat pentru un kit Sparco adus din UK cu tot cu taxe postale.

Am cerut Sparco.
Imi explicau cum se aduc numai la comanda, blah, blah... pretul era monstruos.

Mi-o cerut aproape 2 mil pe un filtru de aer sport, cand un kit complet K & N Induction cu tot cu posta, din UK, ma costa 3 milioane.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
...ar putea sa le zica "tunari"...
  • baron

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@ldivora...nu gasesc de nici o culoare termistoare pe la magazinele astea de aici... Sad
Daca te rog sa cuperi tu unul si sa mi-l trimiti prin posta ai accepta? Stiu ca suna cam ciudat...Iti voi trimite banii tot prin posta.
Daca vrei contacteaza-ma pe YM: baronclaudiu si vb mai pe larg, eventual da un nr de tel
Multumesc!
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
La Opel vectra din 1995 nu imi afiseaza temperatura in grade celsius.Sunt patru linii orizontale.Sa fie senzorul de vina?Unde este acest senzor?Cumva in bara din fata?Si cam cat costa unul in cazul in care este defect?
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
in bara din fata pe interior si e prins cu niste picioruse de plastic.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@octav_bz: Ia da matale o cautare si o sa te miri cat s-a discutat de senzorul asta. O sa gasesti tot ce iti trebuie.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
La masina din semnatura am senzor de temperatura exterioara? Daca DA unde-l gasesc?
  • baron

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Afisajul tau de la casetofon este format din 3(trei) "casute" de afisaj? In prima fiind ceasul, in a doua find afisata data sau postul de radio si in al treilea ar trebui sa fie afisata temperatura exterioara. Chiar daca nu ai senzorul sau e defect ar trebui sa-ti apara in loc de cifre niste liniute. Daca nu ai decat doua "casute de afisaj" atunci nu ai acest senzor si nici legaturile facute.
Numai bine!
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
"baron" daca am afisaj la casetofon ca in poza de mai jos?
https://www.clubopel.com/alb...c.php?pic_id=1080
nu am trei "casute" ci doar una in care sunt afisate data ( sau frecventa postului de radio sau apare CAS daca pun o caseta) si ora.Am casetofon blaupunkt (nu stiu ce model) original al masini.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
"baron" uitandu-ma mai atent am observat ca am bordul identic cu al tau mai putin afisajul de deasupra casetofonului. eu nu mai inteleg nimic.
  • danutzutm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Mi-am luat si eu masina din semnatura acum aproximativ o saptamana. in primele zile totul era ok dar dupa un timp am observat ca senzorul de temperatura exterioara imi arata o temperatura muuuult mai mare decat cea reala. Cateodata imi arata chiar si 60 grade C. Din cate am auzit de la altzii, cand o ia razna senzorul afiseaza de obicei o temperatura mai mica decat cea reala.Am scos senzorul si am pus un termistor de alta valoare (nu de 5kohm cum am auzit ca trebuie) si a aratat o valoare mai apropiata de adevar. Sunt din timisoara si am cautat in tot orasu un termistor NTC de 5Kohm dar fara rezultat. La reprezentantza Opel mi-au zis ca senzorul e undeva la 400.000 lei vechi dar ca este posibil sa ma coste mai mult daca e vreo problema cu firele..chestii figuri.Ce zicetzi sa fac? sa imi iau de la ei de la reprezentatza un senzor din ala si sa vad ce se intampla ? Poate am noroc si mere. Nu? Astept si eu un raspuns Razz
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR